03 May 2018
Otuzbeşlik

2018 İzmir Hıdırellez Etkinlikleri

 Geldi bahar ayları, gevşer mi gönül yayları? Gönlünüzü bilemeyiz ama havaların iyiden iyiye ısınması ve karpuz kabuğunun denize düşmesiyle baharı iliklerimizde hissetmeye başladık. Baharın ve yeniden doğuşun bayramı kabul edilen yılın en renkli günleri de geldi çattı. Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve Doğu Akdeniz ülkelerinin kültürünün bir simgesi olan Hıdırellez, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlanacak. İnanışa göre, dilekleri gerçekleştiren, bolluk ve bereket dağıtan Hızır, Hıdırellez gecesinde yeryüzünde insanlar arasında dolaşır. Bunun için Hıdırellez gecesi ve öncesinde hazırlıklar yapılır. İşte gül ağaçlarının dileklerle dolup taştığı, dilek ateşlerinin yakıldığı Hıdırellez akşamında İzmir'de neler olacakmış. 

 

Not: Birkaçını listeledik fakat sokakları denize çıkan bir şehirde yaşayınca her sokağın sonunda, sahil yolu boyunca, belki yan mahallede onlarca ateşle karşılaşabilirsiniz. Ellerinde tefi, darbukası, zurnası müziğini yapa yapa gezecek romanları hiç saymıyoruz bile. Tüm şehir bu şenliğe davetlidir, eğlenmeyenler bir sonraki Hıdırellez'e kadar çok üzülecektir! Bizden söylemesi...

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hıdırellez Şenliği 5-6 Mayıs

 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Hıdırellez Şenliğ 5 Mayıs'ta 20.30'da Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yapılacak kortej ile başlayacak, 
21:00 Gündoğdu Meydanı'nda Goran Bregovic konseri ile devam edecek. 6 Mayıs günü ise Kültürpark Çim Alanı'nda, 12.00 - 18:00 saatleri arasında yerel Roman gruplarının performanslarıyla eğleneceğiz.

 

Karşıyaka Belediyesi Hıdırellez Şenliği 6 Mayıs

Karşıyaka Belediyesi, geleneksel hale getirdiği Hıdırellez Bahar Şenliği’ni bu yıl Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle gerçekleştirecek. 6 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek şenlik, saat 17.30’da kortejle başlayacak. Karşıyaka İskele karşısında bir araya gelecek katılımcılar, ellerinde baharın renklerini yansıtan çiçeklerle, Çarşı boyunca yürüyüş yapacak. Karşıyaka Belediye Bandosu da Balkan ezgileriyle korteje eşlik edecek. Çarşı içinde Üsküp yöresi halk oyunları sergilenecek. Şenlik, saat 19.00’da Balkan müziğinin usta seslerinden Havva Karakaş’ın konseriyle devam edecek. Karşıyaka İZBAN İstasyonu yanındaki Ahmet Piriştina Rekreasyon Alanı’nda yapılacak etkinlikte, Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin halk oyunları ekipleri de yine renkli gösteriler sunacak.

 

Tepecik Senfoni Orkestrası Hıdrellez'de Parc Ceremonie'de..."Baharın ve doğanın uyanışının ilk günü olarak kabul edilen, her sene 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece şenliklerle kutlanan Hıdırellez Bayramı'nda şifa, sağlık, bolluk ve bereket dileklerinin gerçekleşeceğine de inanılır. İzmirlilerin binlerce yıllık geleneksel rituelleri ile zenginleşen Hıdrellez her yıl olduğu gibi bu yıl da Parc Ceremonie'de yüzlerce kişinin katılımı ile çoşkuyla kutlacak. Tepecik Senfoni Orkestrası'nın sahne alacağı gecede aynı zamanda geleneksel İzmir sokak yemekleri, dilek ağacı, gezici müzisyenler ve daha birçok Hıdırellez ritüelinin yanı sıra farklı tasarımcı ve sanatçının katılımı ile açılacak "Bahar Pazarı" nda çocuklar için animasyon ve atölye alanları da oluşturulacaktır.
Unesco'nun insanlığın somut olmayan kültür mirası listesine giren binlerce yıllık bayramımızı kutlamak, geleneklerimizi yeni nesillere aktarmak için 5 Mayıs akşamı Parc Ceremonie Kilizman'a, tüm dileklerinizin yerine gelmesini dileyeceğimiz bu geceye "çok eğlenmeye"davetlisiniz.

 

Konak Belediyesi Hıdırellez'i 5 Mayıs'ta 5 ayrı yerde düzenleyeceği 5 renkli şenlikle kutlayacak.

Baharın müjdecisi Hıdırellez, İzmir’in merkez ilçesi Konak'ta birbirinden renkli etkinliklerle kutlanacak. 5 Mayıs'ta İkiçeşmelik, Gürçeşme, Eşrefpaşa, Tepecik ve Kemer semtlerinde aynı anda 5 şenlik birden yapılacak. Konak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği şenlikler ile baharın gelişi müzik ve danslarla doyasıya kutlanacak. İkiçeşmelik'teki şenlik İsmetpaşa İlkokulu bahçesinde düzenlenecek. Şenlikte Cihan Serez, Esendereli Ali, Ritim World ve Şukari Roman Dans Ekibi sahne alacak. Gürçeşme'deki şenliğin buluşma noktası ise Vasıf Çınar İlkokulu bahçesi olacak. Burada da Romanstar Resul, Ballıkuyulu Cem, Cipsy dans ekibi ve Fırtına Darbuka Grubu izleyenleri coşturacak.

Müziğin ve dansın eksik olmayacağı renkli şenliklerin Eşrefpaşa ayağında ise Teomango Romanstar Deniz, Roman Yıldızları ve Perkusion Show sahne alacak. Tepecik'teki şenlikte ise İzmirli Ömer, Çılgın Sertaç, Rakkas Ritim ve Roman Ateşi Dans Ekibi sahne alacak. Hıdırellez sevincinin doyasıya yaşanacağı şenliklerin sonuncusu ise Kemer'de gerçekleştirilecek. Güney Mahallesi sakinlerinin katılacağı etkinlikte İzmirli Ömer, Roman Ateşi, Ritim World ve DJ Vehdet ve ekibi performanslarıyla izleyenlere eğlence dolu bir gece yaşatacak.

 

Tiyatro Seyir Aliağa'dan "Hıdrellez Zamanı" Oyunu

Kaynak: Tiyatro Seyir Aliağa

Romanların yaşantısını farklı bir gözle ele alan hıdırellez zamanı adlı bu oyunda, bilindik yaşantılarının yanında dramatik bir aşk hikayesi ile seyirci karşısına çıkıyor. Gülder Pınar in yönetmenliğinde,kareografisinden oyunculuğuna, canlı şarkı performanslarindan müziklerine kadar ince ince işlenmiş bu oyunda herkes geçmiş yaşantısından bir parça kendinde bulacak. 5 Mayıs'ta "Ben ateş üstünden atlayamam!" ya da "Önce bir tiyatromu izleyeyim ateşi sonra düşnürüz..." diyenlerinde keyifle yararlanabileceği bir etkinlik. Biletleri, Gediz Kırtasiye; Estel Bayan Kuaförü ve Turkcell Aliağa şubesinden temin edebilirsiniz...