İFA: Sınırları Aşmak, Bilimsel Teori Lansmanı

Pazar, 22 Kasım 2020 20:00

İFA ‘İnsanın Fabrika Ayarları’ serisinin son kitabı “Sınırları Aşmak”, okuyucusuyla buluşuyor. Prof. Doktor Sinan Canan’ın kaleminden çıkan ‘İFA: İnsanın Fabrika Ayarları’ serisinin üçüncü kitabı olan “SınırlarıAşmak” Türkiye’nin ilk “bilimsel teori lansmanı” ile okuyucularıyla buluşuyor!

 

Son yirmi yılını “ben neyim?” sorusunun cevabını aramakla geçiren, biyolog, tıbbi fizyoloji uzmanı ve sinir bilim araştırmacısı sıfatlarının yanında kendini uslanmaz bir meraklı olarak nitelendiren Sinan Canan, herkesin anlayabileceği kapsayıcı bir açıklama olan İFA teorisini serinin son kitabı ile tamamlıyor.

 

İFA, insanı 3.5 milyar yıllık canlılık sürecinin doğal ama sıra dışı bir sonucu olarak ele alan, modern bilim tarihinde çok az rastlanan bir şekilde “herkes anlasın ve uygulasın” diye yazılmış bilimsel bir teori. Hareket, beslenme, ilişkiler, stres ve sınırları aşmak başlıklarıyla özetlenebilecek 5 temel prensipten oluşan İFA, nesilden nesile aktardığımız fabrika ayarlarımızı fark etmemizi sağlıyor. İlk 4 maddenin, İFA’nın birinci ve ikinci kitapları aracılığıyla anlatıldığı üçlemenin son kitabıyla birlikte, beşinci ve son ayar olan ‘sınırları aşmak’ ele alınıyor.

 

22 Kasım’da raflarda yerini alacak olan İFA üçlemesinin son kitabı ile, bizi belki de diğer tüm canlılardan ayıran “sınırları aşma” güdümüzü hatırlamamızı amaçladığını belirten Sinan Canan, insanı, kendini gerçekleştirmek gibi zorlu bir görev yüklenmiş tek canlı türü olarak tanımlıyor. Adına “hayat” denen ve bir defaya mahsus bize verilen bu çok özel hediyenin hakkını verebilmenin, aslında sandığımızdan çok daha kolay olduğunu ve insanın ancak kendi benliğinin gereğini yaşayarak mutluluğu yakalayabildiğini dile getiren yazar, sınırları aşma prensibini, her bireyin anlaması ve hayatının merkezine koyması gereken, en önemli silahımız olarak nitelendiriyor.

 

Kısacası İFA, insanı biyolojisi, ekolojisi ve psikolojisiyle en anlaşılır şekilde yeniden tanımlamayı ve unuttuklarımızı yeni baştan fark etmemizi hedefleyen bir hatırlatma. İFA, bizlere “bilmediğimiz” neredeyse hiçbir şey söylemiyor; ama unuttuğumuz hayati gerçekleri en anlaşılır şekilde yeniden, hatırlatıyor. Yeni bir başlangıç niyetiyle yazılmış kitap, umut dolu bir geleceğin ve insana yakışır yeni bir medeniyetin kuruluş tohumlarını da içinde taşıyor.