28 Nov 2019
Kardelen Uysal

Aralık Ayı Sahnesi

Aralık ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar, stand-up gösterileri ve tiyatro festivalleri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, hüzünlü, nostaljik yolculuklara çıkaracak oyunları listeledik.

İyi seyirler!

Emlakçıyı Beklerken

01 Dec 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Epizot Görsel Sanatlar, Türk tiyatrosunun duayen isimlerinin kurduğu Yasemin Yalçın tiyatrosuyla güçlerini birleştirdi ve ilk ortak prodüksiyonları olan “Emlakçıyı Beklerken” oyunu çıktı. İrfan Kangı'nın yazıp yönettiği oyun, anormal karakterlere sahip komşuların bir evde toplanmalarını konu ediniyor.

Yak Bunu

03 Dec 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Lanford Wilson'un yazdığı Nominated revival ödüllü Yak Bunu adlı oyunun başrollerini Büşra Develi, Hakan Kurtaş, Sertan Erkaçan, Toprak Can Adıgüzel paylaşıyor. Bu oyunda hikayenin asıl kahramanı yaşamıyor. Kalanlar da bu hikayedeki yerlerini arıyor. 

8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali

06 Dec 2019
İzmir Sanat

8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali ‘Birlikte Yapabiliriz’ teması ile 06-16 Aralık tarihlerinde şehrin her köşesinde tiyatroseverler ile buluşuyor. Birbirinden değerli tiyatro gruplarını ağırlayan bu festivale mutlaka uğrayın. 

9. İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali

06 Dec 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi - Konak Halk Sahnesi

Dokuz senedir süren ve hem tiyatro sanatçılarına hem de tiyatroseverlere yeni pencereler açan 9. İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali'nin bu seneki teması şiir. Şiir gibi doğaçlamaya hazır mısınız? Farklı şehirlerden 9 ekibin birlikte sahne alacağı ve doğaçlama performanslar sergileyecekleri bu festivali kaçırmayın.

 

Etekler ve Pantolonlar

10 Dec 2019
Hikmet Şimşek Sanat Merkezi

Etekler ve Pantolonlar‘da seyirci eski iki okul arkadaşının evliliklerini sorgulamak için buluşup hayatlarını sorgulamaya doğru yol aldıkları bir hikayeye tanık oluyor. Nurseli İdiz, Nergis Kumbasar ve Kimya Gökçe Aytaç’ın muhteşem oyunculuk yeteneklerini sergilediği bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Macbeth Mutfakta

07 Dec 2019
Ege Sanat Atölyesi

Tek kişilik bir obje tiyatrosu örneği olan Macbeth Mutfakta, Shakespeare’in Macbeth’inden uyarlandı. Bu hikayenin mekanı mutfak, oyunun karakterleri ise mutfak eşyaları. Bu sıra dışı oyunu ajandanıza kaydedin. 

Sekreter

07 Dec 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi - Konak Halk Sahnesi

Tuğçe Çakır ve Uluç Esen’in sahnelediği Sekreter, yaşamını değiştirmek isteyen bir kadının şöhret yolculuğunu konu ediniyor. Peki şöhret için sadece sanatsal yetenek yeterli midir?

Fareler ve İnsanlar

14 Dec 2019
Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi (BKM)

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck'in kült eseri Fareler ve İnsanlar sahnede. İki gezgin çiftlik işçisinin Büyük Bunalım sırasında Kaliforniya'da yaşadıkları trajik olayları anlatan oyunu Erdem Topuz yönetiyor.

Burda Olan Burda Kalır Can Yılmaz & Zafer Algöz

11 Dec 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Sosyal medya üzerindeki paylaşımlarıyla büyük beğeni toplayan Can Yılmaz ve Zafer Algöz, takipçilerinden gelen birlikte gösteri yapın isteklerini yerine getirdi. Bu ikilinin mizah dolu gösterisini kaçırmayın. 

Memleket Saat Ayarı

14 Dec 2019
Narlıdere AKM - Gürdal Tosun Sahnesi

Usta oyuncu Salih Kalyon, 55 senelik sanat yaşamında yaşadıklarını, kesesinde biriktirdiklerini mizahi bir dille anlatıyor. 

A-Normal

16 Dec 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Joe Orton'un yazdığı A-Normal, psikiyatri kliniğine iş görüşmesi için giden bir kadının kendini saçları kazınmış halde ulusal bir soruşturmanın ortasında bulmasını konu ediniyor. Komedi türündeki oyunda Ünal Silver, Melis İşiten, İbrahim Kendirci, Berk Çanakoğlu, Şilan Makal, Erdem Kahraman oynuyor.

Kürk Mantolu Madonna

28 Nov 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Sabahattin Ali'nin aşkı en güzel anlatan eserlerinden Kürk Mantolu Madonna, Anadolu’nun işgali sırasında babası tarafından müttefik Almanya’ya gönderilen Raif’in, ressam Maria Puder’le Berlin’de yaşadığı aşkın hikayesini anlatıyor. Engin Alkan’ın sahneye uyarlayıp yönettiği oyunun başrollerinde; Engin Alkan, Tuba Ünsal, Alper Saldıran, Sercan Badur, Lila Gürmen, Sacide Taşaner'i izleyeceğiz.

Sineklerin Tanrısı

31 Oct 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen çocukların geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getiren Sineklerin Tanrısı, William Golding'in kült eserinden sahneye uyarlandı. 

Onur Ünlü

17 Dec 2019
İzmir Sanat

Senarist, yönetmen, şair, müzisyen Onur Ünlü, bu sefer stand-up gösterisiyle karşımızda. Yaptığı her işin altına imzasını atan, kendine has işlerle adından sıkça söz ettiren Onur Ünlü, gösterisiyle ilgili şöyle diyor: "Hayatta tek mantıklı şey stand-up yapmakmış gibi geliyor."

Kibarlık Budalası

20 Dec 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

17. yüzyılda Fransa'da yaşayan, cahil ve zengin Mösyö Jourdain'in amacı asilzade olmaktır. Soylu sınıfına girebilmek ve kızını da bir soylu ile evlendirebilmek amaçları arasındadır. Moliere'in bu unutulmaz eserinde günümüzden parçalar bulacaksınız. 

Ferhangi Şeyler

24 Dec 2019
Narlıdere AKM - Gürdal Tosun Sahnesi

Ferhan Şensoy'un 1987 yılından beri oynadığı Ferhangi Şeyler, gündelik olayların, sistemin zaman zaman sert zaman zaman mizahi bir biçimde eleştirildiği tek kişilik bir gösteri. Dünyada en çok oynanan oyunlardan biri olma özelliğini taşıyan Ferhangi Şeyler'i kaçırmayın. 

II. Mahalle ve Köy Tiyatroları Festivali

26 Dec 2019
İzmir Fuar Gençlik Tiyatrosu

II. Mahalle ve Köy Tiyatroları Festivali 26-29 Aralık tarihleri arasında Kültürpark Gençlik Tiyatrosu ve İzmir Sanat'ta gerçekleştirilecek.