Seyir Defteri

Gemi kaptanları gibi her Seyyahın bir Seyir Defteri vardır. 2008 yılında Seyyah olarak başladığımız yolculuğumuzdaki birikimlerimizi Seyir Defterine aktararark aynı heyecan, aşk ve ruhla sizlerle birlikte yeni rotaları keşfetmek üzere yolculuğumuza devam ediyoruz.
 
Bazı kelimeler veya cümleler ruhumuzun derinliklerine işleyerek yüzümüzde tatlı bir tebesüm bırakır. Şüphesiz bunun başında seyahat kelimesi gelir. Haydi gidiyoruz sözüne karşı kim kayıtsız kalabilir. Teklif geldiğinde verilen ilk tepki; nereyedir. Söylenecek tek bir söz kalmıştır: “yeni dünyalar keşfetmeye.”
İnsanlar dağların, çöllerin veya denizlerin ardını hep merak etmişlerdir. Bunun içindir ki seyyahlık kültürü üzerine büyük bir ilim ürettiler. Günümüzde mesafeler artık kısaldı ve görsel medya uzağı yakın kıldı. Elimizde kalan, merakımızı kendi gözlerimizle görerek ve elimizle dokunarak gidermek olmuştur. Bundan dolayıdır ki; yeni bir seyyahlık kültürüne ihtiyaç var.
Seyir Defteri, seyahat kavramına sizinle birlikte; yeni, özgün ve yaratıcı bir anlam yükleyerek, Kızılderili Suqwamish ve Duwamish kabilerinin reisi Chief Seattle’in sözünde olduğu gibi:“Gittiğimiz yerlerden yeni hatıralar almak ve ayak izlerimizi bırakmak” amacıyla kuruldu.
 
Seyir Defterimize not düşmüş seyyahlarımızın tavsiyeleriyle her daim yeniyi arayarak ve en ince detayları düşünerek hareket etmeyi ilke edindik. Iddıamız Seyir Defterine yazılmış olanlar sonuçta İbni Battuta El Tanci’nin dediği gibi “Seyahat: önce sizleri sözsüz bırakacak sonra da iyi bir hikaye anlatıcısına dönüştürecek.”dır.
Bosnalıların dediği gibi Seyir Defterine yazılmak için önümüzdeki tek engel kapının eşiğidir.