Bahar İnal ile Soyut Sanat ve Nöroloji

Cumartesi, 15 Ocak 2022 17:00

BAHAR İNAL ile Soyut Sanat ve Nöroloji: Wassily Kandinsky, Sinestezi ve Renklerin Sesi

Kandinsky, Nörolojide sinestezi olarak bilinen, bir duyunun uyarılmasıyla farklı bir duyunun da eş zamanlı tetiklenerek ortaya çıkması ve birden fazla algısal tepki yaratması durumunu yaşamaktadır.

Kandinsky, eserlerini “kompoze eder” yani besteler. Bestelediği resimlerini ilk planda ruhsal duyumların ifadesi olarak alır, onların entelektüel ve sanatsal yaratımın bir ürünü olmalarını ancak ikinci sırada kabul eder.

Kandinsky’ye göre bir resim ve onun biçimleri sadece doğrudan, bireysel ve maddi bir karaktere sahip değildir. Aynı zamanda kendi başına ve estetik açıdan aklı ve ruhu titreştirecek güce de sahiptir. Örneğin, mavi rengi gördüğünde flüt sesini duyar, koyu mavi renk çelloyu anımsatır, kırmızı tonları ise savaş seslerini. Sesler, benzettiği renklerle birleşerek zihninde bir ritim oluşturur. Meydana gelen renk akortları ise Kandinsky’de “konsonans” (seslerin uyumu) ve “disonans” (seslerin uyumsuzluğu) duygusunu yaratarak tuvale çok karmaşık bir renk enerjisi yansıtmasına neden olur. Bu Kandinsky’nin dünyayı ve sanatı algılama biçimine dönüşür. Geleneksel perspektifi yıkar ve kendi deyimiyle sanat süreci “gümbürtülü bir çarpışma” ya dönüşür.

 

Detaylı bilgi için: Ayrıntı Akademi