Yazılar

Yedi Bu Yaz Alaçatı'ya Damgasını Vuracak

Paylaş
15-06-2018
Seçil Şeker

Yedi Alaçatı bugün açılıyor! Bu gece DJ kabininde dostları Kerem Tekinalp var ama o kabin hepimizin. Ben çalarım diyen herkesin girip kendi müziğini yapabileceği muhteşem bir mekan olmuş Yedi. Yedi kendine has kokteyliyle, yedi ana sıcak, yedi sıcak meze, yedi soğuk meze seçenekleriyle, yedi kadının birlikte çalışarak işlettiği bu mekan Alaçatı'nın bu yaz gözdesi olacak. Canlı müzikli kahvaltısı, anne pişisi, like rekorları kıracak fotoğrafların adresi Yedi'yi biz daha şimdiden çok sevdik!

 

 

Kafe Pi'den tanıdığımız ve işletmeciliğine hayran kaldığımız efsane kadın Burçin Karakurum ve kardeşi Gülçin Karakurum işletmenin başında. Karakurum kardeşler duruma el atarlar da orası yerinden oynamaz mı? Oynar. Henüz açılmadan ziyaret ettiğimiz ve bizi kalbimizden vuran, kalitenin en üst basamaklarına adını yazdıran bu mekanı size biraz daha yakından tanıtacağız. Aklınızda soru işareti kalmadan keyifle gidebilin diye de kendilerine birkaç soru sorduk.  

 

Merhaba Gülçin, Alaçatı'ya hoşgeldiniz. Buraya nasıl geldiniz önce bir onu dinleyelim senden...

Mayıs ayında bir anda ablamdan teklif geldi ve İstanbul'dan beni, İzmir'den annemi Alaçatı'ya getirerek üçümüzün bebeği haline gelen Yedi'nin işletmesini devraldık. Ben İstanbul Beşiktaş'taki Kafe Pi'de çalışıyordum. Buraya gelince nefes aldığımızı hissettik. Hep hayalim İzmir'e gelmekti ve oldu! 

 

Yedi geçtiğimiz senelerden bildiğimiz Yedi ama bir farkla artık siz işletiyorsunuz. Nasıl bir Yedi bekliyor bizi? 

Alaçatı'nın içinde, Hacımemiş'te, geçen seneki tatil deneyimlerime dayanarak söylüyorum pek güzel kahvaltı menülü mekan yok. Hep bir tamamlanmamışlık hissiyle kalkıyorduk o masadan. Anne kahvaltısının yerini tutmuyor. Buradan yola çıkarak çok güzel bir anne kahvaltısı hazırladık misafirlerimize. Üstü açık, ağaçlarla çevrili, gün ışığından yararlanılan ama güneşi direk almayan bir konumdayız. Hem Alaçatı'nın içerisinde hem de trafiğinden uzakta insanların rahatça arabalarını park edebileceği bir yer. 10:00 – 14:00 arası kahvaltı servisimiz var. Annemin kendine özgü pişilerine yer verdiğimiz tatlı bir menümüz var. Anlatılmaz tadılır! Tabii bir de canlı müziğimiz olacak kahvaltılarda ama bangır bangır mikrofonlu değil, çıplak sesle size eşlik edecek, sizi yormayacak bir müzik. 

 

 

Kahvaltılar iddialı peki akşam yemekleri nasıl olacak?

Çok şaşıracaksınız ama yedide de akşam yemeği servisimiz başlıyor! Yedi yedi! Dikkat ettiğimiz noktalardan biri de masa düzeni oldu. Kesinlikle sıkışıklığa tahammülümüz yok. Herkes ferah bir şekilde yemeğini yesin ve kimse yan masada ne konuşuluyor duymasın düşüncesiyle konumlandırdık masalarımızı. Bunun yanında yedi kokteylimiz var. Tamamen bize özel. Hatta bana özel! Barlarda kadın görebilirsiniz ama hep kokteylleri erkekler yapar. Böyle bir sektör var. İnat ettim, öğrendim, çok çalıştım ve kendimi çok geliştirdim bu konuda. Ben bulmadım tabii ki ama tütsülenmiş lavantalı viskimi içmeden yazı bitirmemenizi tavsiye ederim. Kafa karıştırıcı sayfa sayfa menüden ziyade her başlığa yedişer seçenek koyduk. Herkesin buraya geldiğinde yediği belli bir yemek olsun ve o kişi ikinci üçüncü gelişinde biz o kişinin yemeğini bilelim istiyoruz. Herkesle birebir iletişim halinde olacağımızdan adeta bir arkadaş ortamı olacak burası. 

 

Biraz da fiyatlardan bahsetsek...

Giriş, gelişme, sonuç kategorisini ele alırsak hepsinin altında yedi seçenek olacak. Mezelerimizde yedi sıcak ve yedi soğuk meze var. Seçilen 7 mezenin de fiks bir fiyatı var 100 tl. Fransız usulü dolu dolu tabaklarımız var. Burada yemek yerken nasıl bir hesap geleceği de kendini belli ediyor. Sanılanın aksine Alaçatı'da çok keyifli, kaliteli ve uygun fiyat bir yemek yenilebilir. Buraya bir kere gelen bir daha bir daha gelecek. 

 

 

Burada acilen fotoğraf çekilmek istiyorum!

Benim bir mekana gittiğimde gözümün aradığı ilk şey nerede fotoğraf çekilebileceğim. Burayı öyle bir hale getirdik ki her köşesinde apayrı güzel fotoğraflar çekilebilirler. Instagram Yedi ile şenlenecek. 

 

Sevdiklerimizle gelip yemek yiyebiliriz ama gözümde insanların kalabalığı toplayıp kutlamalar yapabileceği bir yer gibi canlandı Yedi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Evet alan buna müsait. Davetler, kokteyller, kutlamalar çok rahat yapılabilir. Kalabalık buluşmalar için de harika bir alternatif olacağız. Misafirlerimizi bekliyoruz. Özel günlerine bir alternatif olmak, onlarla bu özel anları paylaşmak bize de çok keyif verecek. Sezon için çok heyecanlıyız.