Genç Beyinler Yeni Fikirler

 

  Genç Beyinler Yeni Fikirler (GBYF), 2012 yılında ilk adımlarının Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından atıldığı bir etkinlik olup, zamanla Ege Bölgesi üniversitelerinin katılımı ile geniş kapsamlı bir sergi ve yarışma konumuna gelmiştir. Her sene düzenleme kurulundaki üniversitelerin ev sahipliğinde gerçekleşen GBYF'ye bölge üniversitelerinin Mühendislik FakültelerininBilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümleri'nde okuyan öğrencileri katılmaktadır.
  Bitirme Projeleri Sergisi: son sınıf öğrencileri bitirme projeleri ile bu sergiye katılmaktadır. Projeler, Endüstri/Sanayi/Ticaret; Sağlık/Yaşam/Spor; Eğitim/Eğlence/Oyun; Sosyal Medya ve İletişim; Şehir/Çevre/Doğa; Akademik Bilişim Projeleri ve Diğer Bilişim Projeleri olmak üzere farklı kategorilerde belirlenen hakemler tarafından değerlendirilmektedir. Bu kategoriler dışında öğrenciler projeleri ile farklı kurumlar ve firmalara tarafından desteklenen özel kategori ödüllerine aday olabilmektedir.
Hakemler projeleri farklı metriklere göre değerlendirmektedir. Dereceye giren projelere ise ödülleri verilmektedir.
  Proje Fikir Yarışması, etkinliğe katılan üniversitelerin tüm öğrencilerine açık olup Bilgi/Veri Güvenliği, Akıllı Ev / Akıllı Sistemler, E-Belediye / E-Devlet, Dijital Oyun, Sağlıkta Bilişim, Mobil Uygulamalar temaları öncelikli olarak tüm proje fikirlerine yer verilmektedir.
  Yarışmada sunulan fikirler, çeşitli firma, üniversite ve kurum temsilcilerinden oluşan jüri tarafından farklı özellikler dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Dereceye giren fikir sahiplerine ise ödülleri verilmektedir.
 GBYF Koordinasyon Kurulu'nda Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO), EBiltem/Batı Binom ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) bulunmaktadır.
 GBYF Düzenleme Kurulu'nda ise Adnan Menderes, Balıkesir, Dokuz Eylül, Ege, Muğla Sıtkı Koçman, İzmir Ekonomi, İYTE, Manisa Celal Bayar, Pamukkale ve Yaşar Üniversitelerinin Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümleri bulunmaktadır.