13 May 2019
Otuzbeşlik

Bu Etkinlikler Sizi Yaza Hazırlayacak

Artık İzmir yaza hazır. Havalar ısındı, sıcak şarap etkinliklerinin yerini harika konserler, festivaller aldı. Resmi olarak yaza girmiş sayılabiliriz artık. O zaman havaların sıcaklığını daha da içinize işletecek etkinliklere gitme vakti geldi! Bakalım bu hafta İzmir'de neler oluyor?

 

Suluboya İllüstrasyon Atölyesi

Tarih: 15 Mayıs 2019

Saat: 14:00

Yer: Artım Projects

Bu atölyede hem suluboya tekniklerini keşfedip hem de illüstrasyon yapmayı deneyimleyeceğiz. 

- Kuru Teknik
- Sulu Teknik
- Maskeleme Tekniği
- Rapido
- Karışık Teknik

Suluboyanın inceliklerini keşfedip illüstrasyon dünyasına atacağınız ilk adımda, Artimprojects ekibi sizleri bekliyor.

Rezervasyon: 0505 030 91 31

 

Oyun: Babil (Karanlık Bir Şehir Hikâyesi)

Tarih: 16 Mayıs 2019

Saat: 20:30

Yer: Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Babil, Tevrat’taki Babil kulesinin yıkılması hikayesinin parodik okumasına dayanan bir anlatı-oyundur. O kule yıkıldıktan sonra aynı dili konuşan, aynı soluğu paylaşan insanlardan oluşmuş bir dünya yok oldu ve savaşların, insanın insanı yok edişinin çağı, yani ölüler çağı başladı. Babil, bu süreci bugünden okuyarak kendini oluşturan, bir nevi ölüler çağının tarihini yeniden okuyarak oluşturan bir anlatıdır. Ölülerin Çığlığı ile başlayan oyun, bir ölünün gözünden kendi ölümünün ve başkalarının nasıl öldüğünün geriye giderek anlatımıyla başlar. Bir nevi ölümlerin sorgulandığı bu bölümde Anlatıcı Ölü bizleri ölülerin dünyası ile tanıştırır ve onların çığlığı ile yüzleşmemizi sağlar. Kulenin İnşa Yolculuğu adlı ikinci bölümde Antigone ile içeriksel bir ortaklık yaratılır ve metinlerarası bir düzlem kurulur. Anlatıcı Ölü Kral Oidipus’u imleyen bir oyunla, tarihsel süreç içinde o ölüleri kimin gömdüğünü, gömdüğü için suçlandığını anlatır ve geriye doğru giderek, kurulan ilk kutlu kent olan Babil’in hikayesini anlatmaya başlar. Kentin sonra nasıl yıkıldığını, bütün ölülerin yıkıntıların ve surların altında nasıl kaldığını, insanlığın nasıl paramparça edildiğini metaforik düzlemde imler. Oyunun son bölümü olan Tarih Çarkı’nda kulenin yıkılmasıyla birlikte tarihin nasıl dönüştüğünü anlatmaya başlar Anlatıcı Ölü. Kule yıkılmış olsa bile kulenin inşa fikri yıkılmamıştır ve insanlığın bir ütopya olarak o kutlu kenti kurma hayali hiç bitmemiştir. Tarihin çarkı o yöne doğru dönmekte ve fikirler o kutlu kenti yeniden inşa etmek için oluşmaktadır. Kainatın yürüyüşü o yöne doğrudur ve yürüyüşün sonsuzluğu imlenerek oyun tamamlanır.

 

Ayşe Deniz Gökçin, Beethoven'dan Rock'a Piyano Resitali

Tarih: 17 Mayıs

Saat: 20:00

Yer: Hikmet Şimşek Sanat Merkezi

Ayşedeniz'in yeni programında Piano Suit albümündeki besteleri, Muse, Operadaki Hayalet, Aşkı Memnu- Game of Thrones , Charlie Puth vb birleştirmeleri (mashup) ve diğer klasik eserleri var. Piyanonun genç yıldızı, klasik ve modern müziği birleştiren yenilikçi bir vizyonu ustalıkla hayata geçiriyor. Ayşe Deniz ile yaptığımız keyifli sohbeti de buradan okuyabilirsiniz. 

 

FUZZY TALKS URLA

Tarih: 17 Mayıs 2019

Saat: 19:00

Yer: İstifçi Fine & Garden

Gizli ve keyifli mekanlarda gerçekleştirilen bir deneyim tasarımı organizasyonudur. İlham verici konuşmacılar bilgi ve deneyimleri ile sahne alırken, gastronomik bir sürpriz, sanatsal bir dokunuş ve içten bir iletişime imkan sunmayı hedefler.
Her bir konuşmacının verilen temaya dair konuşma kurasyonu yapılarak, mekanın ruhuyla bütünleştirildiği bir deneyimdir.

Kısacası masalsı bir mekanda, zamanı durdurup maviye keyifli bir dalış yapacaksınız.

 

Pink Martini

Tarih: 17 Mayıs 2019

Saat: 21:30

Yer: İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

"Sympathique", "Hang on Little Tomato", "Hey Eugene!", "Splendor in the Grass", "Joy to the World", "1969", "A Retrospective", "Get Happy", "Dream A Little Dream" ve "Je Dis Oui" albümleriyle Türkiye'de büyük bir hayran kitlesine sahip olan, her albümü ile altın ve platin plak kazanan Pink Martini, dünya turnesi kapsamında Pasion Turca organizasyonu ile 14-21 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’deki hayranları ile buluşacak. 

En son yayınladıkları stüdyo albümleri “Je Dis Oui” de birbirinden güzel ve unutulmaz eserlerle yepyeni şarkıları yorumlayan grup, Türk sevenlerine de büyük bir sürpriz yaparak “Aşkım Bahardı” şarkısına yer vermişti. Kendilerini “Dünyanın değişik köşelerinden melodileri ve ritimleri bir araya getirerek modern bir formda sunan müzik arkeologları” şeklinde anlatan topluluğun şarkıları, The West Wing’den Desperate Houseviwes’a kadar birçok dizi ve filmde de şarkılarına yer buldu.

Samurayların aşk şarkılarından 1930’ların Küba müziğine, Fransız şansonlarından Brezilya sokak şarkılarına kadar dinlemesi en keyifli şarkıları seslendiren topluluk, China Forbes’un sıcak vokali, zengin repertuvarları ve sürprizleri ile hayranlarıyla buluşacak.

 

Trockyablues Konseri

Lüleburgaz Trockyablues, 21. Yılını İzmir konseriyle kutluyor. 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü, Fuar- İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşacak olan grup, “Balkan Rumeli hattı”nı seviyor. Lüleburgaz Trockyablues, “Anadolu Semah-Zeybek geleneği”ni önemseyen “enstrüman müziği” ile uğraşıyor.

21 yıldır, festivaller, üniversite şenlikleri ve birçok farklı etkinlikte sahne alan Lüleburgaz Trockyablues, bir “kasaba orkestrası” olarak da tek örneği oluşturuyor.“Şarkıcı-star” odaklı yaygın popüler müzik anlayışının karşısına “ses”i koymaya çalışan Lüleburgaz Trockyablues, müzikal yolculuğunu gitar ve piyanonun üzerine “Keman-Klarnet-Zurna-Bağlama” çalımlarıyla sürdürüyor. Lüleburgaz Trockyablues, sahneye, darbuka solosu eşliğinde “çamaşır” asarak sahneyi adeta mahalle’ye sokak’a dönüştürmek istiyor. Lüleburgaz Trockyablues’un müziği; “rock” üzerinden halk müziğine, “blues” üzerinden kenarmahalle’ye bağlanırken yüzünde “esmer bir hüzün” taşıyor. Grubun mottosu ise “Roman değil, ensTRoman müziği!”

Lüleburgaz Trockyablues, 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü, Fuar- İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşacak. Biletlerinizi almak için tıklayın.

Bilet Satış yerleri:

TRUVA GÜMÜŞ / KIZLARAĞASI HANI KEMERALTI ● DUVAR KİTABEVİ / KONAK ● MARE CAFE / ALSANCAK ● KARINCA GİYİM / ALSANCAK ● KABUK KİTABEVİ / ALSANCAK ● KARŞIYAKA TARIM / TİYATRO SOKAĞI 62/C ● PLAKEVİ TELESKOP / BORNOVA