01 Aug 2019
Gülay Güler

Bu Yazın Kaçırılmaması Gereken Caz Festivalleri

Caz müzik hayranı mısın? Bu yaz caz müziğe doymaya hazır ol! Çünkü cazseverleri mıknatıs gibi çekecek Türkiye'deki en iyi caz festivallerini listeledik.

 

 

 

 

 

Mavibahçe Jazz Fest  - İzmir
Dünyaca ünlü sanatçılarının sahne aldığı Mavibahçe Jazz Festivali, bu yıl 2 - 3 - 4 Ağustos tarihlerinde müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Etkinlik ücretsiz.


Line Up

İlhan Erşahin - İstanbul Sessions - Birsen Tezen - Lonian Trio  - Ferit Odman Quartet, - Selen Beytekin - Hamdi Atakay - 9/8'lik Caz - Önder Focan - Erkan Oğur - Anatolian Blues - Elif Çağlar - İmer Demirer Quinted -  Sibel Emek

 

SunJazz

Türkiye’nin en genç caz festivali SunJazz, 24 - 25 Ağustos’ta Çeşme’de gerçekleşecek. SunJazz, cazın en belirgin özelliklerinden biri olan doğaçlamayı içeren her tür müziğe kucak açıyor.

Line Up

Bilal Karaman “Gypsy Swing”  - Erkan Oğur’s Telvin - Sibel Köse - FOURinthePOCKET

Su İdil - BeBop Project - Alp Ersönmez “Cereyanlı” feat. Erik Truffaz - İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions 

 

 

Akbank Caz festivali

Caz festivali denilince ilk aklımıza gelen isim olan Akbank Caz Festivali, 1991 yılında İstanbul'da düzenlenen konserlerle başladı. Dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vadeden sanatçılara da destek olan festival; her geçen yıl paneller, atölyeler, film gösterimleri, dinletilerle festival kapsamını genişletti.

Konserler 2006 yılında itibaren İstanbul’la sınırlı kalmadı, 'Kampüste Caz' programıyla Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Adana, Erzurum, Kayseri, Kars gibi şehirlerde de düzenleniyor. Bu yıl 17 - 27 Ekim tarihinde gerçekleşecek festivalin etkinlik programı yine göz dolduruyor.

Etkinlik detayları için tıkla!

Line Up

Jakob Bro Trio feat. Joey Baron & Thomas Morgan - Louis Sclavis Quartet - Mats Eilertsen Trio ve daha fazlası.

 

Bodrum Caz Festivali

Bodrum Müzik Festivali

2005 yılından bu yana ülkemiz ve dünyadan seçkin orkestra, topluluk ve solistleri Bodrum yarımadasında müzikseverle buluşturan festival, bu yıl 22 - 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Program için tıkla!

Line up 

Fazıl Say - Pablo Ferrández - Ksenija Sidorova - Karsu - Elvin Hoxha Ganiyev - Vassilis Varvaresos - Sara Ferrández - Umut Sağlam - Faruk Kalaycı - Francesco Tristano - Korhan Futacı - Jess Gillam  - Zeynep Özsuca- Mert Fırat - Bilkent Senfoni Orkestrası - Olten Filarmoni  

Kaş Caz Festivali 

Kaş Marina’nın ev sahipliğinde bu yıl ilk kez seyircisiyle buluşacak Kaş Caz Festivali, 6 – 7 - 8 Eylül’de gerçekleşecek. Kaş Caz Festivali’nde katılımcıları caz müziğin yanı sıra gastronomi atölyeleri, sosyal etkinlikler, bedensel farkındalık ve yürüyüş aktiviteleri, yelkencilik ve dalış gibi doğa sporları bekliyor. 

Program için tıkla!

Line up  

Bebop Project - Çağrı Sertel - ‘Instant’ Mammal Hands - Volkan İncüvez Quartet - Deniz Kuzuoğlu - Ediz Hafızoğlu ‘Nazdrave’ - Ferit Odman Quintet - Gülin - Yeni Türkü - Kaan Sezyum aka DJ Sarıyıl -  Analog Kültür ft. Engin Recepoğulları & Deniz Mahir Kartal - B’R ŞEYLER EKS’K - Elif Çağlar - Korhan Futacı - Ahmet Uluğ 

XJazz Ankara

Berlin çıkışlı XJAZZ Festivali, beşinci yılında ilk defa açık havada, 28 - 29 Eylül'de, ODTÜ M.D. Vişnelik Tesisleri'nde gerçekleşecek. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen müzisyenler farklı janrları caz ile harmanlayacaklar. Ayrıca katılımcıları atölye çalışmaları ve etkinlikler de bekliyor. 

Line Up

Alanya Uluslararası Caz Günleri

16. Alanya Uluslararası Caz Günleri, 26 - 29 Eylül tarihleri arasında tarihi Kızılkule yanında gerçekleşecek. Türkiye ve Uluslararası platformlarda sayılı festivaller arasına giren Alanya Caz Günleri, 4 gün boyunca birbirinden ünlü sanatçıları ağırlayacak.

Line Up

Açıklanmadı.