otuzbeslik.com yazarları

 • Şule Kızıltuğ
  1 yazı

  Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi okudu. Kendini bildi bileli İzmir’de yaşıyor. Yaşamı seviyor. Yazıp çiziktirmeyi de. Yeni yerler keşfetmeye, farklı ülkeler, farklı kültürler tanımaya bayılıyor. 

 • Yiyom
  3 yazı

  Yemeye, içmeye, yeni yerler ve tatlar keşfetmeye bayılan Arda; aslında elektrik elektronik mühendisi. Öyle ki toplantılarına giderken dahi rotasını lezzet duraklarına göre belirlerken hayatı daha keyifli bir hale getirme konusunda imrendiriyor. #yiyom sloganıyla lezzetleri, restoranları, kafeleri, kuytu köşelerde kalmış gizli cennetleri keşfediyor ve sadece "doymak" için yememek gerektiğini @yiyomfoodblogger sayfasında takipçileriyle paylaşıyor.

  O halde; " Yiyom Öyleyse Mutluyum! 

 • Zeren Tuğçe Erbil
  11 yazı

  Zeren Tuğçe Erbil 1995 tarihinde Bursa'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Bursa'da, lise öğrenimini Denizli'de tamamladı. Dünya yolculuğunda yeni şeyler keşfetmekten delicesine haz duymaktadır. Ömrün sadece nefes almaktan ibaret olmadığına inanmakta, gezmeye, sanata, paylaşmaya ve sosyal sorumluluk projelerine gün geçtikçe büyük bir tutkuyla bağlanmaktadır. Bale, jimnastik, basketbol, pilates, yoga, tiyatro, ahşap boyama, radyo ve müzik ile aktif olarak ilgilenmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Çocuk Korosu, Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk Sanat Müziği Korosu ve Denizli Emekli Öğretmenler Derneği Türk Sanat Müziği Korosu'nda korist ve solist olarak yer almıştır. Öğrenim durumu nedeniyle ara vermek durumunda kalsa da hâlâ gitar çalmaya ve şarkı söylemeye devam etmektedir. Kendini ifade etmeyi yaşam biçimi olarak görmekte, kendi imkânlarıyla yayımladığı "Beni Düşlerimde Rahat Bırakın" ve "Gündüzlerimi Bağışladım Gecelerime" adlı iki şiir kitabı bulunmaktadır. Çeşitli yarışmalarda yayımlanan şiirleri ve öyküleri bulunmaktadır. Hayatın onu sürüklediği bu yolda denize uzak kaldığında kendini yitirdiğini anlayarak İzmir'e yerleşen Zeren, hâlen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünde öğrenimine devam etmekte, İzmir'de yaşamakta; yazmaya, söylemeye ve gezmeye devam etmektedir. İçindeki heyecanını paylaşacak bir ortam bulduğu için mutlu olan Zeren, Otuzbeşlik ile yolları kesiştiği için kendini şanslı hissetmekte ve daha büyük bir şevkle gezmeye, paylaşmaya devam etmektedir ve edecektir...

 • Kadir Sarıkaya
  1 yazı

  1990 yılında İzmir’de doğdu. Star Gazetesi’nde kitap eleştirileri kaleme aldı. BirNokta dergisinde şiirleri yayınlandı. A Haber ve TVNET’te haber programı editörlüğünü üstlendi. Renkhaber.com, Ajanshaber.com, internethaber.com, SuperHaber ve Manşet Gazetesi'nde haber editörlüğü yaptı. Dergi ve haber sitelerinde röportajları yayınlandı. İran: Tarihin Kavşağında Açık Hedef kitabında Hasan Sabbah’ı anlattı. Yazar, ilk romanı Cehennemde Rapsodi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 • Beyzanur Er
  1 yazı

  Ben Beyza, 1995 İzmir doğumluyum. Fizyoterapist olarak çocuklarla çalışmaktayım. Özellikle otizmli ya da duyusal problemi olan çocuklarla çalışmak için Ayres Duyu Bütünleme eğitimi aldım. Hobi olarak geziyorum, fotoğraf çekiyorum ve yeni yerler yeni şeyler keşfediyorum. Farklı kahve çekirdekleri ve demleme yöntemleriyle kahve içmek de hobilerim arasında. Çektiğim fotoğraflar için beni Instagram'da @bitutamhatira hesabından da takip edebilirsiniz. Fotoğrafların altına güzel sözler de bırakıyorum. :) Ayrıca bir arkadaşımla beraber yönettiğimiz @basuculezzetlerim hesabımızdan yiyecek-içecek önerilerimizi de bulabilirsiniz.

 • Hülya Derse
  1 yazı

  Hülya Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden taze mezun. Yeniye, değişime ve keşfe aşık has bir İzmirli. Bir film hakkında yazmak, kara kalem çalışmaları ve sokak fotoğrafçılığı özel ilgi alanları. Birçok öğrenci projesinde yer aldı ve TRT bünyesinde bir belgeselde stajerlik yaptı. Şu sıralar öğrenci kimliğinden sıyrılarak gerçek iş dünyasına adım atmaya hazırlanıyor.

 • Aytunga Atatoprak
  1 yazı
  Tanbur meraklısı, solist, müzikal oyuncusu
 • Oğuzhan Oğuz
  4 yazı
  12 Eylül 1990 tarihinde İzmir’de doğdu. 2008 Yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Turizm ve Otelcilik Bölümüne başladı. 2010 yılında Anadolu Üniversitesinden mezun olduktan sonra aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’nı kazandı. 2011 yılında Özer Sanat’ın “Dijital Fotoğrafçı” programını tamamlayıp programın düzenlediği fotoğraf sergisine katıldı. 2012 yılında Üsküp Türk Tiyatrosu’nda Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü oyununda reji asistanlığı yaptı. 2012 yılında Invigomag ve Fridergi isimli internet dergilerinin Kültür-Sanat bölümlerinde yazdı. 2013 yılında 13. Genç Beyin Fırtınası Yarışması “Küreselleşen Dünyada Çin Etkisi” konu başlığı üzerine yaptığı çalışmayla üçüncülük ödülü kazandı. Aynı yıl TRT İzmir Radyosu’nda “Gecenin İçinden” programında metin yazarlığı yaptı. 2015-2016 yılları arasında Dördüncü Cemre ve Brandoves reklam ajanslarında reklam yazarlığı yaptı. 2017 yılında altı aylık bir dönem için TRT İzmir Radyosu’nun “Gecenin İçinden” programı içerisinde “Çat Kapı” adlı köşeyi hazırlayıp sundu. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Bölümünde “Çağdaş Tiyatroda Anlatıcı” başlıklı tezi üzerine çalışmakta ve otuzbeslik.com sitesinde kültür & sanat ve tanıtım yazıları yazmaktadır.
 • Efsane Odağ
  1 yazı

  1986'da izmir'de doğdu. Akdeniz Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler eğitimin ardından A.Ü.Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro-Oyunculuk Bölümünden 2012’de mezun oldu. Oyunculuk, sunuculuk ve yoga eğitmenliği yapmakta.
  Yer aldığı oyun ve yapımlar: Marad-Sade, Küçük Prens, Aşk, Cleansed, Hafifletici Sebepler, Düstur-u Zelil, ve Medea ve Mediha ve Zehra, Maria Braun’un Evliliği, İp, Arap Gecesi oyunları ve Unutma Beni (Fox Tv), Aramızda Kalsın (Atv), Kırkbeşlik (TRT Müzik-sunuculuk) pek çok reklam projesinde oyuncu olarak yer almıştır.

 • Sinan Keskin
  2 yazı

  1978'de Sivas'ın Gürün ilçesinde doğdu. 1995 yılında Şirinyer Lisesi'nden, 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İMYO Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden ve 2005 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Meslek hayatına 2000 yılında Yeni Asır Gazetesi'nde muhabir olarak başladı. Sonra sırasıyla Günebakan Gazetesi'nde, Haber Ekspres Gazetesi'nde ve NTV İzmir Bürosu'nda muhabir olarak görev yaptı. Keskin, 2006 yılında Arkhe Yayıncılık Reklamcılık İletişim Hizmetleri'ni kurarak zeytin / zeytinyağı sektörüne yönelik Z&Z Akdeniz Kültürü Dergisi'ni yayınladı. 2009 - 2016 yılları arasında özel bir şirkette basın danışmanlığı görevinde bulundu. Kısa bir süre bir PR ajansında editörlük yaptı. Keskin, Nisan 2018'den bu yana Dokuz Eylül Gazetesi'nde çalışıyor. EGİAD Basın Danışmanı Ebru Keskin ile evli olan Keskin'in Demir Cem isminde bir oğlu var.

 • Pelin Pelis
  2 yazı

  Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan Pelin Pelis; İstanbul'da reklam, marka araştırma ve marka direktörlüğü yaptı. 2007'de İzmir'e dönüş yaptı ve Free & Bees'i kurdu.

 • Gezgin Yogini
  1 yazı

  Trakya topraklarında doğmuş çingene ruhlu bir gezginim. Ömrümün uzun bir dönemini okullarda harcadım, mühendis oldum ama baktım ki bu hayat bana göre değil, içimden bir ses hep “git” diyor. En sonunda dayanamadım attım kendimi yollara, o günden beri de gezer dururum işte… “Yogada huzuru, dansta mutluluğu, yollarda kendimi bulurum.”

 • Bensu Tekin
  10 yazı
  1996 İzmir doğumluyum. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü son sınıf öğrencisiyim. Kendimi tanımlayabilmek adına bir çok alanda staj yaptım, bitmek bilmeyen bir keşfetme arzum var bu duyguyu taşımak biraz yorucu. Yazıyor olmayı seviyorum okumak ve yazmak insanı değerli kılıyor. Bu değerler üzerinde kendimi bulmaya çalışıyorum. Burada da benim için önemli olan ve anlam ifade eden yazılar yayınlayacağım umarım keyifle okursunuz, sevgiyle kalın..
 • Gezgin Kereviz
  1 yazı
  Deniz Sarıhanlıoğlu, keşif kolik bir sırt çantalı, gerçekte restoran işletmecisi ve halkla ilişkiler uzmanı olan Deniz; yeni ülkeler, şehirler, mekanlar keşfederken çektiği fotoğraflarını ve başından geçenleri anlattığı yazılarını Gezginkereviz.com da yayınlıyor... 
  Kocaman dünyaya iki eliyle sarılmış bu at kuyruğu saçlı, özgür kızı takip ederken çok eğleneceksiniz!
 • Zeynep Öztürk
  166 yazı
  1995'te İzmir'de doğdu... Yaşar Üniversitesi MYO (Meslek Yüksek Okulu) Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde eğitimine devam etmekte olan Zeynep, 1 yıl Amerika'da Sanat ve İngilizce eğitimi de aldı. Ayrıca Macaristan'da Profesör asistanlığının yanı sıra bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer almaya çalıştı-çalışıyor. Ve şimdi "benim şehrim" dediği İzmir için Otuzbeşlik bünyesinde hem kendisini hem şehrini yeniden keşfediyor.
 • Gurmecanlar
  3 yazı
  Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de ve yurt dışında gezdiğimiz gördüğümüz yerlerden çok yediklerimizle ilgili kafa yoruyoruz. Amacımız; seyahat rotası yaparken midelerimizi düşünerek plan oluşturmak ve bunları tüm mide düşkünleri ile paylaşmaktır.
 • Gülay Güler
  167 yazı

  Gülay Torun, Reklamcılık Yüksek Lisans mezunu. Okul için gitmiş olduğu İstanbul’a 12 yıl dayanabildi. Bu süre içerisinde reklam ajanslarında grafikerlik, metin yazarlığı; setlerde podüksiyon, yardımcı yönetmelik yaptı. Daha sonra İzmir'e yerleşen Gülay, Otuzbeşlik bünyesinde yazılar yazıyor, editörlük yapıyor.

 • Can İnellioğlu
  3 yazı

  Makine mühendisi Can İnelli, Instagram’da “Bekarevi” hesabından paylaştığı, profesyonel şeflerin elinden çıkma gibi görünen yemekleriyle şaşırtıyor.

 • Erdem Tursen
  4 yazı

  1995 yılının başlarında dünyanın başını ağrıtma göreviyle dünyaya getirildim. Şu aralar İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde Medya ve İletişim okuyorum. Kendimi dekorsuz bir tiyatro oyunu olarak nitelendirebilirim. Tiyatroya sahip çıkmak için Otuzbeşlik'teyim.

 • Kokla Dünyayı
  4 yazı
  Biz 7 yıldır dünyayı beraber arşınlayan genç bir çiftiz. Tuğçe Ertan 30 yaşında bir mimar ve araştırma görevlisi, Gökay Meriç ise 36 yaşında bir freelancer. Fırsat buldukça değişik ülkelerde yaşamayı deniyoruz. Bu arada online işlerimiz de var. Mobil kalıp dünyayı dolaşıyoruz, hayatımızı da buna göre şekillendirdik ve normalden farklı bir ritim yakaladık. Bir çeşit dijital göçebelik hayatı yaşıyoruz ve gezilerimizi sitemizde paylaşıyoruz. Sürdürülebilir seyahati ve önyargılarımızdan arınıp "Dünyalı" olmayı prensip edindik. Şu ana kadar 30'dan fazla ülke, 65'ten fazla şehir gezdik. Gezdiğimiz gördüğümüz yerleri takip edebilmek için sitemizi takipte kalın! 
 • Kübra Çekok
  3 yazı

  2009 yılında Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun oldum. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde yüksek lisansı tamamladım ve aynı kurumda doktora eğitimine devam etmekteyim. Halen bir özel hastanede fizyoterapist olarak çalışmaktayım. Klinik gözlemlerim ve çiçeği burnunda akedemisyenliğimle söylemek istediğim şu ki sağlıklıyken kıymetini bilmekte, hastalık durumlarındaysa tabi bir deyimle geminin pruvasını tamir ederken pulpasında delik açmamakta bizim elimizde. Bu durumda üstüme düşen klinik pilates, egzersiz yaklaşımları, rehabilitasyon uygulamaları gibi yaşam kalitesini artıran konularda elimden geldiğince sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

 • Kerem D. Sürmen
  1 yazı

  İlk sanat telaşları şu anki bir çok çalışmasında da ilham aldığı söylenen çizgi film karakterlerinin dans koreografilerini öğrenmekle başladı. Ailesinin kendisini bu alandan belki biraz daha çok bilinen sanatlara yönlendirme isteği ile ünlü vantralog Michell Jakobein de Souza'dan harp dersleri almaya başladı. Rodos Adası'nda sanatta yeterlilik derecesini aldıktan sonra dönemin Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaleti valisi Arnold Schwarzenegger tarafından San Francisco'ya davet edildi ancak o dönemin Bayburt Belediye Başkanı Ulvi Güveneroğlu'nun "Burada kal ve gençlere gerçek harp'i öğret" ısrarı üzerine dayanamayıp ülkesinde kaldı. Uzun bir süre tamamı harp orkestrası "Harpiyiz" ile diyar diyar Bayburt'u gezdikten sonra artık olgunluk çağlarında bilgisini gençlere aktarmak için yazarlığa başladı. 1997-1997 yılları arasında Shaolin Futbolu'unu Türkiye'ye getirmek için büyük bir özveriyle ilk Türk Shaolin futbol takımı "Uçan Tekme"'yi kurdu. Kısa süre içinde bir çığ gibi büyüyen Türk Shaolin Futbolu, özellikle inşaat firmalarının desteğiyle Türk sporunda yerini buldu fakat Türk takımlarıyla çıktıkları ilk resmi maçta karşı takımın bu "Kung-fu" teknikleri kullanılarak yapılan sporu biraz yanlış anlaması ve belki de taraftarın "Vur, kır, parçala, bu maçı kazan" diye takımlarını desteklemesi sonucu maç hakem tarafından iptal edilmiş ve Türk Shaolin futbolu için kara bir gün olmuştur. 7 ay gibi kısa bir sürede sağlığına tamamen kavuşan Kerem D. Sürmen, gittiği misafirlikte kendisine uzun süre bakan ev sahibinin çocuğundan ilham alıp artık hayatta saf mutluluğu ve hazzı aramaya başlamıştır. Uzun süren nefes eğitimleri, meditasyonlar, çakra açma kursları sonrasında Tibet'e gitmeye karar vermiştir ancak vize problemleri sebebiyle tekrar çok sevdiği Bayburt'a taşınmıştır. Bu keskin dönüş için belki de Kerem D. Sürmen için yazarlık kapılarını açan önemli bir nokta diyebiliriz. Kendi tarzını Tuna Kiremitçi ile Ömer Seyfettin arasında bir yerde bulan Kerem D. Sürmen kitabının Harry Potter serisiyle aynı zamanda çıkmasının verdiği dezavantajla kendisini yine dans etmeye ve resim yapmaya verdi. Eleştirmenler tarafından bir hayli eleştirilen "Kuğu ve Palyaço" çalışmasında palyaço kıyafetiyle performansını sergilemesi "Mutlu Palyaçolar Derneği" tarafından çok tepki aldı ve yoğun ısrarlar üzerine Belçika'nın Oostande şehrine yerleşti ve şehir için "Origami" tekniği ile otobus durakları yapmaya başladı. Yoğun yağış sebebiyle çok da uzun soluklu olmayan bu projenin sonrasında çocukluğundan beri ilgisini çeken "He-man" cizgi kahramanının köklerini araştırmak için kayıp kıta "Mu"'yu aramaya koyuldu. Kendisiyle şu an itibariyle iletişim kurulamayan Kerem D. Sürmen, gitmeden önce yakın çevresine döndüğünde "Vegan mutfağında sütlaç" üzerine çalışmalar yapacağının sinyallerini vermiştir.

 • Öykü Nur Akkol
  2 yazı
  Öykü Nur Akkol, 1990’da İzmir’de doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okurken, çeşitli dergi ve sitelerde yazarlığın yanı sıra iletişimin birçok dalında türlü stajlar yaptı. Mezun olunca ilgi alanları olan dijital medya ve sinemayı birleştirerek iş hayatına bir dizi prodüksiyon şirketinin sosyal medya koordinatörü olarak başladı. Kültür ve sanata olan tutkusu peşini bırakmadı ve kendini bir süre sonra Belçika’da KU Leuven’de Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisans yaparken buldu. Belçika’dan dönüp İzmir’ine yeni kavuşan Öykü’nün en büyük zevkleri; piyanoda amatör besteler ve takı yapmak, seyahat etmek, İspanyolcasını unutmamaya çalışmak, kültür sanat etkinliklerine gitmek, film ve yabancı dizi izlemek. Bir süre uzak kaldığı yazarlığa Otuzbeslik.com’da devam edebileceği için de çok mutlu.
 • Esra Tarhan
  1 yazı

  1989'da İzmir'de doğdu. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı yetenek sınavlarını kazandı. 2011'den beri İzmir Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu'da oyunculuk yapmakta.

 • Elif Altınbaş
  3 yazı

  "Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü mezunu olan Elif insanlarla iletişiminin rakamlarla iletişiminden daha iyi olduğunu üniversite yıllarında fark etmesinin ardından kariyerine danışmanlık sektöründe rota çizdi. Şu anda İzmir’de özel bir eğitim ve danışmanlık firmasında çalışmakta olup, kalan zamanlarında “Çok okuyan da, çok gezen de bilir!” fikri ile elinde kitabı, sırtında fotoğraf makinası ile yeni yerleri keşfetme çabası içerisindedir. Psikoloji, doğa, öykü yazarlığı gibi alanlarda kendini geliştirmeyi sever. Kurumsal tecrübelerinin yanı sıra; AIESEC, Toplum Gönüllüleri Vakfı, TurkishWIN, BinYaprak gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yer almış, farklı kurum ve kültürleri keşfetme şansı yakalamıştır."

 • Çiğdem Tura
  2 yazı

  Gezgin ve stilist olan Çiğdem Tura, gittiği şehirlerin seslerini dinlemeyi çok seviyor.

 • Canses Özel
  1 yazı

  Neler yapıyorum? On beş senedir dans ediyorum. Bunların içerisinde halk dansları, Latin dansları ve Lindy Hop var. Zeybek ise benim için bir aşk… Ayrıca eğitmenliğini yapıyorum. Bunun dışında birçok derneğe üyeyim. HABİTAT Derneği’nde 'Paramı Yönetebiliyorum' eğitmenliği, TURMEPA’da denizleri koruma üzerine gönüllülük yapıyorum. MEKTUP KARDEŞLİĞİ Projesi’nde abi, ablalık yapmak ve mektup kültürünü yaşatmak üzerine 45 kişilik bir ekibin İzmir Koordinatörlüğünü yürütüyorum. Özel günlerde çocuk hastanelerinde eğlenceler düzenliyoruz. Bundan iki sene önce her hafta giderdim. Onlarla beraber olmak hem mutluluk veriyor hem de hayatımı süzgeçten geçirmemi sağlıyordu. Bunlarla birlikte çok sevdiğim, hayatımın dönüm noktası ZUMBARA’da kolaylaştırıcıyım. TEDxİstanbul’da gönüllüyüm. İki sene de İnsan Kaynakları alanında çalıştım. Okurken çalışmanın en güzel yanı da kendimi tanımaktı. Benim öğrenciliğim bitmek üzere “Sonunu düşünen kahraman olamaz” dedim ve şimdi aşkla yapacağım meslek için hazırlanıyorum. Peki sürekli insanlarla olmak beni bunaltmıyor mu? Bunaltmaz mı… Bir şey yaptıklarından değil de hepimizin yavaşlamaya ihtiyacı var. O zaman ne yapıyoruz kampa gidiyoruz. (Gülüyor) Sonra aklına bir şey geliyor Canses’in “Ooo ne kadar güzel bir yermiş burası”. Çıkarıyor kağıdını, kalemini başlıyor yazmaya gönderiyor Otuzbeşlik'e. Sonra uzanıyor hamağında keyifli bir uyku çekiyor. 

 • Nihat Demirkol
  1 yazı

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünden 1982 yılında mezun olmuştur. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazıları yazan DEMİRKOL, ayrıca alanında TV programları hazırlamakta ve sunmaktadır. Şirketlere İnsan Kaynakları, proje ve eğitim danışmanlığı hizmeti vermektedir.

 • Batuhan Öner
  1 yazı

  1998’de İzmir’de doğdu. Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun oldu. Lise döneminde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde staj yaparak dalında kendini geliştirdi. Eğitimini Yaşar Üniversitesi MYO (Meslek Yüksek Okulu) Halkla İlişkiler bölümünde sürdüren Batuhan, Reklamcılık ve Tanıtım üzerinden mesleğini tamamlamak ve deneyim kazanmak amacıyla Otuzbeşlik.com’da stajını sürdürüyor.

 • Buğra Han Acar
  2 yazı

  Çocuk doktoru ve aynı zamanda diplomlı tiyatro oyuncusu olan Buğra Han Acar, gerek sanatsal, gerek mesleki bilgilerini bizimle paylaşacak. 

 • Türkan Cansel Şakranlı
  2 yazı

  Türkan Cansel ŞAKRANLI, 1997 tarihinde İzmir'de dünyaya geldi. Hayali ve hedefi, 'Dünyayı keşfetmek' olan Cansel, yeni yerler görmeye, farklı lezzetleri test etmeye ve yeni insanlarla tanışmaya bayılıyor. Mükemmel yerler gördüğü her gezisinin dönüşünde bile "Yine de memleketim gibisi yok" diyerek İzmir'e olan aşkını gösteren Cansel, İzmir Yaşar Üniversitesinde Psikoloji öğrencisi olarak eğitimine devam etmekte.

 • Gökmen Küçüktaşdemir
  2 yazı
  1977’de Ankara doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde Yüksek Lisans yaptı. SKY TV’de bir televizyon programının hem sunuculuğunu hem yapımcılığını üstlendi. TRT’de belgesel ve çizgi film seslendirmelerinde görev aldı. Yeni Asır ve Haber Ekspres Gazetesi’nde de toplam 4 yıl muhabirlik yaptı. 11 yıl Sabah Gazetesi’nde çalıştı. Bu sürenin son 3 yılı Sabah Gazetesi'nde Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. Birçok radyo da çalıştı. Son olarak Radyo Ege'de "Hayalşehri", "Gel Bak Ne Söyliycem" ve "Çoban Yıldızı" adlı programları sundu. Ayda bir kez de Radyo1 TRT'de de "Gecenin İçinden" programına konuk oldu. Çoban Yıldızı dışında, "Sensiz Ölümdür Aşk" romanını yazdı. İlyas Şen Şirket Grubu'nun Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yaptı. Çeşitli reklam ajanslarında çalıştıktan sonra "Sigurd" adlı bir reklam ajansı kurdu. Halen, 9 Eylül Gazetesi'nde Kurumsal İletişim Direktörü olarak çalışmaktadır. Gazetenin dışında İzmir Life Dergisi'nde de köşe yazıları ve söyleşileri yayınlanmaktadır. İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde bir dönem yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Gökmen Küçüktaşdemir, yoga eğitmenliği de yapmaktadır
 • Sibel Demirçivi
  9 yazı
  1983 Antakya doğumlu ama Tuncelili olup, çocukluğum Mardin'de geçti. Ortaokul ve liseyi İzmir'de okuyup yıllarca tiyatroculuk yaptım ve ayrıca yaratıcı drama eğitmeniyim.  Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nden mezun olunca uzun yıllar muhasebe sektöründe çalışıp bir gün çılgın bi kararla benim için terapi olan fotoğrafçılık hobimi mesleğe dönüştürdüm. İzmir'de çalışmak kesmeyince hayallerimin şehri İstanbul'a yerleşip iki yıl kadar da orada çalıştıktan sonra İzmir'e kesin dönüş yaptım. Babamın mesleği dolayısıyla şehir şehir gezmelerimiz zamanla benim için tutkuya dönüştü; hemen hemen tüm Türkiyeyi fotoğraflayarak gezdim. Gözümü dünyaya dikmiş durumdayım.  Şu an freelancer olarak fotoğrafçılık yapıp düğün hikayeleri ve reklam çekimleri yapıyorum. 
  Küçük yaştan itibaren sanatla ve büyük bir merak duygusuyla büyüdüm. Bitti mi? Hayır. Hayata olan tutkumla keyif almaya, keşfetmeye, öğrenmeye devam. Ben de size burada yapacağım seyahatlerden, tarihi yerlerden, yeni ve farklı mekanlardan, keşfedilmeye değer yerlerden ve İzmir' de yaşayan sanatçılarla yaptığım röportajları paylaşacağım. Şimdiden keyifli okumalar...
 • Deniz Berksoy
  4 yazı
  Deniz Berksoy lisans eğitimine Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde başlayarak 2007 yılında mezun olmuş ve Diyetisyen ünvanını almıştır. 4 yıllık eğitimi boyunca; İzmir Kent Hastanesi, İzmir Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama Ve Araştırma Merkezi ve Ankara’daki bazı hastanelerde stajlarını yapmıştır. 2008 yılında yüksek lisans eğitimine başladığı; Ankara Üniversitesi BESYO Spor Sağlık Bilimleri Anabilim Dalı’nda 2011 yılında eğitimini tamamlamış ve bilim uzmanlığını alarak Uzman Diyetisyen olmuştur. Bir çok seminer ve kongreye katılmış ve sertifikalar edinmiştir. Ayrıca lisans tez araştırması Japonya’nın Yokohama kentinde 15. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde -ICD- poster olarak sunulmuştur. İş hayatında Üstün Yemekçilik, Base Life Club Spor Merkezi, HDL Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi gibi merkezlerde beslenme eğitimi ve danışmanlık hizmeti vererek çalışmalar yapmıştır. 
  Sky Tv, Yeni Asır Tv, Atv gibi kanallarda beslenme ve obezite konularında haberleri yayınlanmıştır. Diva dergisi, İzmir Life dergisi, Folkart Dergisi, Edaktüel Dergisi, Hürriyet gazetesi, Milliyet Gazetesi, Posta gazetesi, Vatan Gazetesi gibi gazetelerde beslenme ile ilgili çeşitli konularda haber ve yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca; Hürriyetaile'ye uzman diyetisyen olarak köşeyazarlığı ve danışmanlık yapmaktadır.
  Şu an, kurucusu olduğu Deniz Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezinde danışanlarına kilo verme, kilo alma, hamilelik ve emziklilik döneminde beslenme, çocukluk döneminde beslenme, hastalıklarda beslenme, spora özel beslenme vb. hizmet vermeye devam etmektedir.
 • Erkan Serçe
  1 yazı

  Erkan Serçe, DEÜ Buca Eğitim Fak. Tarih Eğitimi Anabilim dalı Öğretim üyesidir.

 • Ozan Çılgın
  1 yazı

  1981 yılında Bursa'da doğdu. Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümünden lisans derecesini aldı halen aynı bölümde doktora eğitimini sürdürmekte. 2016 yılından itibaren Urla'da yaşamaya başladı, felsefe, şiir, edebiyat, siyaset teorisi, sürdürülebilir yaşam ilgi alanları.

 • Gözde'nin Notları
  3 yazı

  Gözde Aslan,1990 İzmir doğumlu, İzmir’e aşık. Gözde kendisini şöyle anlatıyor. "Ege Üniversitesi Tekstil Tasarımı mezunu olup mesleğimle ilgili hiç çalışmadım. Sosyal medya, yazmak, keşfetmek ve fotoğraf çekmek vazgeçilmezim gibi bi’şey oldu. Bununla ilgili ne yapabilirim diye düşünürken Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümüne başladım ve halen bu bölüme devam ediyorum. Yazmayı denedim, yazdığım da beğenildi, yazmadığım zamanlar da yazmam için mesajlar almaya başlayınca yazmaya devam ettim. Böylece blog yazılarım Otuzbeslik.com'a kadar, yani size kadar ulaştı."

 • Zeynep Sarptır
  1 yazı

  1984 yılında İzmir’de doğdu. Kitaplarla tanıştığı ilkokul yıllarında ilk hikaye denemelerine başladı. Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde okurken internetle yakınlaştı ve klavyede daha hızlı yazmaya başladığını fark edince, defterlerine karaladığı hikayeleri blog'una taşıdı. Dokuz Eylül Üniversitesinden mezun olduğu 2007 yılından beri gelgitler halinde yazmaya devam ediyor. 2007-2009 arasında Türkiye’nin ilk blog topluluğu, Blograzzi bloglarının editörlüğünü ve sitenin genel yöneticiliğini yaptı. Bunu Yahoyt.com’da bir süre teknoloji editörlüğü izledi. 4 yıla yakın Hafele Gateway dergisinde yazarlık yaptı ve ardından Akşam Gazetesi Trend ekindeki sayfasında tasarım, modern sanat, sinema ve teknoloji yazıları yazdı. Zeynep Sarptır kariyerine dijital iletişim alanında devam ediyor ve halen serbest yazar sıfatıyla tasarım, sanat ve teknoloji yazıları yazıyor.

 • Dr. Ülkümen Rodoplu
  2 yazı
  Ankara'da 1961 yılında doğan Ülkümen Rodoplu, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. İzmir Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi'nde başhekim yardımcılığı, Türkiye Acil Tıp Derneği Genel Başkanlığı, Avrupa Acil Tıp Birliği 2. Başkanlığı ve halen devam eden Avrupa Acil Tıp Birliği Konsey Üyeliği görevlerinde bulundu. CHP İzmir İl Başkan Yardımcılığı da yapan Rodoplu, evli ve 2 çocuk babasıdır.
   
   
 • Hülya Kaşıklıkaya
  1 yazı

  11.12.1981, İzmir doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi İzmir'de, yüksek öğrenimimi ise Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi'nde tamamladım. İstanbul'da Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği yapmaktayım. Amatör olarak tiyatro oyunculuğu yaptım, öğrencilerime yaratıcı drama dersleri verdim. Turizm ve Otelcilik eğitimi aldığım için mekanların servis ve mutfak kısımlarıyla da yakından ilgiliyim. Yeni yerler gezip görmek, keşfetmek, yeni tatlar denemek; hayattan keyif almak için yaşam rutinimin olmazsa olmazları..Tüm bunları sonsuz bir öğrenme aşkıyla yapmaya bayılan meraklı bir yay burcuyum. Hafızamda yer eden her fotoğraf karesini kaleme almaktan ve bunları paylaşmaktan keyif duyuyorum.

 • Hatice Boyamalar Akkaya
  3 yazı

  Kelepçenin kola, dile ve fırçaya vurulduğu gezegende, Hatice Boyamalar Akkaya, fırçasını salt tuale değil, canlıya kıyan, emeğini ve etini yiyen, ohh diyenin düzenine de attıyor. Denizden karaya, karadan denize, içinde her ne yaşıyorsa, fırçasında kendini buluyor.

 • Nuket Cansın Ünver
  3 yazı

  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'de Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı okuyan Nuket Cansın Ünver metin yazarlığı yapmakta.

 • Beste Ayaz
  1 yazı

  1999 Eylül ayında İzmir’de doğdu. Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü’nde Halkla İlişkiler ve Organizasyon dalından mezun oldu. Mesleki bilgi getirilerini uygulamaya dökmek amacıyla, TRT İzmir Müdürlüğü’nde 1 yıla yakın staj yaptı. TRT bünyesi altında, İzmir Tanıtım Projelerinde çalışarak birçok röportaja katıldı.

  Yaşar Üniversitesi MYO (Meslek Yüksek Okulu) Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nde eğitimine devam ederek, insan ilişkileri konusunda kendini geliştiriyor. Ve şu anda Otuzbeşlik bünyesinde doğduğu ve sevdiği şehri tanıtmaktan mutluluk duyuyor.

 • Eylül Akbörü
  2 yazı
  5 Eylül 1998 İzmir doğumlu ve hala İzmir Karşıyaka'da yaşıyor. Doğduğundan beri İzmir'de olduğu için hiç bir şekilde bu şehri bırakamıyor. Şehrini sevdiği kadar bölümünü de çok seviyor. Meslek lisesinde okuduğu için stajını Yaşar Üniversitesi'nin Halkla İlişkiler Tanıtım ve Pazarlama Müdürlüğü'nde yapmış. Arada sırada mankenlikle de uğraşmış. Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nde okuyor. Aynı zamanda okulda ki 'kısmi zamanlı çalışma" uygulamasına dahil olmuş, lise stajını gerçekleştirdiği departmanda dersten arta kalan vakitlerinde çalışıyor. Zorunlu yaz stajı içinde Otuzbeşlik'e içerik konusunda yardım eden Eylül 'bana çok şey katacak bir tecrübe olacak" diyor.
 • Aslı Arda
  11 yazı
  Mimar ve meraklı
 • Kardelen Uysal
  50 yazı

  Haziran ayında ve 1988 diye bir yılda doğan Kardelen, İzmir'de uzun bir süre yaşadıktan sonra okumak için İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünün yolunu tuttu. Okul hayatından sonra çeşitli yerlerde metin yazarı ve içerik editörü olarak çalıştı. Gezi olaylarının ardından gönüllü gazetecilerin verdiği yurttaş gazetecilik eğitimini alarak kendi çapında söyleşiler, röportajlar yaptı. Asıl hayali, iyi bir yazar olup düşünce gücüyle dünyayı ele geçirmek ve kendi imkanları ile gökyüzüne uçabilmek. 

 • Yusuf Ak
  3 yazı

  1992’de, beyaz altının, pamuğun şehri Adana’da doğdum. Kendimi Mardin asıllıb,bir Adanalı olarak tanımlamaktayım. Okul hayatımın ilk 3 yılı Kahramanmaraş'ta,  son 9 yılını da Adana'da geçirdim. İlköğretim okulunu görme engelli okullarında okudum. 2014’te İzmir’e taşındım ve DEU Tarih bölümünü bitirdim. Kendimi tanımlamam gerekirse sivil bir aktivistim diyebilirim. Engellilerin sorunlarını gündemde tutan ve hak temelli mücadele vermeye çalışan sivil toplum kuruluşlarına küçük katkılar sunmaktayım.

 • Seçil Şeker
  145 yazı
  Seçil Şeker, Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünde öğrenim görmeye devam ediyor. Kendisine "Makyaj Mühendisi" diyen Seçil; makyaj, güzellik ipuçları ve trendler hakkında bizi bilgilendirecek.
 • Dr. Banu Aksoy
  2 yazı

  Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi uzmanı Banu Aksoy, 1978 Kütahya doğumlu ve Uludağ Tıp Fakültesi mezunu. 
  İlgi alanları
  Estetik meme cerrahisi (meme küçültme, meme toparlama, meme büyütme)
  Estetik ve fonksiyonel burun cerrahisi
  Tümör cerrahisi dolgu, botox, PRP, mezoterapi ve yağ enjeksiyonları gibi minimal invazif işlemler Kadın genital estetiği
  Estetik yüz cerrahisi (göz kapağı estetiği, yüz ve boyun cerrahisi)

 • Başak Karataş
  2 yazı

  BAŞAK KARATAŞ 1986 yılında Aydın'da doğan Başak Karataş müzik eğitimine İzmir Anadolu Güzelsanatlar Lisesinde viyola ile başlamıştır. Lise yıllarında koro sanatçısı olarak Gürer Aykal, Fazıl Say, Hector Jules Passarella, İbrahim Yazıcı, Rengim Gökmen gibi isimlerle aynı sahnede bulunma ve çalışma fırsatı bulmuştur. Şan eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Nurgün Baburhan ile başlamış Alper Kazancıoğlunun sınıfında devam etmiştir. Burak Bilgili, Andreas Joren, Sabahat Tekebaş, Wieland Setter, Isabel Garcisanz, Sylvan Souret in masterclasslarına aktif olarak katılmış. Resitaller vermiş ve çeşitli konserlerde solist olarak yer almıştır. 2014 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde görev almıştır. Çalışmalarını İzmir Devlet Opera ve Balesinde sürdürmektedir.

 • Senem Kiraz
  2 yazı

  1981 yılı Tokat Erbaa doğumluyum. Bekar ve 2 çocuk annesiyim. 16 yıldır serbest avukatlık marka ve patent vekilliği yapıyorum. Mesleğimi çok seviyorum. Ankara Gazi Anadolu Lisesi, Ankara Hukuk Fakültesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Lisans üstü programını bitirdim. Memleketim Çanakkale olup babamın asker olması dolayısıyla Tüm Türkiye'yi gezdim. Çocukluğum Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da, sonrası ağırlıklı olarak Ankara'da geçti. İş sebebiyle İstanbul'a taşındım ve İstanbul'da çok yorulunca önce Bodrum sonra İzmir'a taşındım. Zaman içinde seyahat etmek ve yeni insanlar tanımak bende bir tutkuya dönüştü ve tabii yerel lezzetler tatmak .. İzmir'e ise eylül ayında taşındım, İzmir'in 1 yılda taşındığım 3. şehir olması seyahat ve taşınma tutkumu anlatabilir sanırım. İzmir seyahat sebebiyle her gelişimde hayran oluyordum şimdi burada yaşadığımın için çok mutluyum, hele oturduğum Karşıyaka gerçek bir aşk duyuyorum.

  Boş zamanlarımda çocuklarımla vakit geçirmeyi, spor yapmayı, anılarımı yazmayı, doğada olmayı; biyografi, sağlıklı beslenme ve kişisel gelişim ağırlıklı kitaplar okumayı çok seviyorum. Hedefim anılarımı kitap olarak yazmak ve radyo programı yapmak, umarım bu sene bu hayallerimi gerçekleştireceğim. Hayatı hakkını vererek yaşamak ve mutlu çocuklar yetiştirmek için çaba gösteriyorum.

 • İrem Torun
  1 yazı

  İzmir'in kızı. Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu. Bilgi alışverişinin yazıyla sonsuzlaşabilen haline meraklı bir Arkeolog.

 • Şebnem Nacar
  1 yazı
  Şebnem, 20'li yaşların sonlarında sporla tanışmış çok sevmiş bir sporcu. Birçok yarışta derece yapan girişimci İstanbul’dan İzmir’e sporu herkese sevdirmek için geri dönmüş. Şu sıralarda triatlet olmak için mücadale ediyor. Şebnem Nacar Endüstri Mühendisi, 8 yıl yurtiçi ve yurt dışında çalıştıktan sonra memleketi İzmir’e sporcu olarak geri dönmüş. İzmir’e koşu sporunu sevdirmek için tüm gücüyle çalışıyor.

   

   
 • Fatoş Seğmen
  2 yazı
  31 Mayıs 1982'de İzmir'de doğdu. İzmir Ege Üniversitesi Beden Öğretmenliği Bölümünde eğitim aldı, 2000 yılında Bakü'de "Best Model of the World" yarışmasında birinci oldu. 2004 Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması'nda da ikinci seçilen ve ardından Türkiye'yi 2004 Kâinat Güzellik Yarışması (Miss Universe)'nda temsil eden Fatoş Seğmen, bu başarılarının ardından kariyerine modellik, sunuculuk ve oyunculuk yaparak devam etti.