Tiyatro Nienor

Tiyatro Nienor 2010 yılının ocak ayında faaliyetlerine başlamış profesyonel bir topluluktur.İzmir’de Karşıyaka Belediye ve Sahne Tozu Tiyatrosu’nda oyunculuk yapmakta olan Ebru Sağay tarafından
kurulan topluluğun amacı başta kadın sorunlarına eğilmek ve yapıcı bir yol izleyerek topluma güzel sanatları sevdirmek,yaymaktır.Bu doğrultuda hazırlanan ilk oyun Camille amaca ulaşmış,hala da
beğeniyle izlenmektedir. “Camille”, Fransız Heykeltraş Camille Claudel’in akıl hastanesinde geçen yıllarını ve trajik hayat hikayesini konu almıştır. Oyun İzmir ve İstanbul şehirlerinde 2010 ve 2011 sezonu boyunca gösterimini sürdürmüştür;İngiltere tunesi sonrasında sadece festivallerde sahnelenme kararı alınmıştır.
Tiyatro Nienor'un ilk oyunu ''Camille'' toplumun evcilleştiremediği dişilere ve yeryüzünde bir çok olanaksızlıklara rağmen yaşayan adsız kadın kahramanlara adanmıştır.

2013-2014 sezonu için 'Çok Yaşa Andy Warhol!' performansı ile Kumbaracı50 sahnesinde gala yapan topluluk,her mekana göre ayrı reji ile sahnelediği Andyoloji:Bir Warhol Meseli ile Ankara'da Cermodern müzesinde Munch-Warhol sergisinde,ardından Diyarbakır,Kuşadası ve İzmir'de seyirciyle buluşmuştur.
2013'te Sevim Burak'ın 'Pencere' öyküsünden serbest uyarladığı 'Önemsiz Bir Ölüm' adlı oyunla,toplumun şekillendirmeyi başardığı bir kadının hayatına ve ölümüne tanıklık etmeye davet etmiştir.Deneysel tiyatronun başat bir örneği olmayı başaran oyun,İzmir ve İstanbul'da sahnelenmeye devam etmektedir.
2015 yılında çeşitli sanatçılarla kollektif üretilen 'Dişi' isimli performans,doğayla bağlarını kopartmamış ve seçimlerini yaparken duygularını temel alan kadınlara cesaret vermek amacıyla İzmir Öykü Günleri'nde seyirci ile buluşmuştur.