13 Oct 2016
Gülay Güler

Bu Hafta Sonu "Masal gibi Kamp" Sizleri Bekliyor

Sıradan tatillerden çok mu sıkıldın? "Ne yapabilirim başka alternatif mi var? " dediğini duydum sanki. Var tabi. 'Başka Rota' ile başka tatiller artık mümkün. Merak ediyorsan, Başka Rota nasıl bir acentaymış, hafta sonu düzenlenecekleri 'masal gibi  kamp' etkinliğinde neler olacakmış, Filiz Temiz Geçilmiş otuzbeslik.com'a anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başka Rota neden başka?

Başka Rota, A sınıfı seyahat acentasıdır ama milyonlarca aynı konsept acentalardan farklıdır. Kitle turizminden olabildiğince uzak durmaya çalışıyoruz. 5 yıldızlı oteller yerine ekolojik hayatı destekleyen çiftliklerde, küçük ev pansiyonlarında, butik otellerde konaklamayı veya kamp yapmayı tercih ediyoruz.  Katılımcıların, kendilerini turist gibi değil gezgin hissetmesi bizim için çok önemli. Az kişi sayısıyla, koşturmadan, hem eğlenecek hem öğrenecek en önemlisi de yerel alışkanlıkları deneyimleyecekleri alternatif başka rotalar sunuyoruz.


Başla rota kimlerden oluşuyor?

Biz iki ortağız. Ben arkeoloğum. Ortağım  Mikail Köroğlu lisanslı dağ rehberidir. Ben yabancılara kültür turları düzenliyordum, Mikail de dağ rehberliği yapıyordu. Fakat bizim canımızı sıkan bir sürü durumlar vardı. Başka şeyler yapmak istiyorduk. Ben Mikail'in düzenlediği Karadeniz turuna katılmıştım. Ortağım ile ilk orada tanıştık. Ben İzmir'de, Mikail İstanbul'da yaşıyordu. Ardın uzun yıllar geçti...

Sonra evlendiniz mi?

(Gülüşmeler.) Profesyonel iş evliliği diyelim. 

Başka Rota Fikri nasıl oluştu?

Ben Kültür işlerini, Mikail doğa işlerini götür diye konuşuyorduk. Ama içinde mutlaka değişik bir şeyler olsun, farkı deneyimler yaşatalım istiyorduk. Mesela sakız adasına gidiyorsak, orada uzo içip meze yedikten sonra dönmek yerine, sakız ormanlarına gidip orada sakız hasatı yapmak, adada sadece 8 kişinin yaşadığı bir köy var oradaki bir eve girip Paça çorbası içmek gibi standartların dışında etkinlikler düzenlemek istiyorduk. Aslında biz nasıl tatil yapmak istiyorsak insanlara da öyle tatiller sunmak vardı kafamızda.

Ne zaman kuruldunuz?

Bir sene oldu daha. Temmuz 2015'te kurulduk. 

Urla'da seyahat acentası sahibi olmak zor mu? Neden Urla'yı tercih ettiniz?

Eş durumundan Urla'lı oldum. Bilgi işlem çağında olduğumuz için lokasyon çok fazla önemli değil diye düşünüyorduk. Urla'da hiç seyahat acentası yoktu.  Biz de bu boşluğu neden değerlendirmeyelim neden Urla'da olmasın dedik. İzmirlilerin bir takım alışkanlıkları var ve bunların dışına çıkmıyorlar. Farklı şeylere para harcamak istemiyorlar. Bizi İstanbul'dan büyük bir kitle takip ediyor. İzmir'den katılım her geçen gün artıyor. Bir kere gelip deneyimleyip neden bu parayı verdiklerini anlamaları gerekiyor. Programı okuyup da "ne güzel ne değişikmiş"demeyen olmuyor. Ama deneyimlemeden maalesef katılım olmuyor.

Tanıtımınızı nereden yapıyorsunuz?

Sosyal medyadan yapıyoruz. Twitter, instagram, facebook'tan bizi takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu hafta sonu Masal Gibi Kamp Etkinliğini düzenliyorsunuz? Bu fikir nasıl oluştu?

Hayatın gerçekleri dediğimiz şeyler hiç de insanların kendi gerçekleri değil aslınsa. Hayaller ve hikayeler daha çok insanların ilgisini çekiyor. Antik kent gezilerinde kentin tarihini anlatırken katılımcıların ilgisi dağılıyor ama mitolojisini ve yerel hikayesini  anlattığımızda ilgi dağılmıyor daha da iyisi bu hikayeleri hiç unutmuyorlar. Aslında tam olarak buradan doğdu masal kamplar ve masal  turları.


Nasıl bir kamp olacak bizlere anlatabilir misiniz?

Masal gibi Kamp Başka Rota etkinliği olduğu için içinde başka başka şeyler var. Profesyonel masal anlatıcısı Sıla Topcam bize masallar anlatacak. Demirciler köyünde deniz kenarında Çadır kamp kuracağız. İçeriğinde doğa yürüyüşü, pastoral yaşam, kamp macerası, masal dinletileri, arkeolojik gezi vb. farklı şeylerin birarada olduğu bir program yaptık. Kamp malzemeleri dahil ihtiyaçları olacak her şeyi biz karşılıyoruz. Çadırı olan arkadaşlar kendi çadırlarını da getirebiliyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etkinliğe katılım nasıl? 

15 kişi olduk. Zaten butik turizm yapmaya çalışıyoruz. O yüzden bu saylar bizim için yeterli oluyor. Ama hala yerimiz var. Herkesi bekliyoruz.

http://www.otuzbeslik.com/etkinlikler/demircili-koyu/07-10-2016/masal-gibi-kamp

 

İzmir'de başka etkinlikleriniz olacak mı?

Çok etkinliğimiz olacak. Resmi tatillerin dışında da her hafta sonu etkinler yapıyoruz. Sonraki hafta Efes turu yapacağız. Tabi ki 2 milyon kişinin gittiği rotadan değil, kimsenin bilmediği başka rotadan gideceğiz. Dağlardan yamaçlardan yürüyüp hiç bir efes rotasında olmayan St.Paul mağarasına yürüyeceğiz. Orada bir hikaye var onu göstereceğiz ve oradan Efes'e geçeceğiz. Bilinen bir destinasyon olsa bile farklı rotaları takip eden geziler düzenliyoruz. 

Bir sonraki hafta da Bergama'ya gideceğiz. Sadece Akropolis'e çıkmayacağız. Tüm tarihi mahallelerine gireceğiz. Hem modern hem tarihi yüzünü göstermeye çalışacağız ve küçük sürprizler yapacağız.

Bir de talep olursa, Doğa filozofları&İon kentleri gezisi yapmayı düşünüyoruz. İzmir ve çevresinin antik çağdaki ismi İyonya'dır. Ve bu bölgede birçok filozof yaşamıştır. Bu antik kentleri arkeolog rehber ve felsefe hocası eşliğinde yapmayı planlıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://baskarota.com/baska-haftasonu/

 Son olarak otuzbeslik.com okuyucularına neler söylemek istersiniz?

 Yaşasın başka şeyler!

 
yaşasın BAŞKA şeyler (@baskarota) tarafından paylaşılan bir video ()