26 Nov 2018
Otuzbeşlik

Haftanın En İyi Etkinlikleri (26 Kasım- 2 Aralık)

Merhaba İzmir! Bu hafta İzmir'de çok güzel şeyler olacak. Teoman gelecek şarkı söyleyecek, gençliğimizin hatıralarını titretecek, Zuhal Olcay gelecek, o da şarkı söyleyecek ruhumuzun etrafında bir nostalji ateşi yakacak. Alternatif Kısa ile birbirinden güzel filmler izleme şansınız olacak. Diğer etkinlikler yazının devamında. İyi eğlenceler hepinize! 

 

26 Kasım-Akran İntervizyon Buluşmaları- Tayf Akademi


Ruh sağlığı alanında hizmet veren meslek gruplarına açık olan çalışmalarımız; dayanışmayı artırmayı, bilgi ve deneyim alışverişini kolaylaştırmayı ve mesleki becerilerin gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu oturumda başlığımızı "RUH SAĞLIĞI ALANINDA LGBTİ VAROLUŞLARLA (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) ÇALIŞMAK" olarak belirledik.

 

27 Kasım- Çalar Saat Konseri- 6:45

Akustik yorumları ile dinleyicilerine keyifli saatler vaad eden Çalar Saat’in konserini kaçırmayın.


28 Kasım- Gösterim ve Söyleşi: "İlk Sinemacı Homo Sapiens"- Fransız Kültür Merkezi

2018’de Alembert Fonu desteğiyle hayata geçirilen “Arkeolojide Restitüsyon ve Hayal Gücü” konferans serisi kapsamında, İzmir Fransız Kültür Merkezi 28 Kasım 2018 tarihinde sizi orijinal bir gösterim ve söyleşiye davet ediyor.

Program:
19.00 Belgesel gösterimi “İlk Sinemacı Homo Sapiens”
20.00 Paleolitik sanat uzmanı araştırmacı ve yönetmen Marc Azéma* ile söyleşi, mimar tarihçi Didier Laroche moderatörlüğünde.

“İlk Sinemacı Homo Sapiens”
Belgesel, Marc Azema ve Pascal Cuissot, Fransa, 2015.
Fransızca. Türkçe altyazılı. 


28 Kasım – Eren Başbuğ Konseri- Ooze Venue

12 yaşında ‘Seçkin Piyanist’ ödülü alan, Dream Theater ile sahneye çıkan, Jordan Rudess ile çalışması olan Eren Başbuğ İzmir’de!

 

29 Kasım- Ran- Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Yurdaer Okur'un, Nâzım Hikmet’in şiirlerinden sahneye uyarladığı tek kişilik performans, ağırlıklı olarak şairin cezaevinde yazdığı şiirleri eksenine alarak Nâzım Hikmet'in karanlığa tuttuğu ışığa odaklanıyor. Canlı müziğin yer aldığı performansta Yurdaer Okur’a çelloda Taylan Aygar eşlik ediyor.

 

30 Kasım- Alternatif Kısa 9- Fransız Kültür Merkezi

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin dokuzuncusuyla karşınızdayız. Kadına karşı şiddeti önlemek ve bu konuda farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 25 Kasım – 10 Aralık tarihlerini toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve bu konuda farkındalık yaratma günleri olarak belirlemiş ve “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganıyla bir kampanya başlatmıştı. Bu hareketin İzmir ayağı ise geçen sene olduğu gibi bu sene de 25 Kasım - 10 Aralık tarihlerinde "İzmir’i Turuncuya Boya" kampanyası ile gerçekleşecek. Bu harekete destek olmak adına ALTERNATİF KISA'nın bu etkinliğinde; "İzmir’i Turuncuya Boya" kampanyasını tanıtan kısa bir konuşma sonrasında kadına yönelik şiddeti konu alan film seçkimizi izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Sinema perdesini turuncuya boyamak için 30 Kasım Cuma Günü Fransız Kültür Merkezi'nde saat 19.30'da buluşalım. Program için tıklayın! 

 

30 Kasım- Kazı- Mimarlar Odası


Şair İnanç Avadit’in Kazı adını verdiği sergisinin bugün açılışı var. Mutlaka gitmenizi öneririz. Bugün gidemezseniz bile 15 Aralık’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Serginin metni ise şöyle:
“Kazı, bildiğimiz anlamda yüzeyden derine doğru gerçekleşir. Araştırmak, ortaya çıkarmak, bulguları yorumlayıp zaman içinde "ne" olduğunu ve buraya nasıl geldiğimizi anlamak için ya da tam tersi bir işlevle gömmek, saklamak, gün ışığından uzaklaştırmak için. Sürekli daha derine kazmakla lanetlenmiş eski zaman canlılarına dönüştüğümüz ve ulaştığımız çekirdekte bulduğumuz parçalara bir anlam veremediğimiz bir zamanda belki de artık kazının yönü tersine çevrilmiştir: Yüzeye, dünyaya, gün ışığına.”

 

30 Kasım Zuhal Olcay- SoldOut Performence Hall

 

1 Aralık- Teoman- Ooze Venue