25 Feb 2019
Otuzbeşlik

Haftanın En İyi Etkinleri (25 Şubat-4 Mart)

Bu hafta evde oturmak yok. Birbirinden güzel konserler, tiyatro oyunları, seminerler bizleri bekliyor. Hepimize iyi eğlenceler!

 

25 Şubat- Pati Tone Konseri- 6:45 KK- 21.30

Pazartesi gününü güzel bir konserle bitirmek isteyenler için…

 

26 Şubat- Cambazın Cenazesi- Nazım Hikmet Kültür Merkezi- 20.00

Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları uzun bir aradan sonra Firuze Engin’in 2015 yılı Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında Cevat Fehmi Başkut özel ödülü alan metni Cambazın Cenazesi’ni sahneliyor. Oyun Cambaz Rasim’in ölümünden sonra cenaze merasimini ve vasiyetinin yerine getirilme çabasını kentsel dönüşüm sorununa atıfta bulunarak eğlenceli bir dille ele alıyor.

 

26 Şubat- Pestisit Nedir? Zararları Nelerdir?- Tema Vakfı İzmir İl Temsilciliği- 18.30


TEMA Vakfı İzmir İl Temsilciliği, 26 Şubat 2019 günü olağan toplantısı ardından, yaşamımızı tehdit eden "pestisitleri" konuşulacak. Konuşmacı Ziraat Mühendisi Sayın Belkıs İkbal Üner sunumunda bizlere pestisitin ne olduğunu ve yaşamımızı nasıl tehdit ettiğini anlacatacak.

 

27 Şubat- Şarkıcı- Nazım Hikmet Kültür Merkezi- 20.00


Ege İDEA Dergi tarafından Yılın Tiyatro Oyunu seçilen Şarkıcı’yı kaçırmayın! Kamer Yıldız Ok’un yazıp yönettiği “Şarkıcı”, Tiyatro Kalemi Tiyatro Topluluğunun 2018 - 19 sezonu için hazırladıkları yeni oyunları. Oyun, 1980 darbesi sonrası mühürlenen bir müzikholün baş solisti Zümrüd’ün şarkı söylemeye devam edebilmek için vesika almasının zorunlu olduğu bir dönemin buruk hikâyesi üzerine.
Yazan - Yöneten: Kamer Yıldız Ok
Oyuncular: Caner Arıkan, Cemal Aşkın Alpçetin, Erkan Kocaman, Lale Başara, Melis Caba, Beste Aksaç

27 Şubat- İran Masalları- Halkların Köprüsü Derneği-19.00

Aydın Mosanen ve Yusuf Sezgin Ön'ün katılımı ile İran Masalları etkinliği 27 Şubat'ta saat 19:00'da dernek binasında.

 

27 Şubat- Sezen Aksu - Ajda Pekkan - Tarkan Şarkıları Gecesi- SoldOut Performance Hall- 21.30


Pop müziğinin efsane isimleri Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Tarkan için düzenlenen gece 27 Şubat'ta SoldOut Performans Hall'da sizlerle buluşuyor.

 

27 Şubat- Murder King- Ooze Venue- 23.00


İstanbul’un sevilen grubu Murder King ile efsane bir geceye hazır olun.

 

28 Şubat-Ayın Konusu: Beden Politikaları, Kadın Bedeni ve Moda Konferansı- Originn Coworking- 19.00


Saat 19:00’da Gözde Karatekin ile beden politikaları, kadın bedeni ve modayı konuşacağız. Beden tarih boyunca gücün gündelik yaşamdaki manevralarını uyguladığı kamusal bir alan olarak karşımıza çıkıyor. İktidarın, toplumsal düzeni sağlamak için kamusallaştırdığı ve toplumsal normlar, semboller ve ritüeller aracılığı ile doğrudan ya da dolaylı olarak biçimlendirdiği beden, aynı zamanda kişiliğin ve kimliğin bir ifade aracı. Öte yandan, beden politikası tartışmaları kaçınılmaz olarak toplumsal cinsiyet tartışmalarını da beraberinde getiriyor. İnsan bedenine yönelik uygulanan politikaların varlığı cinsiyetten bağımsız olsa da , kadın ve erkek bedenine uygulanan tahakkümün şekli ve araçları farklılık gösteriyor. Bu bağlamda insanın bedeni üzerine uygulanan doğrudan veya sembolik birçok müdahaleden söz edebiliriz. Bu sohbetimizde ise, iktidarın bedenle olan ilişkisini; beden üzerine kurulan tahakkümleri, bir haz nesnesi olarak görülen kadın bedeninin moda ve güzellik endüstrisi aracılığı ile nasıl biçimlendirildiğini; bu biçimlendirmenin kültürden kültüre ve zaman içerisinde nasıl değiştiğini tartışacağız. Bu toplumsal inşanın kadınların öz-benliklerine ne gibi etkileri olduğunu ve bunları kolektif bir bilinçle nasıl iyileştireceğimiz sorularına cevaplar arayacağız.

 

28 Şubat- Arturo Sandoval Konseri- Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi- 20.00

Efsanevi caz ustası Dizzy Gillespie'nin desteklediği Arturo Sandoval, on iki yaşında klasik trompet eğitimi almaya başladı, ancak caz dünyasının heyecanı onu çok kısa sürede yakaladı. O zamandan beri dünyanın en tanınmış caz trompet ve flugelhorn temsilcilerinden biri olarak ve aynı zamanda da ünlü bir klasik sanatçı, piyanist ve besteci olarak sanat hayatına devam etmektedir.

Sandoval 19 kez aday gösterildiği Grammy Ödüllerini 10 kez kazandı; ayrıca 6 tane Billboard Ödülü ve bir tane de Emmy Ödülü’ne layık görüldü. Sanatçı, Emmy Ödülü’nü kendisini Andy Garcia'nın canlandırdığı biyografik ''For Love or Country” film için bestelediği film müziği ile almıştır. Son albümü "Eternamante Manzanero" Meksikalı piyanist, şarkıcı ve söz yazarı saygı değer Armanda Manzanero'nun şarkılarını aşkla ele alır.

Kısa süre önce yayımlanan, “Hayatımı Değiştiren Adam” başlıklı Dizzy Gillespie ile ilişkisini anlatan yeni bir kitap çıkaran Arturo ayrıca 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Özgürlüğü Madalyası'nın sahibidir.

 

28 Şubat- Birsen Tezer Konseri- SoldOut Performance Hall- 22.00


Türkiye'nin en değerli caz vokalistlerinden büyülü sesiyle Birsen Tezer, zarif bir vokal, incelikli ve hüzünlü şarkılar ile 28 Şubat'ta SoldOut Performance Hall'da sevenleriyle buluşuyor ve kendisine Aylin Aslım da eşlik ediyor.

 

1 Mart- Mehmet Erdem Konseri- SoldOut Performance Hall- 22.30

 Ağlayamam, Acıyı Sevmek Olur mu gibi şarkıların puslu sesi Mehmet Erdem İzmirli sevenleriyle buluşuyor.

 

2 Mart- Red Bull: Gazinoda Disko- Golf Gazinosu- 21.00

Red Bull Music, 2 Mart Cumartesi gecesi İzmir Enternasyonel Fuarı’nın en önemli simgelerinden Golf Gazinosu’nda çok özel bir geceye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Barış K., Kaan Düzarat, Lalalar ve DJ No Frost, eğlence kültürümüzün geçmişi ve bugünü ikonik bir mekanda, zaman kavramını alaşağı eden bir atmosferle bir araya geliyor. Üstelik bunu hem dünün hem geleceğin müziği olabilmiş örneklerle; house, techno, edits ve çeşitli türler arasında gezinerek yapacağız.
Kapı Açılış 21:00
DJ No Frost 21:30
Lalalar 22:45
Kaan Duzarat 23:45
Barış K. 01:30

 

2 Mart- Tblisi Night: Newa (Klockworks, DE) + TBA- Högre / Unten- 23.30

Gürcistan'daki kısıtlayıcı politik koşullara, Bassiani ve Cafe Gallery’nin kapatılmalarına kadar varan baskılara rağmen, Tiflis elektronik müzik sahnesi gösterdiği son yıllardaki olağanüstü çabayla dünya çapında isim yapmayı, müziklerini ve duygularını dünyaya duyurmayı başardı. Bu sahnesinin en ön safında yer alan Bassiani, Khidi klüplerinin ve Photon serisinin parlayan ismi NEWA’yı 2 Mart Cumartesi gecesi Högre / Unten’de ağırlıyoruz.
Klockworks labelındaki ilk kadın prodüktör olan Newa, Tiflis’teki tutkuları Semantica ve Bassiani’den çıkardığı albümler üzerinden dünyaya yayıyor.

 

2 Mart- Levent Yüksel- Ooze Venue- 23.00

 

3 Mart- Kadınlar Matinesi- Soldout Performance Hall-21.30

Okul, iş, hayat koşuşturması... Hepsini bir kenara bırakın ve kendinizi şımartın! Tüm sorunları kapının dışında bırakacağınız, müziğin ritmiyle yerinizde duramayacağınız bir kadınlar matinesi sizi bekliyor!