29 Apr 2019
Otuzbeşlik

Haftanın En İyi Etkinlikleri (29 Nisan- 6 Mayıs)

Bu hafta pek değerli bir hafta. Hıdrellez var mesela, dilekler tutup göbek atacağız. Güzel konserler, tiyatro oyunları var. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun!

 

29 Nisan Pazartesi Günü, Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, Saat 14.00’te Pi Gençlik Atölyesi’nde!

Psikolog Duygu Öz ve Sosyolog Yelda Şimşir'in organize edeceği etkinliğimizde, toplumsal cinsiyet konusu ile ilgili bir atölye çalışması yürütülecek. Kayıt yaptırmanız gereken bu etkinlik ücretsiz. http://bit.ly/2Vd6oZe

  

30 Nisan Salı Günü, İzmir Flamenko Atölye Gösterisi, 20.00’da İzmir Sanat’ta!

İzmir Flamenko Dans ve Müzik Atölyesi dansçılarının yıl boyu gerçekleştirdikleri çalışmaları ve İzmirli flamenko topluluğu Flamenco Esmirna konseri 30 Nisan Salı akşamı saat 20.00'de Alsancak Fuar İzmir Sanat Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluşuyor. Biletler İzmir Flamenko Dans ve Müzik Atölyesi'nden veya etkinlik günü kapıdan temin edilebilir. Biletlerin erken tükenme ihtimaline karşı bize 0533 254 1459 nolu telefondan whatsapp üzerinden ulaşarak isminize bilet ayırabilirsiniz. Ayırdığınız biletleri en geç konserden yarım saat öncesine kadar almanız gerekmektedir. Bilet ücreti 40 TL’dir.

 

30 Nisan Salı Günü, Fide Konseri, 21.30’da SoldOut Performance Hall’da!

Fide, albümlerinden ve iki yakanın şarkılarından oluşan, Ege’nin ortak ruhunu ve Türkçe-Yunanca ortak ezgileri harmanladığı kendine özgü repertuarıyla 12 yıllık Yunanistan, Avrupa ve Amerika yolculuğundan sonra Türkiye’de de dinleyicileriyle buluşuyor.

 

30 Nisan Salı Günü, Tolga Bilgin and Friends Symphonic Starring Konseri, 20.30’da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde!

 Tolga Bilgin bugüne kadar Türkiye'de ve dünyada birçok sanatçı ile aynı sahneyi paylaştı. Şimdi deneyimlerini kendi senfonik projesinde bir araya getiriyor. Sahnede Tolga Bilgin'e 51 kişilik senfoni orkestrasına ek olarak kontrbasta Furio Di Castri, davulda Mehmet İkiz, Piyanoda Ercüment Orkut ve bas gitarda Halil Çağlar Serin eşlik edecek. Konserin müzik direktörlüğünü Furio Di Castri, orkestra şefliğini ise Tolga Taviş üstleniyor. Senfoni orkestrasının konzermeisteri Mehmet Yasemin. Klasik müziğin mükemmelliği ve dünya müziğinin enerjisi, jazz müziğinin anlık hissiyatı ile birleşirken seyirciler bu büyülü anlara canlı tanık olacak. Sadece bu proje için yapılan düzenlemeler ise Furio Di Castri, Can Yapıcıoğlu, Ercüment Orkut, Tolga Taviş ve Zafer Çebi'ye ait. Konserde konuk solist olarak Kenan Doğulu, Fatih Erkoç, Cansu Nihal Akarsu ve Berlin'den vokal grubu OKO yer alacak.

 

30 Nisan Salı Günü, Oyun: Babil 20.00’da, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde!

Babil, Tevrat’taki Babil Kulesi’nin yıkılması hikayesinin parodik okumasına dayanan bir anlatı-oyundur. O kule yıkıldıktan sonra aynı dili konuşan, aynı soluğu paylaşan insanlardan oluşmuş bir dünya yok oldu ve savaşların, insanın insanı yok edişinin çağı, yani ölüler çağı başladı. Babil, bu süreci bugünden okuyarak kendini oluşturan, bir nevi ölüler çağının tarihini yeniden okuyarak oluşturan bir anlatıdır. Ölülerin Çığlığı ile başlayan oyun, bir ölünün gözünden kendi ölümünün ve başkalarının nasıl öldüğünün geriye giderek anlatımıyla başlar. Bir nevi ölümlerin sorgulandığı bu bölümde Anlatıcı Ölü bizleri ölülerin dünyası ile tanıştırır ve onların çığlığı ile yüzleşmemizi sağlar. Kulenin İnşa Yolculuğu adlı ikinci bölümde Antigone ile içeriksel bir ortaklık yaratılır ve metinlerarası bir düzlem kurulur. Anlatıcı Ölü Kral Oidipus’u imleyen bir oyunla, tarihsel süreç içinde o ölüleri kimin gömdüğünü, gömdüğü için suçlandığını anlatır ve geriye doğru giderek, kurulan ilk kutlu kent olan Babil’in hikayesini anlatmaya başlar. Kentin sonra nasıl yıkıldığını, bütün ölülerin yıkıntıların ve surların altında nasıl kaldığını, insanlığın nasıl paramparça edildiğini metaforik düzlemde imler. Oyunun son bölümü olan Tarih Çarkı’nda kulenin yıkılmasıyla birlikte tarihin nasıl dönüştüğünü anlatmaya başlar Anlatıcı Ölü. Kule yıkılmış olsa bile kulenin inşa fikri yıkılmamıştır ve insanlığın bir ütopya olarak o kutlu kenti kurma hayali hiç bitmemiştir. Tarihin çarkı o yöne doğru dönmekte ve fikirler o kutlu kenti yeniden inşa etmek için oluşmaktadır. Kainatın yürüyüşü o yöne doğrudur ve yürüyüşün sonsuzluğu imlenerek oyun tamamlanır

 

1 Mayıs Çarşamba Günü Emek ve Dayanışma Günü Kutlaması Saat 12.00’da Dinozor Bar’da.

 

 

2 Mayıs Perşembe Günü, Dünya Sanat Günü Sergisi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde!

 

2011 yılında Meksika’nın Guadalajara kentinde yapılan UNESCO A.I.A.P/17. Dünya Sanat Dernekleri Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil eden UPSD (Uluslararsı Plastik Sanatlar Derneği)’nin önerisiyle, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, ‘‘Dünya Sanat Günü’’ olarak ilan edilmiş ve ilk olarak 2012 yılında ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Sanat Günü dolayısıyla dördüncüsü düzenlenen 05 Nisan - 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında farklı disiplinlerden ve 12 ülkeden 77 usta, akademisyen ve genç sanatçının eserleri sanatseverlerle buluşuyor.

 

3 Mayıs Cuma Günü, Manuş Baba Konseri, Saaat 23.00’te Ooze Venue’de!

 

 

4 Mayıs Cumartesi Günü, İlk Roman Festivali Romanival Kapılarını 14.00’te, İzmir Arena’da Açıyor!

Romanival, "Bir Roman Karnavalı" sloganıyla 4 Mayıs’ta Hıdırellez’i ve Roman kültürünü yaşatmak için İzmirliler ile buluşuyor. Bu yıl Tenekeli Mahalle’yi İzmir Arena’ya taşıyoruz! Fabric House&Urban Tune işbirliğiyle gerçekleşecek ilk Roman Karnavalı unvanını taşıyan Romanival ile 4 Mayıs 2019 günü baharı karşılayacağız! Hamdi Akatay & Tepecik Filarmoni Orkestrası, Kobra Murat, Dolapdere Big Gang, Taksim Trio gibi Roman müziğinin önde gelen grup ve sanatçıları ile Hıdırellez karnavalına hazır olun! Romanival; birbirinden çeşitli ürünlerin bulunduğu pazar alanı, tüm gün sürecek atölyeler ile gerçek roman kültürüne ve halkına dair birçok sürpriz ile karnaval deneyimini bir arada sunacak. 

 

5 Mayıs Pazar Günü, Mavibahçe Hıdrellez Konseri, 20.00’da Kent Meydanı’nda!

Bahara MaviBahçe'de hoşgeldin, diyoruz! Mis kokulu çiçeklerle renkleniyor, Hıdırellez gecesinin tüm çoşkusu, Balkan Havaları eşliğinde kutluyoruz. 5 Mayıs Pazar, 20:00'da Kent Meydanı'nda görüşmek üzere!

 

6 Mayıs Pazartesi Günü Göksel Yılmaz Ensemble Konseri 20.00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde!

Türkçe, Arapça ve Kürtçe sözlü Anadolu liriği, şeffaf düzenlemelerde hayat buluyor. Göksel Yılmaz Ensemble etkileyici sahne performansı ve ritmik gücüyle dikkat çeken bir topluluk (ensemble). Bu çok özel topluluğun müziği, insanı bazen doğunun mistiğine dalmaya davet ediyor ve dinleyiciyi hayatın içinde müzikal bir yolculuğa çıkarıyor. Hasretten başkaldırıya, hüzünden sevince, aşka, umuda ve mutluluğa doğru giden bu yolculukta Türkiye’den, Suriye’den, Lübnan’dan ve Irak’tan şarkılar dinleyiciye eşlik ediyor.
Caz, blues ve klasik müzik gibi batı müziği tarzlarının etkisiyle düzenlenmiş Türkçe, Arapça ve Kürtçe şarkıların yanı sıra Göksel Yılmaz’ın kendi besteleri de repertuvarın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Söyledikleri dillerdeki zenginlik ensemblenin 5 elemanının etnik kökenlerinde de görülür.

Ud, Gitar, Bağlama: Göksel Yılmaz
Solist: Funda Yılmaz
Kontrbas: Sandor Kem (Macaristan)
Keman: Moniek de Leeuw (Hollanda)
Perküsyon: Jacobus Thiele’den (Almanya)