Etkinlikler

Aşağılama İlişkileri Üzerine Tezler - Doğan Emrah Zıraman

Cmt 23 Mar, 19:30 - 21:30
Aşağılama İlişkileri Üzerine Tezler
Dr. Doğan Emrah Zıraman
Zor olan şey doğru soruyu sormaktır.
-Sümerler eski ağıtlarında yılanın, akrebin, çakalın, akrebin düşmanın olmadığı zamanlara ağıtlar yakarmış. Eskiden düşmanlık yoksa ne vardı peki? Ve daha da önemlisi “ne oldu” da insanlar arasında düşmanlık ortaya çıktı? -Bütün dinler ve mitolojiler evrenin başlangıcını neden bir “aşağılama hikayesi” ile başlatır? -7 yaşında bir çocuk 9 yaşındaki bir çocuğu neden öldürür? -Spor bir mücadele midir, yoksa bir kavga mıdır? -İntihar “acizlik” midir, yoksa güç gösterisi mi? -Aşk neden acı verir? Ya da aşk gerçekten acı vermeli midir? -Buraya yazılamayacak kadar bu tür soruların ortak paydasını mümkün müdür?
Aşağılama İlişkileri Üzerine Tezler hiçbir ayırım yapmadan herkesi, içinde yer aldığımız aşağılama ilişkilerine bakmaya davet ediyor.
Atölye Süresi: 4 hafta (2’şer saat)
Seminer Programı:
1.Hafta: Adler’in Aşağılama Düşüncesi; Aşağılamanın tarihselliği, “ötekileştirme” mekanizması bağlamında Tez 1, 2 a-b-c
2.Hafta: Tez 2-d-e’ye devam; aşağılamanın özne nesne ilişkisi ve aşağılamanın doruk biçimi bağlamında Tez 3 ve 4
3.Hafta: Aşağılamanın izlenebileceği alanlar ve eşitlenme ilişkisi bağlamında Tez 5 ve 6
4.Hafta: Modern düşüncede aşağılama ilişkilerine değinenler bağlamında Tez 7 ve seçilmiş örneklerle ilişkili aşağılama ilişkileri analizleri

Dr. Doğan Emrah Zıraman
1997 yılında Uludağ Üniversitesi sosyoloji bölümünü bitirdi. Aynı yıl 9 Eylül Üniversitesi MüzikBilimleri'nde yüksek lisans eğitimine başlayıp 2003 yılında "Cumhuriyet Dönemi Müzik Politikalarında Halkevlerinin Yeri: 1932-1050" başlıklı tezi verdi. 2008 Yılında "Aşağılama İlişkileri Üzerine Tezler" çalışması yayınlandı. 2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünde başladığı doktora programını 2018 yılında "Kamusal Bir Alan Olarak İnternette Kimlik Tartışmaları: Ekşi Sözlük'te Hrant Dink ve Tahir Elçi Başlıklarının Söylem Analizi" başlıklı tezi ile tamamladı. D. E. Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Sanat Psikolojisi ve Sosyolojisi dersleri vermiştir.
iletişim :0506 771 13 14