R
GİRİŞ
TR
EN

Herkesçe Erişilebilir Kitap İçin Şairlerle Buluşuyoruz

#KİTAP
#BULUŞMA
ETKİNLİK TARİHİ
24 November, Sunday 17:00 - 20:00
0
20°
MEKAN
Yakın Kitabevi
Alsancak Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cad. 104/A, 35220 Konak/İzmir, Türkiye
YOL TARIFI AL
HAKKINDA

Siz hiç kitap fuarlarını tek başına dolaşan bir görme engellinin ne hissettiğini sordunuz mu? Duyduğu, bir arkadaşının dile getirdiği veya herhangi bir şekilde içeriğinden haberdar olduğu bir kitabı edinememesinin yarattığı duyguyu hiç düşündünüz mü? Binlerce kitabın önünden geçip ismini bilememek, bilse de almak zorunda bırakıldığı basılı kitabı okuyamamak, imzalattığı kitabın imzasından mahrum kalmak ne denli büyük bir ayrımcılık, fark ettiniz mi?

Bizler Halkların Köprüsü Derneği gönüllüleri olarak kitapların herkes için erişilebilir olmasını savunuyoruz. Teknolojinin gelişimi, beraberinde engelli bireylerin kimsenin desteği olmadan kitaplara dijital ve sesli haliyle ulaşabilmelerinin önünü açtı. Şu an görme engelliler binlerce kitabı e-kitap ve sesli haliyle körler kütüphanesinden edinebilmekteler. Ancak yayınevlerinin ticari kaygıları, görme engellileri okur kitlesi olarak görmemeleri ve mevcut yasaları görmezden gelmeleri sebebiyle görme engelli bireylerin yeni çıkan kitaplara erişimi mümkün olamamaktadır. Körler yeni çıkan bir kitabın sadece kokusunu alabilmektedir.

24 Kasım Pazar günü saat 17.00'de, Yakın Kitabevinde düzenleyeceğimiz şairler buluşması ile bu yaklaşımın kırılmasını amaçlıyoruz. Enver Topaloğlu'nun yeni çıkan kitabı "Gidene Kadar", Sedat Şanver'in "Cümle Kapısı" ve Fadıl Öztürk'ün "Benden Adam Olmaz" şiir kitapları Halkların Köprüsü Derneği gönüllülerince seslendirildi. Şairlerle buluşma ve sesli imza etkinliğinde şairlerin kitapları hem basılı hem de sesli ve e-kitap haliyle sizi bekliyor olacak. Ayrıca etkinlik sonrasında seslendirilen kitaplar, Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) internet kütüphanesinde yerini alacak.

Benzer etkinlikler
29
EKİ
#KİTAP
e
Biz Sanat Atölye & C...
6
ARA
#ATÖLYE
e
İzmir Sanat
10
ARA
#ATÖLYE
e
Kelvin Photo'n Coffe...
13
ARA
#KONFERANS
e
Dokuz Eylül Üniversi...
29
KAS
#DANS
e
Atölye Urania
21
ARA
#MEDİTASYON
e
Atölye Arı
20
KAS
#DANS
e
Dance Garage
22
ARA
#EĞİTİM
e
Meet and Joy Park
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade