Tasarım Köyü İzmir

Tasarım Köyü İzmir 2015 yılında Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması'nın 32.'si olarak Seferihisarın Düzce Köyü'nde düzenlendi.
Tasarım disiplinleri -mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, iç mimarlık, grafik tasarım, peyzaj mimarlığı…- okullarda öğrendiğimiz ve çalışma hayatında deneyimlediğimiz şekliyle her zaman kent odaklı pratikler olarak görünür olmaktadır. Tasarım bölümlerinde okuyan öğrenciler olarak üniversite eğitimi boyunca, tasarıma kent ölçeğinden bakmaktayız. Oysa ‘tasarım’ ne tamamen kent ile ne de akademik eğitimle ilgilidir.
Tasarım Köyü olarak amacımız temel olarak; bugün artık büyükşehir yasası ile sayıları ve nüfusu giderek azalan* köylerdeki yerel bilginin ve okulda öğrendiklerimizin arakesitinde düşünmek, konuşmak ve üretmektir. ''Kentli olanaklarını ve teknolojilerini'' bir kenara koyarak, nispeten zamanın daha döngüsel aktığı bir bağlamda, köydeki üretim ilişkilerini, sosyal ilişkileri atölyelerde ve köyde kaldığımız süre içerisinde kendi yaşantımızda deneyimlediğimiz informal bir öğrenme ve paylaşım alanı oluşturmaktır.
*2010 verilerine göre 34.247 olan köy sayısı 2014 Türkiye yerel seçimleri ile yürürlüğe giren yeni büyükşehir yasası ile birlikte 18.214'e düşmüştür.