En İyi Polisiye Romanları

"Mayıs ayı, polisiye ayı" konsepti ile karşınızdayız. Katil içimizden birisi mi? Yüzyıllar öncesi yaşamış bir katili bulmak da mümkün olabilir mi? Bakalım sizler için listelediğimiz kitaplarda sizleri hangi maceralar bekliyor. Yazıda bulunan kitapları o ay içinde Instagram hesabımız üzerinden çekiliş yapıp sevenleriyle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu listeyi Kabuk Kitabevi ile ortak hazırladığımız için çekiliş sonucu kazanan kişi kitabını Kabuk Kitabevi'nden alacak. Kitap çekilişine katılmak için Instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Ahmet Ümit - Beyoğlu’nun En Güzel Abisi 

Kaynak: D&R 

 

Tarlabaşı'nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi... Soruşturmayı yürüten bir komiser ve dava sürecinde hayatlarına dokunacağımız, arka sokakların gerçek yüzüyle karşılaşacağımız bir İstanbul. ¨Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün... Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. "Kadınlar," diyor o ses yine, "Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder." tanıtım bülteninden olan bu cümleler ¨Yoksa katil bir kadın mı¨  sorusunu akıllara getiriyor ama inanın bu kitap sizi hep şaşırtacak. Süregelen maceranın içinde kaybolacaksınız. 

 
 

 

Edgar Allan Poe - Morgue Sokağı Cinayeti  

Kaynak: D&R 

 

Amerikan edebiyatının dünyaya en büyük armağanı olarak kabul edilen Poe'nin bu eseri aynı zamanda polisiye türünün başlangıcı olarak kabul edilir. Ürpertici ve hayranlık uyandırıcı bir polisiye öyküsüdür Morgue Sokağı Cinayeti.  

 

Josephine Tey – Zamanın Kızı 

Kaynak: D&R 

 

Zamanın Kızı, Polisiye Yazarları Birliği tarafından tüm zamanların en iyi polisiye kitabı seçilmiştir. Sizce de şahane değil mi? Tarihin yaşanan gerçeklere göre değil, iktidarın gerçeklerine göre yazıldığını bizlere sıkı sürprizlerle, dinmeyen bir tempo ve zeka dolu bir kurguyla anlatıyor. Alışageldiğimiz katilin içimizden olma durumu bu kitapta yıkılmış durumda. Bu sefer vaka ve katil yakınlarda değil, çok uzakta. Hem de birkaç yüzyıl kadar. İnanması zor değil mi? İpucu az, kanıt az, tanıkların hepsi ölü. Polisiye kurgunun işi bu kez çok zor olsa da, Josephine Tey üstesinden gelmeyi başarıyor.  

 

 

Jean-Christophe Grange - Siyah Kan 

Kaynak: D&R 

 

Hem polisiye hem gerilim olan bu eser Fransız yazar Jean Christophe Grange ile kaleme alınmıştır. Katilin baştan belli olduğu kitap sizi tam anlamıyla kendine bağlıyor. Bağlamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi katilin psikolojisine de değinmesi. Kitapta; katilin cinayeti neden ve nasıl işlediği konularına yer veriliyor. Korkunun ve ölümün hakim olduğu bir yol vardı ve bu yol, siyah kanla çizilmiş.  

 

Mario Mazzanti - Şah Mat  

Kaynak: D&R 

 

Seri katil hikayesi işlenen bu kitapta; kimin ne olduğu, ne yaptığı kafaları karıştırıyor. Asıl suçluyu bulmaya çalışırken, kitabın içinde kaybolduğunuzu ve nefesini tutarak okuduğunuzu hissedeceksiniz. Yazar okuyucudaki bu etkiyi de olayların yönünü sürekli değiştirmesiyle sağlıyor. Sizleri zekice yazılmış bir kitap bekliyor. Kitabın konusunda ise sizleri İtalyan polisine katillerin cinayetleri hangi psikolojiyle işlediği, neler hissettiği hakkında eğitim veren Psikiyatri uzmanı doktor Claps beklemektedir. Kitaptaki seri katil ise işlediği cinayetleri üç hamlede bitecek ve şah mat olacak bir satranç maçına benzetir. Kitabın konusu da hangi taraf oyunu kazanacak, Claps ve İtalyan polisleri cinayetleri engelleyebilecek mi bunun üzerine kuruludur. 

 

Agatha Christie - Doğu Ekspresinde Cinayet  

Kaynak: D&R 

 

Sayfa sayısı çok olmayan ve sakin ilerleyen kitap, buna rağmen sizi aksiyona doyuruyor. Kitabın konusu ise bir trende bulunan cinayet üzerine kurulu. Okurken herkesten şüphelendiğiniz kitap, sizi aynı zamanda düşünmeye sevk ediyor. Yazarın üretkenliği karşılığında kitapları iki milyardan fazla satıldı. Yazdığı polisiye kitapları nedeniyle “Suçun Kraliçesi” ilan edildi ve dünyanın en iyi polisiye romanı yazarıdır. Agatha Christie, Mary Westmacott takma adıyla da altı tane duygusal, aşk roman yazmıştır. 

 

Dan Brown - Melekler ve Şeytanlar  

Kaynak: D&R 

 

Mükemmel bir çalışmanın ürünü olan eserde gizemin ve aksiyonun doruklarını yaşayacaksınız. Bunların yanı sıra; din, felsefe, fizik ve bilim gibi konular da işleniyor. Başlarda odaklanmakta ve konuya hakim olmakta zorlanabilirsiniz, korkmayın! İlerleyen sayfalarda başınızı kitaptan kaldıramıyorsunuz.  

 

 

Ahmet Ümit – İstanbul Hatırası 

Kaynak: D&R 

 

Şehrin gizemli tarihi... Sarayburnu'nda, Atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset. Cesedin avuçlarında antik bir pere... Ama ne bu ceset son kurban değil! Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân. Okuyanlarının yorumlarından en göze çarpan ise: ¨Ahmet Ümit'in ikinci sınıf tarih, üçüncü sınıf cinayet romanı.¨ 

 

Patricia Highsmith – Trendeki Yabancılar 

Kaynak: D&R 

 

Patricia Highsmith, bu romanında Amerikan toplumunu kıyasıya eleştirirken, Amerika'nın ürettiği en yoz, en kötü örnekleri sergiliyor. Türkiye'den de alışık olduğumuz durumlar söz konusu olabilir. Bir cinayet işleniyor ve işlenen cinayet karşısında kılı bile kıpırdamayan, sorumluluktan kaçan, eline para geçince bir süt sınıfa tırmanmaya çalışan bir topluluk. Alfred Hitchcock'un aynı adla sinemaya uyarladığı bu sürükleyici roman, usta yazarın ilk yapıtı olma özelliğini de taşıyor.

 

Reginald Hill – Günaydın Geceyarısı 

Kaynak: D&R 

 

Pal Maciver'in kilitli kapının ardındaki intiharı, babasının on yıl önceki intiharını aynen taklit etmektedir. İntiharın en ilginç yanlarından bir tanesi benzer olmaları değil, her iki ölümde de parmaklar Kay Kafka'yı, Pal'ın üvey annesini, işaret eder. Maciverlar'ın yalnızca düğümlenmiş aile ilişkilerini çözümlemekle kalmayıp, işleri zorlaştıran amiri ve arkadaşlarıyla da başa çıkmak zorundadır. 

 

Zülfü Livaneli - Kardeşimin Hikayesi 

Kaynak: D&R 

 

Nefes kesen bir Livaneli romanı sizlerle. Tüm hikaye sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlıyor. Psikolojik roman olarak da adlandırabileceğimiz bu romanda ana karakterimiz bir mühendistir ama yaşından ve yaşadıklarından dolayı sakin bir hayatı tercih etmektedir. Cinayetin soruşturulması sonucunda gazeteci genç bir kızla tanışan ana karakterimiz kıza aşık oluvermesin mi! Bu aşk sonucu modern bir Bin bir Gece Masalı'nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir.