2018'in En Çok Okunan Kitapları

 

2018'in en çok okunan kitaplarını sizler için listeledik.

Yazıda bulunan kitapları o ay içinde Instagram hesabımız üzerinden çekiliş yaparak sevenleriyle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu listeyi Kabuk Kitabevi ile ortak hazırladığımız için çekiliş sonucu kazanan kişi, kitabını Kabuk Kitabevi'nden alacak. Kitap çekilişine katılmak için Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk - İlber Ortaylı

Kaynak: Edebiyat Fatihi

 

Eser, imparatorluğu dirilten nesil olan 1880 kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal'in aile kökeni ile başlıyor. Akabinde Atatürk’ün askeri eğitimi, manastır yılları, Milliyetçilikler Dönemi, İttihat ve Terakki, II. Abdülhamid, Enver Paşa, Ziya Gökalp, Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Sofya yıllarıyla devam ediyor. Kitap genel olarak Atatürk hakkında bildiğimiz, yanlış bildiğimiz ya da hiç bilmediğimiz pek çok detayı içinde barındırıyor. Ortaylı bu kitabı torununa ve onun arkadaşlarına ithaf ediyor. Yani genç kuşağa...

 

Mustafa Kemal - Yılmaz Özdil

Kaynak: Light Bookstore

 

Özdil, kitabında modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı anlatıyor. aynı zamanda kitap, Kırmızı Kedi Yayınları’nın 1000’inci kitabı. Eser, Mustafa Kemal’in, sanatsever ve entelektüel kimliğini, hayvanseverliğini, doğa bilincini, çocuk sevgisini, kadın hakları konusunda sergilediği vizyonerliğini ve diğer sıra dışı özelliklerini sebep sonuç ilişkisi içinde ele alıyor. 

 

İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali

Kaynak: Hepsiburada

 

Siyasi ve felsefi yönü bir yana, roman şahane tiratlarla doludur. Özellikle Ömer’in vicdan muhasebesi sahnelerinde kendi kendine yaptığı sessiz konuşmalar... Siz içinizdeki şeytana ne denli teslim oluyorsunuz? Ömer karakterini ve yaşadığı aşkı çok seveceksiniz. Kendi arzularına teslim olmuş ama bir yandan da kendisine hükmetmeye çalışan bir karakter. Açık ara Sabahattin Ali'nin en iyi romanları arasında yerini alıyor.

 

Hayvan Çiftliği - George Orwell

Kaynak: Rehberlik Servisi

 

Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanır ve çarlık devrimi, sosyalizm ve Stalin dönemine karşı sert bir eleştiridir. Eser özet olarak Stalinizm'i yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder. Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. Romanın 1954 ve 1999 yıllarında çizgi film versiyonları gösterime girmiştir. Roman, ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihli Animals adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olmuştur.

 

Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos

Kaynak: siirceketliadamblog

 

Şeker Portakalı, günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsüdür. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyler. Zeze karakterini çok seveceksiniz.

 

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat - Stefan Zweig

Kaynak: Xyazar

 

Zweig bu novellasında bir kadının yaşamını bütünüyle değiştiren yirmi dört saatlik deneyimini anlatırken saplantıların ve dayanılmaz arzuların sınırlarında gezinir. Kitabın her paragrafı ayrı bir öykü çıkartabilecek yoğunluğa ve kaliteye sahipken yazar Stefan Zweig seksen sayfada bu kitabı bitirmiş. Bir kadının hayatından sadece 24 saat. Çok ama çok kısa gibi görünen, fakat bir ömre bedel olan 24 saat.

 

Kırlangıç Çığlığı - Ahmet Ümit 

Kaynak: yenicikanlar.com

 

Bir Başkomser Nevzat romanı daha sizlerle. Kitabın temel konusu pedofili ve Suriyeli Mülteci sorunu. Çocuk parkında bırakılmış bir ceset ile başlıyor bu sefer romanımız, enseden tek kurşun ile vurulmuş ve onun yanında da oyuncak bir bebek. Katilimiz bu sefer sıradan bir katil değil, oldukça zeki biri. "Körebe" diye tanınıyor teşkilatta, iz bırakmayan, işini anormal titizlikle yapan bir katil.

 

Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli

Kaynak: MaviFuad

 

Her şey sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar. Kimi romanları okuduğunuzda, romandaki karakterle özdeşleşip kendi içinizde de bir yolculuğa çıkarsınız ve bittiği vakit yeni bir şeyler keşfetmiş, biraz daha olgunlaşmış, yeni bir yaşamı tecrübe etmiş olursunuz. Kitabın sonunda size bıraktığı şaşkınlık inanılmaz.

 

Pembe Fili Düşünme - Zeynep Selvili Çarmıklı 

Kaynak: Reytingtv

 

Kafanızdaki düşünceler yüzünden baharda açan çiçekleri kaç kere görmezden geldiniz? Başkalarına gösterdiğiniz şefkati kendinize neden gösteremiyorsunuz? Bu eserde kaçırdıklarınızla ve kendinize yaşattığınız acımasızlıklarla karşılaşacaksınız. Kitabın dili sade ve akıcı.

 

Yanlış Giden Bir Şeyler Var - Mesud Topal

Kaynak: Twitter

 

"Belli ki yanlış giden bir şeyler var...

Ne var ki hayat, yanlışı düzeltmek için değil, yanlışa katlanmak için var." (Tanıtım bülteninden)

Postmodern bir hikaye. Karakter ağırlıklı bir roman. Kitap Cevat’ın hayat hikayesini anlatıyor. Geçmiş, gelecek ve şimdi öyle güzel birleşmiş ki okurken kafanızda soru işaretleri olmadığını göreceksiniz. 

 

21.Yüzyıl İçin 21 Ders - Yuval Noah Harari

Kaynak: Martı Dergisi

 

21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor. Birçok konuda verdiği bilgilerin kaynakçaları da mevcut. Din konusundaki ve ülkelerle yöneticileri hakkındaki tespitler çok cesurca yapılmış.