Komünitas: Bağımsız Kültür Sanat Sahnelerinde Çoklu Merkezlilik, Sınır Aşırı İş Birlikleri ve Fonlama Kriterleri

Cumartesi, 31 Ekim 2020 15:00

Recep Tuna (Kültür için Alan, İzmir), Aysu Arıcan (Anadolu Kültür, İstanbul), Serhan Ada (Bilgi Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi, İstanbul), Serra Özhan (MitOst, Berlin). Söyleşi Sarp Keskiner’in moderasyonuyla gerçekleşecek.

 

"Komünitas" İzmir Bağımsız Performans ve Kültür Çalışmaları İş Birliği, kültür sanat yönetimi açısından İzmir'i merkeze alan bir iş birliği projesidir.

Güncel koşullar dolayısıyla çevrimiçi ortamda tasarlanacak etkinlikler 17 Ekim-29 Kasım 2020 döneminde sunum, söyleşi ve forum biçimlerinde gerçekleşiyor. Etkinliklerin sonucunda toplanan veriler e-kitap biçiminde bir rapor metni ile erişime açılıyor. Kalıcı belgelemeye uygun kayıtlar podcast ya da vodcast biçimlerinde arşivleniyor. Sürecin bütününe ilişkin bir video dokümantasyon oluşturuluyor. Etkinliklerle eş zamanlı olarak çevrimiçi ortamda çalışan sanatçılar Deniz Güngören, İlyas Odman, Rafet Arslan, Sevcan Sönmez ve Su Güzey tarafından üretilen bir iş, sürecin uzantısı olarak erişime açılıyor.

Proje, başlangıç düzeyinde, kültür sanat yönetimi açısından İzmir’i merkeze alan, disiplinlerarası ve uluslararası bir iş birliği zeminini örgütsel, hukuki ve finansal açıdan nasıl tanımlayabileceğini araştırıyor. Komünitas bu araştırmayı sanatçılar, kültür sanat yönetimi ve sivil toplum profesyonelleri ile akademisyenlerden oluşan katılımcıların geçmiş ve güncel deneyimleri ışığında gerçekleştiriyor.

Komünitas projesi, Açık Stüdyo koordinasyonuyla; Ben J. Riepe / FREIRAUM, Fatih Gençkal, Hayy Açık Alan, Karantina İnisiyatifi, NomadMind-Göçebe Akıl Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği, Sevcan Sönmez, Tiyatro 4 iş birliğiyle; İyibirşey Reklam ve Prodüksiyon A.Ş. çözüm ortaklığında; K2 Güncel Sanat Merkezi ve PURESPACE inisiyatifinin üretimsel katkılarıyla; Kültür için Alan finansmanıyla uygulanıyor.

 

Detaylı bilgi için;

www.komunitasizmir.com