Global Sağlık Günü Türkiye

Hepimiz daha sağlıklı olmak, daha iyi görünmek, bedensel ve ruhsal olarak iyi bir durumda yaşamak isteriz. İyi yaşamak neredeyse tüm dünyanın ortak hayalidir.

Bizim için değerli olan her şeyi bir gün ile taçlandırırken, hepimiz için tek gerçek olan iyi yaşamaya adamış global bir günümüz neden yok? Bu soru “artık var” diye yanıtlanıyor. Bu ayrıcalıklı günün adı Global Wellness Day.

“Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganıyla, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan Global Wellness Day, uluslararası bir “İyi Yaşam Günü”dür.

GWD hiçbir ticari amaç gütmeyen, kendini iyi yaşamaya adamış gönüllüler tarafından hayata geçirildi. Global Wellness Day, herkesi bir gün bile olsa “Nasıl daha sağlıklı ve iyi yaşarım?” düşüncesine yönlendirmek, hem bireyleri hem toplumu “İyi yaşam” konusunda bilinçlendirmek için  var.

Günün temel amacı;

  • Yaşamımızın kıymetini bilmek,
  • Senede bir gün de olsa durup düşünmek,
  • Şehir yaşamının stresinden ve gündelik kötü alışkanlıklardan arınmak,
  • Kendimizle barışmak,
  • Sadece bugün değil, kalan 364 günde de iyi yaşam yönünde farkındalık yaratarak motive etmektir.

2012 yılında, dünyada iyi yaşamaya adanmış “ilk” gün olarak Türkiye’de kutlanmaya başlanan ve dünya genelinde kabul gören Global Wellness Day, 2019 yılında çeşitli etkinliklerle 8000’den fazla noktada;
Kanada’dan Tayland’e, İşveç’ten Güney Afrika’ya kadar 150’den fazla ülkede, 45K’lık maraton koşusundan zumbaya, Tayland ve Myanmar sınırındaki çocukların tıbbi bakımı ve Tai Chi’den yaşlılar evinin ziyaretine kadar birçok ücretsiz aktiviteler ile kutlanarak takvimlere girme başarısını göstermiştir.