Komünitas: Belirli Süreli ve Periyodik Sanat Etkinliklerinde Sürdürülebilirlik

Pazar, 18 Ekim 2020 15:00

Belirli Süreli ve Periyodik Sanat Etkinliklerinde Sürdürülebilirlik konulu söyleşi Ayşegül Kurtel (PORTIZMIR Güncel Sanat Trienali, İzmir), Aydın Silier (IDANS Çağdaş Dans ve Performans Festivali, İstanbul), Fatih Gençkal (A Corner In The World Sahne Sanatları Festivali, İstanbul), Cenkhan Aksoy (DARAĞAÇ Kolektifi, İzmir), Metehan Kayan (Sanatta Görünürlük Festivali, İstanbul) katılımlarıyla, Şafak Ersözlü moderasyonuyla gerçekleşecek.

 

"Komünitas" İzmir Bağımsız Performans ve Kültür Çalışmaları İş Birliği, kültür sanat yönetimi açısından İzmir'i merkeze alan bir iş birliği projesidir.

 

Güncel koşullar dolayısıyla çevrimiçi ortamda tasarlanacak etkinlikler 17 Ekim-29 Kasım 2020 döneminde sunum, söyleşi ve forum biçimlerinde gerçekleşiyor. Etkinliklerin sonucunda toplanan veriler e-kitap biçiminde bir rapor metni ile erişime açılıyor. Kalıcı belgelemeye uygun kayıtlar podcast ya da vodcast biçimlerinde arşivleniyor. Sürecin bütününe ilişkin bir video dokümantasyon oluşturuluyor. Etkinliklerle eş zamanlı olarak çevrimiçi ortamda çalışan sanatçılar Deniz Güngören, İlyas Odman, Rafet Arslan, Sevcan Sönmez ve Su Güzey tarafından üretilen bir iş, sürecin uzantısı olarak erişime açılıyor.

 

Proje, başlangıç düzeyinde, kültür sanat yönetimi açısından İzmir’i merkeze alan, disiplinlerarası ve uluslararası bir iş birliği zeminini örgütsel, hukuki ve finansal açıdan nasıl tanımlayabileceğini araştırıyor. Komünitas bu araştırmayı sanatçılar, kültür sanat yönetimi ve sivil toplum profesyonelleri ile akademisyenlerden oluşan katılımcıların geçmiş ve güncel deneyimleri ışığında gerçekleştiriyor.

 

Komünitas projesi, Açık Stüdyo koordinasyonuyla; Ben J. Riepe / FREIRAUM, Fatih Gençkal, Hayy Açık Alan, Karantina İnisiyatifi, NomadMind-Göçebe Akıl Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği, Sevcan Sönmez, Tiyatro 4 iş birliğiyle; İyibirşey Reklam ve Prodüksiyon A.Ş. çözüm ortaklığında; K2 Güncel Sanat Merkezi ve PURESPACE inisiyatifinin üretimsel katkılarıyla; Kültür için Alan finansmanıyla uygulanıyor.

 

www.komunitasizmir.com