Balçova Gençlik Tiyatrosu

9 Ocak 2004 Günü Balçova Gençlik Tiyatrosu adı ile kurulan ve akabinde Balçova Belediye Tiyatrosu olarak sanat yaşamına devam eden tiyatro ekibi bugüne kadar; Gol Kralı Sait Hopsait (Aziz Nesin), Zamazingo (Aziz Nesin), Düdüklüde Kıymalı Bamya (Mehmet Baydur), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (Aziz Nesin), Kül Rengi Sabahlar (Haluk Işık), Deniz Diye Bir Delikanlı (Metin Balay), Bir Ceza Avukatı’nın Anıları (Faruk Erem), Sakıncalı Piyade (Uğur Umcu), Karakolda (Halil Kırkayak), Meşk (Halil Kırkayak), Gözün Kör Olsun Eros (Halil Kırkayak), Ahtapotun Gözleri (Halil Kırkayak), Yağmur Yağıyor (Halil Kırkayak), Asiye Nasıl Kurtulur (Vasıf Öngören), Seyirili Seyir Defteri (Ferhan Şensoy), Parasız Yaşamak Pahalı (Ferhan Şensoy), Şahları da Vururlar (Ferhan Şensoy), Soyut Padişah (Ferhan Şensoy), Çok Tuhaf Bir Soruşturma (Ferhan Şensoy), Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı (Ferhan Şensoy), Otogargara (Yılmaz Erdoğan), Kadınlık Bizde Kalsın (Yılmaz Erdoğan), Kırkından Sonra (Alfonso Paso), Ah Baba Vah Baba (Ray Cooney), Hangisi Karısı (Ray Cooney), Aşk Olsun (Kandemir Konduk), Tersine Dünya (Orhan Kemal), Yağmurla Gelen (Meral Babacan), Bizim Öykülerimiz (Ahmet Önel), Pof ile Paf (Ergun Sav), Şeker Şekerleme (Büşra Uygun), Benim Güzel Pabuçlarım (Dersu Yavuz Altun), Çıtır Köy (Ali Meriç), Pırtlatan Bal (Aziz Nesin), Birimiz Hepimiz İçin (Öktem Özses), Kötü Peri (Ayşe Erdeniz), Kırda Bir Yaz Sabahı (Gülsüm Cengiz), İğne İplik Kukla Diktik (Alper Akdeniz), Hayal Dünyası (Engin Reka), Kahraman Korsanlar (Engin Reka), Barış Ormanı (Necdet Erdeniz), Yaramazı Affetmek (Necdet Erdeniz), Gökkuşağı Ülkesi (Necdet Erdeniz), Arka Mahalle (Necdet Erdeniz), Bir Gece (Necdet Erdeniz), Yönetmenin Oyunu (Necdet Erdeniz), Vaziyetü’l Theatre (Necdet Erdeniz), Kokpitistan (Necdet Erdeniz) , Deli ile Düz Adam (Necdet Erdeniz), İki Parça Cann (Necdet Erdeniz) isimli oyunlarla 146 kez seyirci ile buluştu.

2006 yılından bu yana ekibin Genel Sanat Yönetmenliğini Necdet Erdeniz sürdürüyor. Erdeniz, 1986 İzmir doğumlu, evli ve bir çocuk babası. Ege Ünivetsitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü mezunu olan Erdeniz, lise yıllarından bu yana tiyatro ile uğraşıyor. Bugüne kadar 10 tiyatro oyunu yazan ve bu oyunların 9’unu sahneye koyan Erdeniz, Balçova Belediye Tiyatrosu, kurucusu olduğu Sahne Ayna Oyuncuları ve farklı ekiplerle toplam 25 farklı oyunu sahneye hazırladı ve yönetmenliğini yaptı.

Ekibin Yönetmen Yardımcısı ise Salih Osman Kahya. 1988 İzmir doğumlu genç tiyatro sanatçısı 2004 yılında ekibin Genel Sanat Yönetmeni Necdet Erdeniz ile birlikte tiyatroya başlıyor ve ikili bugüne kadar aralıksız tiyatro oyunları sahnelemeye devam ediyor.

2017 yılında ekip bünyesine katılan hocalardan Ecem Çataloğlu ise Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu. Daha önce Devlet Tiyatrosu'nda sözleşmeli olarak oyunculuk yapan Çataloğlu 2017 yılında BGT'de hoca olarak göreve başladı.