Actopolis İzmir

Ali Kemal Ertem'in Cansu Çakar, Michael E. Young ve Thomas Keogh'un katılımıyla küratörlüğünü yaptığı ACTOPOLIS | Eylem Sanatı İzmir, uluslararası ACTOPOLIS | Eylem Sanatı sergisine ev sahipliği yapacak ve "Uçan halı Gezisi" isimli sanat ve sosyal eylem projesini hayata geçirecek. 

Geleneksel demokratik kurumlar krize girdi, sivil kent toplumu ise en azından Occupy, Gezi ve Sintagma Meydanı’ndan bu yana eylem halinde. Kemer sıkma politikalarının ötesinde rahat bir hayat, çok katmanlı bir kamusal yaşam ve kendini diğerlerini dışlayarak tanımlamayan toplum talepleri gitgide yükseliyor. Bu durumda ACTOPOLIS | The Art of Action, kentsel alternatifler için uluslaraşırı bir deney alanı kuruyor.
Günümüzde çok sayıda kent toplumu güvensizlik ve kuşku içinde. Goethe-Institut uluslararası düzeyde ve Urbane Künste Ruhr bölgesel düzeyde, gerçekliğin parçalanmasına merkezsizleştirilmiş ağlar yaratarak yanıt veriyor. Kent hayatının geleceğine dair soruların üstesinden gelmek artık tek başına yerel düzeyde mümkün olmadığından, ACTOPOLIS, Güneydoğu Avrupa’daki yüksek nüfuslu bölgelerden ve Almanya’daki Ruhr bölgesinden sanatçıları, şehir plancılarını ve aktivistleri ortak bir üretim laboratuvarında bir araya getiriyor.
ACTOPOLIS, harekete geçmek ve kenti şekillendirmeye katkıda bulunmak için -bilim alanlarının, ulusal sınırların ve kültürel farklılıkların ötesinden- bir çağrı.