Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler

1948 “Harika Çocuklar“ yasasının son on beş yıl içinde işlerliğini yitirmesi, bu yasanın sağladığı desteğe ihtiyaç duyan yetenekli çocukların yetiştirilmesini önemli ölçüde engelledi.

Bu nedenle, Güher & Süher Pekinel ile proje sponsoru Onduline Avrasya ülkemizdeki yetenekleri keşfederek, onların gereksindikleri desteği sağlamak üzere harekete geçtiler. İlk hedef, yoğun müzik eğitimi veren konservatuarlara odaklanarak, bu okulların piyano, keman, viyolonsel, flüt ve klarnet bölümü öğrencileri arasından en yeteneklilerini seçmek ve onlara destek sağlamaktı.

İlk seçmeler, ilgili il orkestralarının grup şeflerinden oluşan bir jüri ile birlikte İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Antalya ve Mersin’de gerçekleştirildi.

Bu seçmelerde başarılı olan Eren Aydoğan (Piyano), Dorukhan Doruk (Çello), Elvin Hoxha (Keman),Veriko Tchumburidze (Keman), Yunus Tuncalı (Piyano), Kıvanç Tire (Keman), Yusuf Çelik (Çello), Ege Banaz (Klarinet) ve Yağızcan Keskin (Klarinet), Okan Sızanlı (Flüt), 2010 yılında Avrupa’nın tanınmış pedagog ve sanatçıları tarafından eğitim görmek üzere kabul edildiler.

Kendileriyle yapılan anlaşmalar uyarınca, toplam 11 bursiyer ayrıca yıl sonunda yapılacak önemli uluslararası yarışma ve yaz kurslarına katılmak üzere hazırlanmak ve gerekli başvuruları yapmakla yükümlüydüler. Üstlerine düşeni azim ve inançla yerine getiren Genç Yetenekler, kısa zamanda çok başarılı oldular. Katıldıkları yarışmalarda en yüksek ödülleri kazandılar ve önemli orkestralarla birlikte solist olarak konser vermek üzere seçildiler.

Projenin ilk yıl sonu değerlendirilmesi bazında, Ekim 2011’de bir konser serisi düzenlenmiş, ve İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ilk konserlerin ardından, beklentilerin üstünde olumlu yazılı ve sözlü reaksiyonlar ve dinleyiciler tarafından talep edilen tekrar istekleri gelmiştir.

Genç Yetenekler önümüzdeki yıl içinde Avrupa’daki eğitimleri yanı sıra, önemli uluslararası yarışma ve usta sınıflara katılmaya, ayrıca konser vermeye de devam edecekler.