Mekanlar

Leman Kültür

Kapalı

Yeri

Iletişim Bilgileri

Özellikleri

  • Fiyat
  • Facebook puanı 4.3
  • Kartla ödeme
  • Dışarda oturma
  • Öğle yemeği
  • Akşam yemeği
  • Teslimat
  • Kokteyller

Fotoğraflar

Hakkında

1990'da pavyondan geçilmeyen Beyoğlu'nda, uyku tutmayan çizerler ve mesai kavramını unutan insanların doldurduğu bir mekandı orası.. Pavyoncuların " komedyenler" dediği bu kişilerin mesken tuttuğu bu yer Leman Dergisi'nin başlangıç yeriydi.

'Gel gel'ci çağrılarından illallah eden Lemancı'lar, binanın alt katındaki iki kata Leman Kültür ismi vererek faaliyete geçmeye karar verdi. Ve böylelikle Leman Kültür; "kıyıda köşede kalmış" belgesel, film, sergi gibi şeylere alternatif bir gösteri merkezi olaya başladı. Geçen zamanla birlikte burası, dönem sanatçılarının müdavimi olduğu ve sivil toplum eylemlerinin başladığı bir yer haline geldi.

Derken, Tuncel Kurtiz'le yolları kesişti Leman Kültür'ün. Artık şiir okumaları, stand - up gösterileri burada sahnelenir oldu. O tarihte derginin çizerlerinden biri olan Cem Yılmaz da hasbel kader sahneye stand - up yapmaya çıkar ve bugünlere gelir. Ata Demirer'in durumu da farklı sayılmaz, o da Leman Kültür de yıldızı parlayan isimlerden biridir.

Leman Kültür, franchising sistemi ve okurlarının girişimleriyle büyümeye devam etmektedir. Pozitif elektriğe destek vermek isteyen Leman, rüzgar ve güneşten elektrik almayı tercih etmekte ve atmosfere karbon salmamaya yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Düzenlediği söyleşiler, konserler ve sergilerle sanat evi tadında sivri dilli mizahıyla müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Leman Kültür işletmecileri " Yatıya Hariç Her Zaman Bekleriz" sloganıyla Leman severlere içten bir göndermeyle göz kırpmaktadır.

Leman Kültür'ün mizah anlayışının menüsüne de yansıdığı daha sayfasını çevirmeden fark edilmektedir. Türkiye'nin birçok şehrinde bulunan Leman Kültür; masaları, ambiyansı, dekoruyla eğlenceli ve "Burası olsa olsa Leman'dır" dedirten ayrıntılara sahip. Her şeyden önce lezzetli yemeklerine verdikleri muzip isimler insanları gülümsetmektedir. Tatlılarına, çaylarına hatta bardak altlarına kadar eğlence işlenmiş ayrıntılarla gidenler kendilerini mutlu hissetmektedir. Aslına bakarsanız bu durum, tuvalet kapılarında bile böyledir. Alkol alırken sohbet edip yemek yiyebileceğiniz, isterseniz günü kahveyle kapatabileceğiniz bir yer.

İzmir Alsancak'da bulunan Leman Kültür, her yerden tanıdığınız bildiğiniz gibi. Leman'ın en güzel tarafı da bu olsa gerek, tüm şubelerinde "Bizim Leman" diyebileceğiniz tanıdık bir şeylerin olması. Uzun lafın kısası; Leman Kültür'de Ankara, İzmir fark etmez burası rahat bir yer, takılın kafanıza göre.

İzmir'in diğer mekanları için www.otuzbeslik.com 'u takipte kalın.

 

 

 

Şu anda bir etkinlik yok

Hakkındaki Yazılar

Eklememizi istediğin mekanı bize öner, ekleyelim.

Twitter'da Leman Kültür