Bireşmiş Eller

Dünya'da var olmamızın bir anlamının olmasını isteyen birkaç arkadaş konuşurken kurduk bu grubu. Adı BİRLEŞMİŞ ELLER .. Fikir şu idi; yardım etmek isteyen fakat durumu iyi olmayan veya maddi bir harcama yapmak istemeyen birçok insan vardı. Bunlar bir çaba sarf etmeden de yardım edebilirler miydi? Proje düşünmeye başladık. Birçok güzel fikir ve projeden sonra ilk,  “Senin kullanmadığına ihtiyacı olan var” projesi ile başlamaya karar verdik. Herkesin, kullanmadığı fakat bir yerlerde birilerinin ihtiyaç duyduğu eşyaları vardı. Ve hatta bunları çöpe atmak yerine birilerinin kullanımına vermek insanlara huzur veriyordu. İnsanlar bunları ne atabiliyorlar ne de kullanıyorlar. Fakat ihtiyacı olan birileri  söz konusu olunca vermekten büyük kıvanç duyuyorlar. İşte yapmamız gereken, önce kimseye duyurmadan kendi evlerimizdeki eşyaları elemek ve ayırmak oldu. Fark ettik ki , konuya bu gözle bakınca kullanmadığımız ve hatta vazgeçebileceğimiz o kadar çok eşyamız varmış ki evlerimizde. Kalem kutumuzda duran 30 kalemden belki biri biterse diğeri yedek olsun diye sadece iki taneye ihtiyacımız var. Ama diğer 28 tanesine, Doğu'da okumaya çaba sarfeden ve kalem dahi alamayan birçok çocuğun ihtiyacı var. Bir senedir giymediğimiz  hiçbir kıyafete ihtiyacımız yok ama bu soğukta dışarda olan birçok evsizin onlara ihtiyacı var. Hatta topuğu soyulmuş ve bizim birine vermekten utandığımız çoraba  bile hapishanelerdeki ayağı çıplak çocukların ihtiyacı var. Bunları topladık hepimiz. Evlerimizden getirmeden önce sınıfladık, temizledik,  paketledik ve listeledik. Çünkü bunları yapmak başka bir yerde insan gücü gerektiriyordu. Sonra eşzamanlı olarak hepimiz, farklı semtlerde ihtiyaçlı insan ve kurumları araştırmaya başladık. Muhtarlara gittik, eşe dosta esnafa sorduk, okullarla konuştuk. Ve ihtiyaçlı kişi ve kurumları tespit edip dağıtmaya başladık. Proje, çevremizden çok ilgi gördü. Bunun üzerine instagram, twitter, facebook sayfaları açmaya karar verdik. Sosyal medya da duyurarak projemizi yaygınlaştırmaya karar verdik. Ve fikir çığ gibi her geçen gün büyüyor.

 

Yardım ederek insanları mutlu etmek , bizi o kadar yüreklendirdi ki; ikinci projemizi hayata geçirdik. Eğitime destek olmak, Doğu’da imkanı olmayan küçücük çocuklara kırtasiye ve giysi yardımı yapmakla devam ettik. Bir metre karda terlikle okula üç kilometre yürüyerek giden çocuklara, bot ve montlar aldık. Destek bulduk, bizzat ellerimizle götürüp teslim ettik. Çocuklar hayatlarında ilk defa yeni bir ayakkabısı olduğunu söyleyerek, biz ise mutluluktan beraber ağladık. Şimdi büyük bir organizasyon olma yolundayız artık. Sokak çocukları, sokak hayvanları, omurilik felçlileri, evsizler, engelliler, yaşlılar, eğitim yardımları, gıda yardımı, sağlık yardımı, kadın sığınma evleri, kadın mahkumların çocuklarına yönelik yardım, eğitim vermek, mahkumlar ve ceza evleri, çevre ve doğaya yönelik birçok projemiz ve ihtiyacı olana yardım edebilmek gibi bir hayalimiz var.

 

Senin, benim, hepimizin yapabileceği bir şeyler var. İstersen sen de  arkadaşlarınla bir araya gelip çevrendekilere yardım edebilirsin. Herkes yakın çevresine yardım etse, paylaşsa,  dünya da ihtiyaçlı insan kalmaz. HAYDİ SEN DE KATIL BİRLEŞMİŞ ELLERE. YARDIM ELİ UZATAN BİR EL DE SEN OL.Desteğin olursa çok mutlu oluruz.