Bant Mag

2004 Eylül ve 2011 Temmuz tarihleri arasında yayın yapmış olan Bant, Türkiye'de ve dünyada olup biten müzik, sinema ve sanat olaylarını, haberlerini, etkinliklerini ve bu işlerin bizzat kendileri ile arkasındaki isimleri merkez alan içeriğini, birbirinden yetenekli illüstratörlerin işleriyle tamamlayan bir kültür-sanat dergisidir. Boyutları ve tasarımıyla benzerlerinden ayrılan ve içeriğini çoğunlukla, dergiyi hazırlayan arkadaş ekibinin radarına giren iş ve meselelerden seçen Bant Dergisi, günışığına çıkmamış taze sanatçıları, hak ettikleri kadar güçlü spotlarla aydınlatılmamış işleri sayfalarına taşımayı huy edinmiş bir yayın olmasından mütevellit, kısa sürede kendine has bir kitle edinmiş ve bu kitlenin gücüyle, ayakta kalmanın son derece zor olduğu bir mecrada 6 yılı aşkın süredir yayında kalmıştır.

Temmuz 2011’de 65. ve son sayısını yayımlayan Bant Dergisi bundan böyle Bant Mag. adıyla hem online hem de basılı bir dergi olarak yoluna devam etmektedir.

Bant Mag. online ve basılı bir dergi olmasının yanı sıra çeşitli etkinlikler de düzenlemektedir. 2004'ten bu yana Babylon, Arkaoda, Indigo ve Ghetto başta olmak üzere -yurtiçi ve yurtdışı- pek çok mekanda konserler, sergiler, workshoplar düzenleyen ve bunların organizasyon işlerini üstlenen Bant Mag., “City Star Nights by Converse” ve “Kulaktan Kulağa” konser serileriyle de dünya çapında ün kazanmış ve Türkiye'de de kendine ait bir kitlesi bulunan sayısı elliyi aşan grup ve müzisyeni yerli dinleyiciyle buluşturmuştur.

Bant Mag. ekibi aynı zamanda, 2009 Eylül ayından itibaren üç ayda bir yayınlanan Babylon Dergi'yi de hazırlamaktadır.