Jazz Dergisi

Jazz Dergisi ilk olarak 1996 yılında Boyut Yayın Grubu dergileri arasında yayınlandı. 2016 yılında ise Loyka ile iş birliği yaparak Haziran ayından bu yana portal olarak yayın hayatına devam ediyor. Yayınlanan tüm yazılara İngilice olarak da ulaşmak mümkün. Şimdiye kadar Türk caz dinleyicisine kaynak olmayı hedefleyen Jazz Dergisi bundan böyle Türk caz müzisyeni'nin müziğini ve fikirlerini dünyaya duyurmayı hedefliyor. Günümüz Türkiye'sinin kültür ve sanat yaşamının aydınlık yüzünü temsil etmeye devam ediyor.

80li yıllardan itibaren başlayarak Türkiye'de gittikçe hareketlenen müzik yaşamının önemli kısmını oluşturan festivaller neticesinde kaynakları genelde İngilizce olarak yayınlanan caz müziğinde Jazz Dergisi Türkçe kaynak olmuştur. Bundan başka yeni yetişen eğitimli müzisyenin de tanınmasına, hatta yeni kayıtlar yapmalarına ve seslerini duyurmalarına da ön ayak olmuştur. Pek çok ülkede özellikle sadece caz kültürü dergisi yayınlanması oldukça zorludur. Tahmin edileceği gibi en yaygın okunan dergilerin başında Amerikan Down Beat, Jazz Times gibi dergilerden başka, İngiltere'de yayınlanan Jazz Journal, Almanya'da Jazz Thing, İspanyolların Cuadernos de Jazz, Polonya'da Jazz Forum gibi dergiler müzik dünyasının saygın dergileri arasında yer almaktadır. Jazz Dergisi de Türkiye'nin caz gündemini, baskı kalitesi ve içerik kalitesi ile sunan rakipsiz tek dergi olarak yayınlanmaktadır.

Radikal ve Milliyet Gazetesi'nin en kıdemli yazarları olan Sevin Okyay’ın yer aldığı Jazz Dergisi'nde yazan diğer yazarlar Akademi Müzik'in kurucusu Orhan Kahyaoğlu , IKSV Film Fest. danışmanlarından Ali Sönmez ve Viktor Bensusan olduğu gibi Fransa'dan yazan Cumhuriyet Gazetesi kültür sanat yazarlarından Uğur Hüküm, Viyana’dan Isben Önen, İngiltere’den Can Ergelmiş de yer almaktadır.

Eskiden pekçok gazetenin kültür ve sanat köşeleri, sayfaları varken, günümüzde medya, kültür ve sanatı malesef magazin olarak algıladığından Jazz Dergisi'nin misyonu 2010 yılında Kültür başkenti seçilmesi nedeniyle tüm gözlerin İstanbul'da olması ile daha da arttırmıştır. Bu bilinçle Jazz Dergisi uluslararası müzik dili olan cazı daha anlaşılabilir, ulaşılabilir hale getirerek sanat severlere hizmetine devam edecektir.