26 Sep 2019
Kardelen Uysal

Ekim Ayı Sahnesi

Ekim ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik, hüzünlü, nostaljik yolculuklara çıkaracak oyunları listeledik.

İyi seyirler!

 

Uğur Yücel - Azınlıkta Kaldık 30'uncu Yıl Gösterileri

02 Oct 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Uğur Yücel'in tek kişilik stand-up gösterisi Azınlıkta Kaldık, 19 senenin ardından tekrar seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Günümüze uyarlanan oyun, kendi kişisel tarihinden ülke tarihine yayılan hikayelerin anlatıldığı bir gösteri olma özelliğini taşıyor. 30. Yıl Gösterileri adı altında sahneye taşınan oyun hem neşeli hem hüzünlü olayları ele alıyor. Oyun 2 Ekim'de Bostanlı Suat Taşer'de sahnelenecek. 

Kantocu

02 Oct 2019
Karşıyaka Belediyesi Opera Ve Tiyatro Sahnesi

Haldun Dormen'in yazdığı, Sabri Özmener'in yönettiği müzikal, Milli Mücadele’den Cumhuriyet’in ilanına uzanan süreçte geçiyor. Anadolu’da Kurtuluş Savaşı sürerken İstanbul’da gündelik yaşam hızla devam ediyor. İstanbul, canlı bir tiyatro hayatına sahip. Kantolar gece hayatına damgasını vurmuş. Tiyatroya kantolarla adım atan kadınlar, sahneye çıkma mücadelesi içinde. Yıldızı yeni yeni parlamaya başlayan kahramanımız Verjin de bu kadınlardan bir tanesi. Onunla birlikte Beyoğlu’nun renkli atmosferine sürükleniyor, geçmişe gidiyor, Cemil’le yaşadıkları aşk serüvenine dahil oluyor, yakın tarihimizin acı tatlı olaylarına tanık oluyoruz.

Aşk Bir Şey Değidir

02 Oct 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Günümüzde yaşanan trajikomik aşk hikayelerine ışık tutan bir oyun Aşk Bir Şey Değildir. Evlilik kurumunun çatısı altında kadın ve erkek ilişkilerinin açık yüreklilikle sorgulandığı, aşkın irdelendiği oyunda Nihel ve Tekin çiftinin hikayesi, soruların cevaplarını seyirciye bırakıyor. Çapkın bir karakter olan Tekin, eşi Nihal'e yakalanıyor ve valizini toplamayı bahanelerle geciktiriyor. Emre Yurttakalın ve Ayşin Tabiloğlu'nun oynadığı, Sinan Pekinton'un yönettiği bu oyunu kaçırmayın. 

 

 

 

Arf Sabiti

05 Oct 2019
İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi

Beyin göçü olgusuna dikkat çeken oyun, Arf Sabiti adını dünya matematik literatürüne geçiren dahi matematikçi Cahit Arf’ın yaşamını ve mesleği ile vatan sevgisi arasında kalarak sürdürdüğü mücadelesini gözler önüne seriyor.

Özgür Turhan

03 Oct 2019
İzmir Sanat

BKM Mutfak komedyenlerinden Özgür Turhan, tek kişilik stand-up gösterisiyle izleyicileri kahkahaya boğmaya geliyor. 3 Ekim'i ajandanıza kaydedin.

Hanım & Efendi

08 Oct 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Ceyda Düvenci ve Bülent Şakrak'ın başrollerini paylaştığı, Erkan Kolçak Köstendil'in yönettiği tek perdelik oyun Hanım & Efendi, her çiftin kendisinden bir parça bulabileceği oyunlardan. Hanım & Efendi hepimizin başından geçen onlarca kadın erkek sorunlarının sadece bir kısmını kullanarak derdini anlatmaya çalışıyor. Kendimize dışarıdan bakabilmeyi öneren oyun yemek kokularıyla iştahları kabartıyor, ilişkilerimizi gözden geçirirken de damakta mutlu bir tat bırakıyor. 

Van Gogh

09 Oct 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Van Gogh'un portresini sahneye taşıyan oyunda ünlü ressamın intihar edene kadar geçen süreçte başına gelenlere şahit olacaksınız. W. Gordon Smith'in yazdığı oyunun başrolünde başarılı oyuncu Hakan Gerçek bulunuyor. Oyun 9 Ekim'de Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda sahnelenecek. 

Doğu Demirkol

09 Oct 2019
İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

Ölümlü Dünya ve Ahlat Ağacı filmlerinden de tanıdığımız Doğu Demirkol, yüzün üzerinde stand-up gösterisini kapalı gişe oynadı. Kendi yaşamından ve coğrafyamızdaki güldürü niteliği taşıyan olaylarla izleyicisini gülmekten kırıp geçiren Demirkol, 9 Ekim'de sevenleriyle İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda buluşacak. 

Notre Dame'in Kamburu Müzikali

16 Oct 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Victor Hugo'nun ölümsüz eseri İzmirli müzikalseverlerle buluşuyor. Zangoç Quasimodo çirkin olduğu için halk tarafından alay edilir. Dışlandıkça topluma kin ve nefret beslemeye başlar. Esmeralda ile karşılaştığı gün ona aşık olur. Notre Dame'ın Müzikali bu iki aşığın yaşadıkları çelişkilerin, tepkilerin dans eşliğinde anlatıldığı muhteşem bir gece sunuyor.

Kanlı Düğün

08 Oct 2019
Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi

Kanlı Düğün İspanyol şair ve yazar Federico Garcia Lorca’nın Köy Oyunları Üçlemesi'nin ilk oyunu. Yasak bir aşk ilişkisini anlatan oyunda, bireylerin feodal düzen karşısındaki çaresizlikleri gözler önüne serilir. Kanlı Düğün'de Şebnem Doğruer, Asım Tuncay Aynur gibi değerli oyuncular başrolleri paylaşıyor.

Mesut Süre - Siz Hepiniz Ben Tek

11 Oct 2019
Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi

Mesut Süre, tek kişilik gösterisiyle 11 Ekim'de Tepekule Kültür ve Kongre Merkezi Sahnesi'nde İzmirli sevenleriyle buluşacak. Her kesime hitap eden yüksek etkileşimli oyunu kaçırmayın. 2008 senesinden bu yana 94.5 Rock FM'de Rabarba programını icra eden Mesut Süre, modern zamanların Huysuz Virgin'i olarak da anılıyor.

Okan Çabalar

12 Oct 2019
İzmir Sanat

Dizi, film ve skeçlerden tanıdığımız Okan Çabalar'ı Yalan Dünya adlı dizisindeki Bünyamin karakteriyle hatırlayanlar olacaktır. Nitekim Çabalar, bu rolüyle 4. Antalya Televizyon Ödülleri Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştı. Okan Çabalar, 12 Ekim'de İzmir Sanat Merkezi'nde İzmirli seyiricisiyle buluşacak. 

Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim: Can Yücel - Bir Garip Orhan Veli

12 Oct 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim: Can Yücel ve Bir Garip Orhan Veli, tek seans ve iki perde oyun şeklinde sahnelenecek. Şiirsel bir gece İzmirli seyircisini bekliyor. Oyun 12 Ekim'de Bostanlı Suat Taşer'de gerçekleşecek. 

İmparatorluk Kuranlar

12 Oct 2019
İsmet İnönü Sanat Merkezi

İmparatorluk Kuranlar Fransız şair, yazar, gazeteci, eleştirmen ve çevirmen Boris Vian'ın günümüze kadar ulaşan en değerli eserlerinden biri. Vian'ın kaleminden çıkan son oyun İmparatorluk Kuranlar, bir tuhaf kaçış öyküsünü anlatır. Mahmut Ünver'in yönettiği, Halil Kaplan, Hacer Dişçeken, Aylin Atay gibi değerli oyuncuların rol aldığı bu oyun, 12 Ekim'de İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde sahnelenecek.

Bir Baba Hamlet

14 Oct 2019
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

iki cüretkar oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare'in başyapıtı Hamlet'i seçerler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür. Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu'nun başrollerini paylaştığı, Emrah Eren'in yönettiği Sebestian Sidel'in değerli oyunu Bir Baba Hamlet, 14 Ekim'de Bostanlı Suat Taşer'de sahnelenecek. 

 

Kaan Sekban Saçmalar

15 Oct 2019
İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

10 sene boyunca kurumsal hayatta çalıştıktan sonra yurt dışında oyunculuk eğitimi alan ve plazaya veda eden Kaan Sekban, seyirci karşısına çıkıyor. Moden dünyayı, plaza hayatını, cast ajanslarını, beyaz yaka dramlarını, sosyal medyadaki davranış bozukluklarını tiye alıyor.

 

1984 - Büyük Gözaltı

14 Oct 2019
İsmet İnönü Sanat Merkezi

George Orwell'ın kült eseri, toplumdaki karakterlerin düşünce ve davranışlarının izlendiği, otoritenin sınırları zorladığı distopik bir dünyayı anlatır. Müziklerini Cahit Berkay'ın yaptığı, büyük üstad Rutkay Aziz'in yönettiği ve oynadığı 1984 - Büyük Gözaltı, 15 Ekim'de Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda izleyicilerle buluşacak. 

Harem Kabare

18 Oct 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Okan Bayülgen'in yazıp yönettiği oyunda Özge Borak, Ezgi Çelik, Beste Tok, Ödül Turan, Gizem Dinç, Aybüke Albere birbirinden farklı ve eğlenceli kadınlara can veriyor.


"Bu kadınlar siz, arkadaşlarınız, geçmişteki ya da gelecekteki haliniz gibi. Fena halde tanıdık, korkunç, şuh, dramatik ve komik.
Bu adamı tepelesinler mi, sevsinler mi, öldürsünler mi?
Hep beraber karar vereceğiz."

Orada Duruverseydi Zaman

18 Oct 2019
İsmet İnönü Sanat Merkezi

Orkestra eşliğinde anlatılan Pınar Aykan'ın anlattığı öykülere, 1920'li yıllardan kalma görüntüler eşlik ediyor. İzleyicinin kendisini Avrupa limanlarında bulacağı Orada Duruverseydi Zaman adlı oyunda henüz üç yaşındaki gencecik Türkiye Cumhuriyeti’ni 86 gün boyunca dolaştırıp dünyaya tanıtan Karadeniz Vapuru’nun serüvenini, bir savaşta ölmek üzere Çanakkale’ye gelen Anzaklar’ı, Özsoy Operası’nın öyküsünü, köy ensititülerini, şiirlerini okuyup şarkılarını söylediğimiz ozanların hiç duymadığımız aşk hikayelerini dinleyecek, sevgililerine yazdıkları mektupları okuyacağız. Oyun 18 Ekim'de İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde sahnelenecek.

Bir Delinin Hatıra Defteri

21 Oct 2019
İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

 Nikolay Vasilyeviç Gogol'un unutulmaz eseri Bir Delinin Hatıra Defteri, yaşadıklarıyla başetmeye çalışan bir adamın defterine yazdıklarını konu alır. Usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu'nun oynadığı oyun, 21 Ekim'de saat 21.00'de İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnelenecek. 

 

Bir Picasso Lütfen

23 Oct 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Cezmi Baskın ve Nazlı Masatçı'nın başrollerini paylaştığı oyun İkinci Dünya Savaşı'nda işgal altındaki Paris'te geçiyor. İşgalciler inanılmaz bir amaç uğruna Picasso'nun resimlerinden birini isterler. Peki Picasso bu baskıyla nasıl yüzleşecektir? 

 

Esaretin Bedeli

24 Oct 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

Stephen King'in ölümsüz eseri Esaretin Bedeli, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından sahneye taşındı. Andy Dufresne masum olduğunu iddia etmesine rağmen, karısını ve sevgilisini öldürmek suçuyla iki kez müebbet hapse çarptırılır ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Uzun yıllarını Shawshank’te geçirmiş hapishaneye her şeyi sokabilen eski bir mahküm olan Red ile aralarında güçlü bir dostluk kurulur. Red, Andy’nin hapishane şartlarında çabuk pes edeceğini düşünse de Andy, Shawshank'taki her türlü acıya karşı hayata bağlı ve her zaman umutludur. Red umutsuzluğa inanırken Andy umuda inanır. 

Böyle Buyurdu Zerdüşt

25 Oct 2019
Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Nietzsche'nin bakış açısını, günümüz insanıyla bağlar kurarak deşifre eden oyun, birbirimizi nasıl anlıyoruz sorusuna da yanıt arıyor. Oyun kelimeler ya da gördüğümüz her şeye yüklediğimiz anlamların ne kadar doğru olduğunu sorgulatacak. Oyun 25 Ekim'de Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Sineklerin Tanrısı

31 Oct 2019
İzmir AKM Yunus Emre Salonu

William Golding'in Nobel Ödülü almış Sineklerin Tanrısı adlı romanı sahnede. Savaş sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun uygarlıktan uzaklaşarak insan yaradılışının temelindeki gerçeği ortaya koymalarını anlatan oyun Onur Atacan tarafından yönetildi.