Sir Winston Tea House

Kapalı

Yeri

Iletişim Bilgileri

Özellikleri

 • Fiyat
 • Facebook puanı 4.7
 • Kartla ödeme
 • Visa Kart
 • Master Kart
 • Dışarda oturma
 • Wi-Fi
 • Kahvaltı
 • Öğle yemeği
 • Tatlı
 • Teslimat

Fotoğraflar

Hakkında

Çayın 21. YY Hali, Sir Winston House

Hemen hepimizin severek içtiği, biz Türklerinse genelde daha çok kahvaltıda tükettiği çayın hikayesi kahveninkinden farklıdır.

Çayın ilk yudumlanışı çok eskilere M.Ö 2737 yılına dayanır. Efsaneye göre Çin'in İlk imparatorlarından Shen Yung, çay bitkisinin tesadüfen sıcak suya düşmesine şahit olur ve böylelikle çayın tadını keşfetmiş olur. Tadını oldukça beğenen imparator yedi yıl boyunca orada kalarak sürekli çay keyfi yapar.

Avrupa'nın çayla tanışma tarihi ise 1606 yılıdır. Hollanda ve Fransa Avrupa'daki çay tüketimine öncülük eden ülkeler olmuştur. İlk demlik örneklerinin Çin'den Avrupa'ya ulaşması ise 1650'li yılları bulur.

Çayı nihayet Amerika'ya ulaştıran kişi ise Peter Stuyvesant olmuştur. Bugün New York olarak anılan New Amsterdam'a yerleşen Hollandalı koloniler, Amerika'nın ilk çay tiryakileri olarak tarihe geçer.

Çaya bilimsel adı olan "Camelia Sinesis'in verildiğinde ise tarih 1753'tür. 1800'lü yıllarda da Avrupa ve Amerika'da yavaş yavaş çay endüstrisi ortaya çıkmaya başlamıştır.

Zamanla birlikte çay, üst sınıflara hitap eden pahalı bir içecek olmaktan çıkmış, yavaş yavaş herkes tarafından tüketilebilen bir içecek haline gelmiştir.

Günümüzde çay tüketimi, oldukça yaygındır ve en çok tüketilen sıcak içeceklerin başında gelmektedir. Dünyada en çok çay tüketen ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. 1900'lü yıllara çayla tanışmamış ve tam anlamıyla bir kahve tiryakisi olan ülkemizde bugün çay, sudan sonra en çok tüketilen sıvıdır.

Durum böyle olunca kahve evlerine alternatif olarak çay evleri mantığıyla kafeler açılmaya başladı. Türkiye'nin bir çok şehrine yerleşmiş bu kültürün örneklerinden biri de İzmir'de Sir Winston Tea House.

Magi Group'un ilk konsepti Sir Winston Tea House; çay, kahve ve tatlı ağırlıklı menüsünü ufak şubelerinde sunarken, daha büyük şubelerinde pizza, salata, krep, beyaz ve kırmızı et gibi lezzetli yemek alternatifleriyle bunu genişletti. Rahat bir kafe/restaurant ortamını şarabın sıcaklığı ve leziz alternatiflerle süsleyerek şubelerinde hizmet vermektedir.

Ahşaplardan oluşan dekorasyonun oldukça şık ve modern olduğu göze çarpmaktadır. The Winston Brasserie konseptiyle yemek ve şarap ekleyerek menüsünü büyüten versiyonlarında ise ortam klas ve rahat bir restoran halini almaktadır. Yalnızca İzmir de değil Türkiye'nin belli başlı şehirlerinde şubeleri bulunmaktadır.

Oldukça beğenilen kahvaltı tabağıyla çay yudumlamak ya da karnınızı doyururken şarap yudumlamak isterseniz Sir Winston Tea House ya da Brasserie'lere uğramadan karar vermeyin deriz.

Sir Winston Tea House'u www.otuzbeslik.com dan takip edebilir. Üyelerine sunduğu ayrıcalık ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Şu anda bir etkinlik yok

Hakkındaki Yazılar

Eklememizi istediğin mekanı bize öner, ekleyelim.

Twitter'da Sir Winston Tea House