19 Mar 2018
Otuzbeşlik

Bu Haftanın En iyi Etkinlikleri (19 - 25 Mart )

 Kışın kasveti üzerimizden kalktığına göre biraz sosyalleşmek lazım değil mi? Çok şanslısınız İzmir'de her gün, her zevke uygun, bin bir çeşit etkinlik düzenleniyor. Otuzbeslik.com olarak en beğendiğimiz etkinlikleri listeledik ama siz bir de otuzbeslik.com'un etkinlik sayfasını ziyaret edin. Daha ne etkinlikler var, neler... "İzmir'de hiç etkinlik olmuyor" diye burun kıvıranlara da selam olsun. 

 

İki perdelik komedi oyunu "Rasputin" 19 Mart Pazartesi günü saat 20:30'da İzmir Sanat Merkezi Sahnesi'nde sahnelenecek.

 

Yaşamı ve hatta ölümü ile dahi yıllarca herkesin konuştuğu isim… Rusya’nın kaderini değiştiren kişi: Gregori RASPUTIN! Bu hikaye; onun yükselişinin, güce olan hırsının, çıkar ilişkilerinin, ihanetlerinin komik bir dille anlatılan hikayesi. Bazı Şeyler Tiyatrosu, bu biyografik, tarihsel komedi ile tekrar perdelerini açıyor. Oyun içinde bir oyun; onun içinde ise bambaşka bir oyun: Rasputin’in oyunu! Hepinize iyi seyirler.

 

Yukarıda Görüşürüz / Au revoir là haut adlı filmi 20 Mart Salı günü, saat 19:00 Fransız Kültür Merkezi'nde İzleyebilirsiniz. 

Kasım 1919. Biri teknik ressam, diğeri sıradan bir muhasebeci olan iki arkadaş Birinci Dünya Savaşı’nda hayatta kalmayı başarmıştır. İkili, savaş kurbanlarını kullanarak kısa yoldan para kazanmak üzere bir plan yapar. Savaş sonrası çılgınlığı yaşayan Fransa’da, yaptıkları iş tehlikeli ve bir o kadar da büyüleyici bir hal alacaktır. Filimin çeşitli festivallerde 14 adaylığı bulunmakta.

Giriş : Tam 10 tl / Öğrenci ve 65 yaş üstü : 5 tl

 

 

"Can Gox", 23 Mart Cuma günü saat 22:00'da Bios'ta!

 

16 yaşından itibaren İstanbul'un çeşitli mekanlarında şarkı söylemeye başlayan Can Gox; müzik eğitimini Bilgi Üniversitesi'nden kazandığı burs eşliğinde devam ettirdi. Eğitim süresinde Randy Esen, Nükhet Ruacan, E.Ali Perret, Aydın Esen, Mike Wilkens, L.Butch Morris, Neşet Ruacan gibi değerli eğitmenlerle yaşadığı paylaşım ve birikimi sahne performansına yansıtmayı müzikal felsefe olarak amaç edindi. 2000 senesinde kurulan Blues-Mobil swing/jump blues ile yola çıkan Can Gox daha sonra seslendirdiği beste ve yorumları ile dizi filmlerde duyuldu ve takdirleri topladı.

 

Karikatür Festivali Sergisi "Dünya Mirası" 24 - 25 Mart'ta  Güzelyalı Aktif Felsefe'de olacak. 

 

2016 yılında gerçekleştirilen, "Dünya Mirası" konulu 9. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali'nde öne çıkan karikatürler sizler için sergileniyor. Festivalde 55 farklı ülkeden 255 karikatürist 866 eserle katıldı.

Ünlü karikatürist Willem Rasing bu festival hakkında şunları söylüyor; "Her şeyin ve herkesin birbiriyle bağlantılı olduğu bu çok karmaşık modern zamanımızda, iyinin ve kötünün bilgisinin sembolü olan Adem ve Havva'nın elması; Apple ve Iphone'a dönüştü. Herkes tarafından ulaşılabiliyor ve bedava. Bilmek isteyeceğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Dünyada şu an ne olduğunu anında takip edebilirsiniz. Aşırı bilgi yüklemesi söz konusu. Bu festival; dünya mirası hakkında, karikatüristlerin esprili bakış açısı ile tarih yazıyor. "

Sergi; 24 Mart Cumartesi saat 14.00'de Aktiffelsefe Güzelyalı'da bir kokteyl ile açılışı gerçekleştirilecek.

Sergi ücretsizdir. Sergi saatleri: 24 Mart Cumartesi 14.00-22.00 25 Mart Pazar 12.00-18.00 

 

"Kalben" 24 Mart Cumartesi günü 21:30'da SoldOut Performance Hall'da

Folk, indie, arabesk, klasik müzik gibi çeşitli türlerden beslenen şarkıcı ve söz yazarı Kalben; çıkışını Sofar Sounds İstanbul ile yakaladığından beri aralıksız müzik düşünerek ve şarkı yazarak yaşıyor.

 

"Müzikli Film - Kahve Eşliğinde Film Analizi" 25 Mart Pazar günü saat 15.00’de Bostanlı Enki Kafe’de sizlerle olacak.

 

Enki Kafe, Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği MÜZİKLİ FİLM etkinliğimizin ikincisi ile karşınızdayız.
Ruhumuza değen, bir döneme damgasını vuran nice müzisyenlerin filmleri ve belgesellerine birlikte bakmaya ne dersiniz? Bu buluşmamızda Amerika'da ırkçılığa karşı verilen "Sivil Haklar Hareketi" (1955 - 1968) zamanında, içinde bulunduğu durumu ve çaresizliği müziği ile yansıtmayı görev edinen Amerikalı piyanist, şarkıcı Nina Simone'nun kendine has cesur, sivil haklar müziği ile aktivist hareketin efsanesi haline nasıl geldiğine şahitlik edeceğiz. Şok edici bir ses, şok edici bir hikaye... Yerle bir olmaya hazır olun.

MÜZİKLİ FİLM başlıyor!

25 Mart Pazar günü Bostanlı Enki Kafe’de saat 15.00’de buluşalım; birlikte kahvemizi içelim, What happened, Nina Simone’ı inceleyelim, müzik ve sinema konuşalım.

Etkinliğimiz ücretsizdir.