21 Nov 2019
Otuzbeşlik

Aktiffelsefe Müzede Felsefe etkinlikleri düzenliyor

Aktiffelsefe Kültür Derneği, yediden yetmişe herkesin müzelere ilgisini artırmak, tarih ve mitolojiyi felsefe ile yoğurup toplumun her kesiminde anlaşılır kılmak adına "Müzede Felsefe" etkinlik serisi düzenliyor.

Yaptığı kültürel, felsefi, sosyal ve ekolojik çalışmalarla topluma gönüllü katkılar sunan Aktiffelsefe Kültür Derneği kuruluşunun 30. yılı nedeniyle düzenlediği “Müzede Felsefe” etkinlik serisi 23 Kasım'da Kültürpark’taki Tarih ve Sanat Müzesi’nde başlıyor.

 

Etkinliğin ilkinde “Dünya Mirasımız Karikatür Sergisi”nin açılışı gerçekleşecek. Dünya Felsefe Günü yapılacak kutlama ve sergi açılışı saat 14.00 de başlayacak. Müzik resitali eşliğinde gerçekleşecek bir saatlik kokteylin ardından 15’er dakikalık kısa felsefe konuşmaları yapılacak.

 

“Müzede Felsefe” çalışması yedi ay boyunca her ayın ilk cumartesi günü saat 14.00'de gerçekleşecek. Bu süre boyunca çeşitli uygarlıkların replika örneklerinden oluşan görme engelliler için özel olarak üretilmiş Tarihe Dokunuş Sergisi, Çocuklarla Felsefe Atölyesi düzenlenecek ayrıca her ay farklı uygarlıklar ve mitolojileri üzerine söyleşiler yapılacak.

Müzede Felsefe ve Mitoloji Seminerlerinin tarih ve içerikleri şöyle:

7 Aralık 2019 İskandinav Mitolojisi: Odin - Thor - Loki

4 Ocak 2020 Japon Mitolojisi - Çocuklarla Felsefe Atölyesi

1 Şubat Sümer Mitolojisi: Gılgamış Destanı

7 Mart Antik Yunan Mitolojisi: Demeter & Persephone Mitosu

4 Nisan Antik Mısır Uygarlığı ve Sembolleri - Çocuklara Felsefe Atölyesi

2 Mayıs Aztek Mitolojisi