Çocuk Gibi Bak

Bizler, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin öğrencileriyiz. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Medya ve İletişim, Sinema ve Dijital Medya, Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde okuyoruz. Her birimiz farklı sınıflardan, farklı alanlardan bir araya toplandık. Çünkü hedefimiz aynı: Çocuk gibi bakmak!

Mülteci çocuklar, ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle başka ülkelere göç ettiler, ettirildiler. Kimi ailesiyle, kimi ailesinden ayrı hayata tutunmaya çalışıyorlar. Ülkelerindeki savaştan önce, her çocuk gibi, tek yapmaları gereken okula gitmek ya da arkadaşlarıyla oyunlar oynamaktı. Birdenbire hayatları bambaşka bir hal aldı. Çocukluklarını yaşayamayıp ailelerine yardım etmek ve yaşamlarını sürdürebilmek için çok büyük sorumluluklar almak zorunda kaldılar. Ülkelerinden ayrı, bambaşka topraklarda var olmaya çalışan bu çocuklar, çocuk oldukları göz ardı edilerek nefret söylemine maruz kalıyorlar. “Çocuk Gibi Bak”, bu nefret söylemlerine karşı geliştirilen bir proje.

“Çocuk Gibi Bak” iki farklı anlam taşıyor. Biri dünyaya çocukların gözünden bakmayı diğeri ise tüm çocuklar gibi mülteci çocuklara da aynı şefkat ve ilgiyle yaklaşmayı hatırlatıyor. Başta sosyal medya olmak üzere farklı mecraları kullanarak farkındalık ve empatiyi artırmayı amaçlıyor. Ayrıca “Çocuk Gibi Bak” ekibi bizzat mülteci çocuklarla bir araya gelerek onları mutlu etmek için çabalıyor.