R
GIRIŞ
TR
EN

Cafe Candela - Bisikletlilerin Uğrak Noktası

#CAFE
Zeynep Öztürk
13 Tem 2018

İzmir'de yumurtalı ekmek yapan bir yer var ve bisiklet dostu desek? Heyecanlandığnız değil mi çünkü her ikisi de çocukluğunuza dokunuverdi bir anda. Candela, Alsancak'ta bisikletinizle gidebileceğiniz nadir yerlerden. Adeta saklı kalmış bir köşede sizleri bekliyor. Askıda Bisiklet Ekipmanları uygulamasından BUGEP'e kadar bisikletçileri yakından ilgilendiren birçok konu hakkında sohbet ettik. Tabii bisiklet dışında kafenin hikayesine de yer vermeyi ihmal etmedik, keyifli okumalar.

 

Kaynak: Candela

 

İzmir’de böyle bisiklet konseptiyle (kavramıyla) ilgili bir kafe açmak nereden aklınıza geldi?  

Kafe açmadan önce özel sektörde çalışıyordum. Önceleri kiralayıp eğlence için kullandığım bisiklete zamanla ilgim iyice arttı ve bir bisiklet aldım. Bu süreç anında sigarayı bırakmamla hızlandı. Her ne kadar yeniden başlamış olsam da o zamanlar 2 aylık sigara parasıyla işime gidip gelebileceğim bir bisiklet alabilmiştim. 

Çocukluğumda kendi işimi kurma hayallerim vardı ve o zamanlar çalıştığım iş yerinde kendimi iyice mutsuz hissetme başlamıştım. Artık yola çıkma zamanım geldi diye istifa ettim. Kafeyi açarken bisiklet camiasına hitap etmek gibi bir kaygım yoktu. Dekoru çok sevdiğim bisiklet ile tamamlamak istedim. Kendi bisikletim, kardeşimin ve arkadaşlarımın bisikletleri sürekli kafede olduğu için yavaş yavaş tamir ekipmanları vs. sürekli kafede bulunuyordu. Yoldan geçen, bisikletleri gören bisikletlilerin yavaş yavaş ilgisini çekmeye başlamıştı. Tam da o sürece denk gelen ECC bisiklet şampiyonasında bisikletlilere yönelik bir kampanya yapınca da iyice ilgi görmeye başladık. Kısacası kurgulanmış tasarlanmış bir konsept değildi. Nasıl ki bisiklet benim yaşantıma kendiliğinden entegre olduysa kafenin konseptine de doğal bir biçimde entegre oldu. 

  

Candela isminin sizin için özel bir anlamı var mı? Bir bisikletçi terimi mi mesela? 

Kısaca kendimden bahsetmem gerekecek olursa ben Alev Özgür 34 yaşında bir kadın girişimciyim. Bunun yanı sıra Taraftar Hakları Derneği üyesiyim. Derneğimiz İzmir takım taraftarlarının "Renklerimiz farklı, dertlerimiz aynı" sloganıyla yola çıkan tribünde kadın olmayı kapsayan bir dernek. Onun haricinde hobi olarak uzunca bir süre Latin dansları ve Arjantin tango ile ilgilendim. Bir dans gecesi organizasyonunda Kübalı bir müzisyen grup ile tanıştım. İsmimin Alev olduğunu duyduklarında çok heyecanlandılar. "Sen de Candela'sın sen de bizdensin." dediler. Kendilerine şans getirdiğine inandıkları mottolarıymış. İspanyolca mum, ışık, alev anlamları taşıyormuş. Kafenin isminin Candela olmasına karar verdiğimde fark ettim ki tam bir yıl önce o tarihte konuşmuşuz bu konuyu. Gerçekten şans getirdi. 

 

  

Kaynak: Candela  

 

“Askıda Bisiklet Ekipmanları” diye bir uygulamanız var sanırım, Instagram’da böyle bir paylaşımınıza denk geldim. Tam olarak ne olduğundan biraz bahseder misiniz? 

Bisikletliler tarafından keşfedilmeye başladığımızda elimizdeki tamir ekipmanlarını kullanan arkadaşlar ellerinde fazla olan yama, iç lastik vs. ne varsa belki başkasına lazım olur düşüncesiyle kafeye bırakmaya başladılar. Bir süre sonra elimizde bir sürü ekipman birikti. Biz de bunları askıya aldık. İhtiyacı olanlar kafedeki sandıktan gerekli ekipmanları almaya başladılar. Zamanla pek çok arkadaşımız forma, kask, gözlük ve elinde kullanmadığı fazla olan ama kullanılabilir durumda ne kadar bisikletle alakalı şey varsa getirmeye başladılar ve iyice büyüdü sandığımız. Böylece bisikletliler arasında paranın geçmediği güzel bir dayanışma da oluşmuş oldu. 

    

Bisiklete olan bu sevdanız tam olarak ne zaman başladı ve sizin hayatınızda tam olarak nasıl bir yer kaplamakta? 

Karne hediyesi olarak kardeşimle bana çocukken bir bisiklet alınmıştı ancak kullanmaya çok fazla fırsatım olmamıştı. Kardeşimle dönüşümlü olarak kullanıyorduk ama ben ona kıyamadığım için sıra bana geldiğinde de yine o kullansın diye sıramı ona devrediyordum. Çocukluğuma dair bisikletle pek anım yok o nedenle. Kiraladığım bisikletler ya da katıldığım sponsorlu küçük turları saymazsak esas ilgim bir arkadaşımın bisiklet tutkusuyla başladı. Sürekli bisikletine atlayıp dağ bayır gezer yorgunluktan canı çıkar ama döndüğünde inanılmaz mutlu, inanılmaz enerji dolu olurdu. Onun önerisiyle bir bisiklet aldım ve yine onun teşvikiyle işe bisikletle gidip gelmeye, trafikte bisiklet kullanmayı öğrenmeye başladım. Bu vesileyle kendisine tekrar teşekkür ederim. Bisiklet hayatıma girdikten sonra kendimi dans ederken hissettiğim kadar özgür ve mutlu hissediyordum. Hobiden öte yaşamımın bir parçası oldu. Kendi kendine işimin ortağı oldu. 

  

  

Kaynak: Candela

 

Bisiklet grupları ile organizasyonlar düzenleyip, turlar yaptığınızı görüyorum. Aynı zamanda ufak eğitimler de veriyorsunuz. İzmirlilerin ve kafeye gelen kişilerin bu eğitimlere ve bisiklete olan bakış açılarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Kafeye gelen bisikletliler sayesinde gruplarla tanışmaya başladım. Gruplar liderleri ve üyeleri çok güzel tepkiler gösterdiler. Çok destek oldular. Organize ettikleri turlara fırsat buldukça katılmaya çalıştım. Ayda bir kahvaltılı bisiklet turu dedik. Küçük küçük organizasyonlarımız oluyor. Diğer bisiklet gruplarının etkinliklerini etkilemeyecek şekilde mini turlar düzenliyoruz. Özellikle kadınlara yönelik bisiklet tamir atölyeleri düzenledik, düzenlemeye devam edeceğiz belirli aralıklarla. Özellikle kadınlar dedik çünkü erkekler bu anlamda daha ilgili oldukları için daha kolay öğrenebiliyorlar. Kadınların ilgisini çekmek istedik güzel sonuçlar aldık. Zamanla ilginin daha da artacağını düşünüyorum. İzmir halkı güzellikleri seviyor. Bisiklet kullanmasa dahi bisikletli tanıdıklarıma tavsiye edeceği sözünü verip bir sonraki sefere bisikletli bir tanıdığını da alıp geliyor. Beni en çok mutlu eden olaya gelince bir kadın arkadaşımız kafeye gelmişti sonra bisiklete ilgisi artmaya başladı ve bir bisiklet satın aldı. Daha sonrasında sosyal medyada bir bisiklet platformunda teşekkür listesinde ismimi görünce havalara uçmuştum.

   

Anladığım kadarıyla Candela Cafe bir kafe olmaktan öte bisikletçiler ve bisiklete gönül vermiş insanlar için bir topluluk, bir komünite oluşturmayı amaçlıyor, bu düşünceniz şu anda ne aşamada? 

Candela; bisikleti seven, henüz bisiklete binmeye cesaret edemeyen, bisikleti hayatının bir parçası haline getiren, bisikleti eğlence aracı olarak gören, ihtiyaçları doğrultusunda kullanan herkesin bir araya gelebildiği, sorunlarını ya da heyecanlarını paylaşabildiği bir buluşma noktası oldu. Birkaç tanıdık görürüm bisiklet konuşuruz diyen de var, fikir almaya uğrayan da... Askıda bisiklet ekipmanları ile bir çeşit dayanışma noktasına da dönüştük. Bisikletli gezginlerin de ilgisini çekmeye başlamışız. Şu ana kadar bunları başarabilmiş olmak bile çok güzel. İlerleyen süreçlerde birkaç etkinlik planımız daha var. Hem bisikletlilerin sorunlarını tartışabileceğimiz hem de bisikletli anılarımızı paylaşacağımız birkaç keyifli etkinlik. 

  

    

Kaynak: Candela

 

BUGEP hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?  

BUGEP, bisikletle işe gidenler grubundan bu yana takip ettiğim platform oldu. BUGEP'i takip etmeye devam ettiğim çıkarsız güzel işler yapan bir grup gönüllü olarak görüyorum. Belirli alanlarda ortak çalışmalarda da bir araya geliyoruz. Özellikle ECC dönemindeki başarısını göz ardı etmek imkansız. Şu süreçte başlattıkları BİDİ uygulaması ile işletmelerin de bisiklete ve bisikletliye farkındalığını arttıracak ilginç çalışmalar yapıyor olmaları, sosyal medya üzerinde paylaşılan sorunlara çözüm bulmaya çabalamaları, kazalara ölümlere duyarsız olmamaları anlamında saygı duyuyorum. Gönüllü olmak isteyen herkese eşit mesafede davranmaları ayrıca taktiri hak ediyor. 

  

Özgün müzik yapan müzisyenlere bünyenizde yer veriyorsunuz. İlgi ve geri dönüşler nasıl oluyor? 

Etnik müzik gecesi düzenliyoruz. Azeri müzik aletleri aslında herkesin bir şekilde duyduğu ama çok fazla tanımadığı enstrümanlar. İzmir halkı farklılıkları seviyor. Tar ve Kamanchan'ın dinlendiren hüzünlendiren sonrasında neşelendiren tınılarına epey alıştılar. Özellikle Alsancak gece hayatının gürültüsünden uzak kalmak isteyen, sakinleşmeye dinlenmeye ihtiyacı olan kişiler tercih ediyorlar. Bu anlamda hiç olumsuz tepki almadık. Hatta farklı enstrümanlarla ilerleyen zamanlarda yeni tınılar da dinletmek gibi bir hayalimiz var. 

  

Butik ürünlerin satışları da oluyor. Bu ürünleri kim tasarlıyor ve bu konuda herkese kapınız açık mı? 

Butik ürünlerin hepsi özel tasarımlar. Bisiklet ile alakalı olan her şeye herkese kapımız açık. Örnek verecek olursam bir gün ekmek tadım günü yaptık konunun bisiklet ile alakası yok ama ekmekleri bisikletli bir kadın arkadaşımız hazırlıyor. T-shirt'ler Engelsiz Gençlik Kampı Derneği'nin tasarımları dernek yararına satılıyor. Bazı bisiklet ekipmanlarının, ihtiyaç olabilecek ürünlerin de satışı mevcut. 

  

Son olarak ne söylemek istersiniz? 

Bisiklet bir ulaşım aracıdır ve trafikte sağ şeritte bisikletlilerin olduğunu unutmayın. Son zamanlarda çok fazla kaza ve ölüm haberi aldık. 17 yaşında pilot olmak isteyen Eray artık yaşamıyor. Daha fazla ölüm haberi almak istemiyoruz. İzmir gerçekten bisiklet şehri olarak anılsın istiyoruz. Bisikletten, hayattan konuşmak isteyen herkesi bekliyoruz. 

 

Benzer yazılar
#FESTIVAL
#MÜZIK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
#SINEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KITABEVI
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTIVAL
#TEKNOLOJI
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKINLIK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZI
#MÜZE
#TARIHI YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TIYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZI
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHIL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.