Fullbright ile Amerika Macerası

 

 

 

Bugün sizlere Fullbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu'ndan bahsedeceğim.

Fullbright, Türk ve Amerikan halkları arasında eğitim ve kültürel değişim yoluyla ortak bir anlayış geliştirmek için kurulmuştur. Program, ABD'de okumak isteyen öğrenciler için burs verilmesini; öğrencilerin ABD'deki okul ücretlerini, geçim masraflarını, sağlık sigortasını sağlayan ayrıca öğrencinin gidiş-geliş yol masrafını karşılayan komisyonun sağladığı burstur. Türkiye'deki en prestijli burslar arasında yerini almaktadır. 

Peki bursu kazandığınızda size sağlanacak faydalar neler? Burs alma süreci nasıl? Bursu kazandıktan sonra süreç nasıl işliyor? Sizi bekleyen zorluklar neler ve daha fazla sorunun cevabı bu yazıda. Son başvuru 16 Ocak, ilgilenenler sakın kaçırmasın!

 Ben 2013 yılı Fullbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu bursiyerlerindendim. Kendi tecrübelerim ışığında yaşadıklarımı ve yaşanabilecekleri size aktaracağım, keyifli okumalar.  

 

 

 

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu, okul ve yaşam masraflarını, burs süresince sağlık sigortasını, kültürel faaliyetleri ve ABD’ye gidiş-dönüş uçak bileti ücretini kapsamaktadır.

Başvuru Koşulları'na bu linkten ulaşabilirsiniz. Başvuru süreci ve gerekli belgeler için buraya tıklayınız! Başvuruları uygun bulunan adaylar, İngilizce olarak yapılacak mülakata davet edilecektir. Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu yönetimi, Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlikten oluşmaktadır. Komisyon Yönetim Kurulu üyeleri, Türk ve Amerikan Hükümetleri tarafından atanmakta ve bu üyeler her iki ülkeyi temsil etmektedirler.

Bursun süresi 1 akademik yıldır (ortalama 9 ay). Bursiyerlere kalacak yer, program yetkilileri tarafından ayarlanmaktadır. Çoğunlukla yurtlarda ve diğer ülkelerden gelen bursiyerler ile kalınmaktadır. Gideceğiniz üniversiteler program yetkilileri tarafından belirlenmektedir.

 

 

 

Ben Halkla İlişkiler-Medya alanında başvurumu yapmıştım. Bana çıkan bölge Washington D.C. idi. Seattle'ye bir saat uzaklıkta bir yerleşim yeri olan Lakewood'da yaşıyordum. İlk gittiğimiz dönem Amerikan kültürüne adapte olabilmemiz için 20 gün bir Amerikalı ailenin yanında kaldık. Oryantasyon süreci olduğu için sürekli bir aradaydık. 20 günün sonunda kendi evimize taşındık ve benim için asıl süreç burada başladı. Gittiğiniz eyalete göre kalma sisteminiz de değişiyor. Benim 2 adet ev arkadaşım vardı ve herkes kendine ait bir odaya sahipti ama benimle aynı dönem olan diğer arkadaşlarımda bu durum farklılık gösteriyordu. Bazılarının yurtta kendi odaları varken bazıları aynı odada iki kişi kalıyordu. Kalacak yer ücretini, okul kitaplarını, okul ücretini, yol ücretini kurum karşılıyordu. Ayrıca yeme-içme ve diğer ekstra giderlerimiz için her ay belli bir miktar bursumuz yatıyordu. 

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde ülke çapında her eyalette geçerli olan merkezi bir eğitim sistemi bulunmamaktadır. Ben, gittiğim eyaletteki eğitim sistemine aşık oldum diyebilirim. Her dersin sabah, öğlen ve akşam sınıfları oluyordu, bu dersler farklı hocalar tarafından veriliyordu. Siz istediğinizi seçebiliyordunuz. Öğretmenler uluslararası öğrencilere çok iyi davranıyorlardı. Ezberci bir eğitimden asla bahsedemeyiz. Severek, isteyerek öğreniyorsunuz...

 

Ayrıca okulun düzenlediği belirli kurslar oluyor, dilerseniz onlara da katılabiliyorsunuz. Ben liderlik eğitimi almıştım. Kurs süreci otur, dinle, öğren sisteminden uzak interaktif bir eğitimdi. Alanında başarılı kişiler konuk ediliyor, grup çalışmaları yapılıyordu. Size tavsiyem olabildiğince eğitimlere katılın, 'böyle bir şans bir daha ayağınıza gelmez' tabiri bu durum için kesinlikle geçerli.

 

Amerika'da olduğunuz süreçte sizden sorumlu bir danışmanınız oluyor. Bir sorununuz olduğunda her zaman size yardım etmek için yardımcı oluyor. Burs süreci boyunca katılmanız gereken zorunlu etkinlikler ve gönüllü etkinlikler de oluyor. Örneğin gönüllü çalışma saatleriniz oluyor. Bir kurumda gönüllü hizmet vermeniz gerekiyor ki sosyal sorumluluk bilinci oluşsun ya da katılabileceğiniz bir konser, tiyatro, müzikal olabiliyor. Gönüllü olarak gitmek istediğiniz etkinlikleri seçebiliyorsunuz. Mailleşme sistemi ile bunlar size duyuruluyor ve siz de geri dönüşte bulunuyorsunuz. Geri dönüşte bulunmak çok önemli nitekim birkaç maile cevap vermediğiniz taktirde uyarı alıyorsunuz. Anlayacağınız sizin için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve size sadece bunun değerini bilmek kalıyor.