01 Dec 2018
Yusuf Ak

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri

3 Aralık özgürlüktür! 3 Aralık evde bağımlı yaşayan ve sokakta binlerce engelle karşılaşanların hak arama mücadelesidir. 3 Aralık tekerlekli sandalye ve bastonların seslerinin sokaklarda, caddelerde, meydanlarda yankılandığı gündür. 3 Aralık her gruptan engellilerin, engelsiz bir dünya adına seslerini duyurduğu gündür. Değerli okurlar, Birleşmiş milletler (BM)’nin aldığı karar sonucunda 3 Aralık günü engellilerin farkındalık çalışmalarını yapabileceği bir gün olarak ilan edilmiş, İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye’de ve dünyanın her köşesinde engelli engelsiz bireyler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirmektedir. Otuzbeşlik olarak 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla İzmir’de gerçekleştirilecek etkinlikleri derledik. Önerimiz bu etkinliklere aktif bir şekilde katılım göstermeniz. Bana fotoğrafları betimleyen Nejat Satı, Esra Esperlit ve Önder Faruk Ünal’a teşekkür borçluyum.

 

 2 Aralık Pazar:

Fotoğrafın üst başlığında “Dünya Engelliler Günü”, alt başlık olarak “erişilebilir ulaşım” yazmakta. Fotoğrafta sahil yolunda TANDEM bisiklet süren engelli-engelsiz kişiler, sol altta tarih ve saat, sağında sahil, ellerinde olta olan balıkçılar, sağ altta ise Eşpedal Derneği'nin logosu yer almakta.

 

Engelliler ve bisikletlilerin çok fazla ortak özelliği var, iki tarafın da hayata karışması zorlaştırılıyor hatta çoğu zaman engelleniyor. O halde beraber haykıralım. “Engellenmek istemiyorum.” çağrısını Eşpedal Derneği Başkanı Saldıray Altındağ, sosyal medyadan yapıyor. Eşpedal Derneği ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye'de Nüfus ve Konut Araştırması sonuçlarına göre en az bir engeli olan (3 yaş ve üstü) nüfusun oranının % 6,9 (4.876.000 kişi) olduğunu biliyor musunuz? Peki ulaşımın engelliler için ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız? Kaldırımda size kılavuzluk etmek amacıyla konulan o sarı çizgiler vasıtasıyla kendinizden emin bir şekilde yürüyorsunuz ancak kılavuz çizginin üzerine konan bir beton saksının veya park etmiş bir aracın görme engellilerin ciddi şekilde yaralanmasına sebep olabileceğini hangimiz düşünüyoruz? Tekerlekli sandalye kullanan bir vatandaşın yolda karşıdan karşıya geçmek isterken üst geçidi kullanmak zorunda kaldığında, karşılaşmış olduğu güçlükleri gördüğümüzde tepkimiz ne oluyor? Engelliler için ulaşım hakkı noktasında bazı indirimler uygulansa da sizce mesele sadece bundan mı ibaret? Çevresel ulaşım hakkı çerçevesinde, engellilerin sokak ve caddelerde ulaşımını sorunsuz sağlayacak altyapıyı kurmak belediyelerin görevi olmasına rağmen çukurlar, kaldırımdaki çökmeler, yolunuzdaki benzeri olası tehditler sizin güvenliğinizi tehlikeye düşürüyor ve tamirat işlemi haftalar hatta ayları buluyorsa sizce engel kim?


Bizler milyonlarca insanın yaşadığı bir toplumda bir kişinin bile kamu hizmetlerinden gereği gibi faydalanamadığını düşünüyoruz. Bu nedenle Gündoğdu Meydanı’nda tüm engelli dernekleri / toplulukları ile birlik ve dayanışma içerisinde yapacağımız basın açıklamasıyla daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyoruz. Birbirinden renkli sloganların da yer aldığı bisiklet kortejimize siz de gelin, birlikte pedal çevirelim. Sloganlarımıza eşlik edin, takiben Gündoğdu Meydanı’ndaki etkinliğimize katılarak sesimize ses katın!

 

Program:

2 Aralık Dünya Engelliler Günü Bisiklet Korteji ve Basın Açıklaması:
11.00 Üçkuyular Vapur İskelesinde toplanma ve tanışma
11.30 Hareket (Güzergah: Üç Kuyular Vapur İskelesi - Mustafa Kemal Sahil Bulvarı - Fevzipaşa Bulvarı, Halit Ziya Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarını takiben Gündoğdu Meydanı)
12:00 Gündoğdu Meydanı’nda toplanma ve basın açıklaması
Bu etkinliğe İzmir Görme Engelliler Bisiklet Derneği’nin yanı sıra birçok bisiklet grubu ve engellilere yönelik çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının katılımı bekleniyor. Ayrıca İzmir valisini temsilen vali veya vali yardımcılarından bir kişinin geleceği kulağımıza çalındı.


3 Aralık 2018 Pazartesi:


3 Aralık’ta neler yok ki! Yürüyüş, basın açıklaması, dans, müzik, belgesel, söyleşi… 3 Aralık gününde Valilik, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Halkların Köprüsü Derneği’nin
etkinliklerini saatleri de göz önünde bulundurarak teker teker dile getirmeye çalıştık.

 


Fotoğraf ful kırmızı zemin üzerinde İzmir Engelli Dernekler Birliği, altında "Farkında ol fark et!" yazılmış. Bir altında "3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde gerçekleşecek olan yürüyüşümüze engelsiz bir dünya için sizleri de bekliyoruz!!!" yazılmış. Sol tarafında yer, sağ tarafında tarih, hepsinin altında ise saat yazılmış.


Bu etkinlik İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle içerisinde Engelsiz Gençlik ve Doğa Sporları Derneği, Buca Engelliler Derneği, Zihinsel Engelli Çocukları
Koruma Derneği’nin de bulunduğu İzmir Engelliler Derneği Birliği tarafından düzenlenmekte.


Program:
Saat 10.30: Cumhuriyet Meydanı’nda toplanma, çelenk töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı
Saat 11.00: Yürüyüş ve basın açıklaması

11.30’da etkinlik sonlandırılacak
Saat 14.00’dan 18.00’a kadar Buca Sosyal Yaşam Kampüsü’nde ne ararsanız var.

 

Program:
Yer: İBB Sosyal Yaşam Kampüsü Spor Salonu, Konferans Salonu / Buca İzmir
Saat 14-00: Açılış konuşmaları
Kültür sanat etkinlikleri:
Küçükler Şarkı Dinletisi: Oynaya Oynaya Gelin Çocuklar ile Cumhuriyet Güneşi şarkıları işaret dili ile İzelman-Evka 4-Yeşiltepe Anaokulu öğrencileri tarafından seslendirilecek.
3-6 yaş dans gösterisi (İzmir Büyük Şehir Belediye Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü çocukları).
Dans ve ritim gösterisi (İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü.
Şiir ve müzik dinletisi (izmir Büyük şehir belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü / Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü çalışanları)
Gitar dinletisi: (İzmir Büyük Şehir Belediyesi Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü çocukları)
Engelsiz dans gösterisi (Wheelchair Dance Project)
Pop orkestrası konseri: (İzmir büyük Şehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanlığı)
Oyun gösterisi mölkky (Ege Teko)
Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Halkların Köprüsü Derneği’nde de "Depo: Akıl Hastanesinde Hayat" belgesel gösterimi ve söyleşi gerçekleştirilecek.

 


Görselde afiş üzerinde belgeselin yer, tarihi, saati, Halkların Köprüsü Derneği'nin adresi yazmakta.


"Depo: Akıl Hastanesinde Hayat", Türkiye'de ruh sağlığı alanında hizmet veren devlet kurumlarının iç yapılarına dair gözlemler sunabilmeyi, bu kurumlarda kalanların yaşadıkları sorunları görünür kılabilmeyi ve var olan açmazlara dikkat çekerek mevcut sisteme alternatif olası modelleri tartışmaya açabilmeyi amaçlıyor.
RUSİHAK [Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi] Eylül 2012'den beri yürütülen bir sivil izleme çalışması sırasında çekimleri tamamlanan bu film; Adana, Elazığ, Manisa,
Samsun ve İstanbul'da bulunan çeşitli kapalı kurumlarda gündelik hayatı yansıtan görüntülere, izleme ekibinin hizmet alanlar ve hastane personeli ile yaptığı görüşmelere ve kendi disiplinlerinden bu alanı değerlendiren çeşitli uzmanların görüşlerine yer veriyor.


Program:
19.00-21.00: Depo: Akıl Hastanesinde Hayat Belgesel Gösterimi ve sonrasında Ruh
Sağlığında İnsan Hakları Girişimi ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği kurucu üyesi Zafer Kıraç ile söyleşi.
Halkların Köprüsü Derneği Adres: 1439 Sok. No: 9 Daire: 2 Alsancak / Konak / İzmir.


4 Aralık 2018 Salı:


4 Aralık tarihindeki etkinlik İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden.


Program:
10.00 İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü Konak Engelli Hizmet Birimi – Konak Center Pasajı. Resim, El Sanatları Sergisi.
Müzik, Dans Gösterisi- İBB Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü.


5 Aralık 2018 Çarşamba


5 Aralık’ta da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği bir etkinlik ile karşılaşmaktayız.

14.00’te Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bir dizi kültür-sanat etkinlikleri ile karşınızda olacak.