Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu

Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu; 1965 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuş, faaliyetleri, çalışma yapısı ve düzenlediği organizasyonlar itibariyle bugün Türkiye’nin köklü öğrenci topluluklarından biri haline gelmiş olan bir kurumdur. EÜTT, çalışmalarını kurumsal anlamda Ege Üniversitesi Rektörlüğü ‘ne bağlı olarak Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı desteği ile Kültür Sanat Evi’ nde ve kendi topluluk odalarında sürdürmektedir.

EÜTT, tiyatronun doğasında bulunan kolektif çalışma prensibi ile bireylerin içindeki yaratıcı, araştırmacı ruhu ön plana çıkarmayı hedefler. EÜTT, çalışma biçimi olarak “deneysel” çalışır. Bunu yaparken varolan birikimden faydalanır. Topluluklar arası verimli etkileşimin sağlanabilmesi ve etkinliklerin paylaşılabilmesi amacı ile her sene mayıs ayında Türkiye’nin en kapsamlı tiyatro şenliklerinden biri olan “EÜTT Tiyatro Günleri” organizasyonu gerçekleştirilir. 
Etkinliklerin üniversite içinde gerçekleşenlerinin tümü E.Ü. Kültür Sanat Evi’nde ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Üniversite dışında da çok farklı yüksekokul, üniversite ve belediyelerde etkinliklere katılınmaktadır. Topluluk geniş bir turne programı içerisinde çalışmaktadır. Sene içerisinde seminerler düzenlenmekte, kısa oyunlar hazırlanmakta, sene sonuna en az bir büyük oyun çıkartılmakta ve her yıl geleneksel olarak Türkiye çapında yaklaşık 20 topluluğun katıldığı, 10 gün süren “EÜTT Tiyatro Günleri” düzenlenmektedir.

Topluluk, özgür bir çalışma ortamına sahiptir. Katılan tüm üyeler topluluk bütünlüğü ve birikimini gözetmek koşuluyla istediği alanda çalışma yürütebilirler. Toplulukta ekip anlayışı esastır. Kişiler arası farklılıklar sorun değil, yeni çözümler için bir potansiyel teşkil eder. Topluluk tüzüğünde diğer temel ilkelerden bahsedilmektedir.