08 Apr 2019
Otuzbeşlik

Haftanın En İyi Etkinlikleri (8- 15 Nisan)

Bahar geldi. İzmir, çiçek gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Baklalım, Otuzbeslik.com sizler için hangi etkinlikleri önermiş? 

 

 Alternatif Kısa 13, 12 Nisan Cuma günü, saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde! 

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin on üçüncüsüyle karşınızdayız.

Şavaş ve zulüm sebebiyle zorla yerinden edilen kişilerin sayısı küresel çapta hızla artarken mülteciler olumsuz davranış ve tavırlara maruz kalmakta, insanlık dışı yaşam koşullarında hayatlarını sürdürmekteler. Mültecilerin duygularını hissetmek, dünyaya bir de onların gözünden bakmak adına bu seçkimizinde "Mültecilik ve İnsan Sömürüsü" konularını işleyen dört kısa film izleyeceğiz. Her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. 

Kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 12 Nisan Cuma günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım. 

Kısa Film İyi Gider! 

Not 1: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

No 2: Görme engelli arkadaşlarımız için filmlerin betimlemeleri yapılacaktır. Betimlemeler için yanınızda akıllı telefonlarınızı ve kulaklıklarınızı getirin. Mümkünse telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirin. Destek isteyenler bize film gösteriminden önce [email protected] adresinden ulaşabilirler.

 Not 3: Filmler +16'dır.

 

 

24. İzmir Kitap Fuarı, 6-14 Nisan 2019 tarihleri arasında Kültürpark - Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nda!

 

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde hazırlanan 24. İzmir Kitap Fuarı, 6-14 Nisan 2019 tarihleri arasında yine her zamanki yerinde Kültürpark - Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nda düzenlenecek.

 Saat: 11:00 - 20:00

 

 Dünya Sanat Günü, 05 Nisan - 11 Mayıs tarihleri arasında AASSM Tüm Galeriler'de! 
 

 
2011 yılında Meksika’nın Guadalajara kentinde yapılan UNESCO A.I.A.P/17. Dünya Sanat Dernekleri Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil eden UPSD (Uluslararsı Plastik Sanatlar Derneği)’nin önerisiyle, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, ‘‘Dünya Sanat Günü’’ olarak ilan edilmiş ve ilk olarak 2012 yılında ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Sanat Günü dolayısıyla 05 Nisan - 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenen, farklı disiplinlerden ve 12 ülkeden 77 usta, akademisyen ve genç sanatçının yaklaşık 100 eserinden oluşan seçki sanatseverlerle buluşuyor. 
Yer
AASSM Tüm Galeriler 
Ziyaret Saatleri
Haftaiçi ve Cumartesi günleri: 09.00 - 18.00
Pazar günleri: 12.00 - 18.00
Giriş ücretsizdir.
 
 
Eda Baba, 10 Nisan'da Ooze Venue'de!
 

 Saat: 23:00 - 23:59

 

IŞIK TEORİSİ, 11 Nisan, saat 20.00'da TOY izmir'de!

Anna Ortaçağ İstanbul'unda yaşayan bir bilgin, Feraye Suriye'deki savaş yüzünden İstanbul'a gelmiş genç bir öğrenci, Kaan İstanbul'u geride bırakıp gitmeye hazırlanan bir tiyatrocu. Farklı zamanlarda yaşadıkları yerlerden gitmek zorunda kalan bu üç kişi bavullarını kapamadan biraz önce unuttukları bir şey var mı diye düşünürler. Uzak bir gelecekte yaşayan bir arkeolog ise onların hikayelerini öğrenmemize yarayan keşfini dünyaya tanıtmaktadır. Işık Teorisi, hayatlarımız zorunlu yolculuklarla şekillenirken, zamanla kaybolup gideceğini düşündüğümüz izlerin ortak geleceğimize nasıl bir anlam katacağını bu üç karakterin hikayeleri üzerinden hayal ediyor.

Saat.  20:00 - 21:30

 

Acid Pauli, Ali Kuru, Headwater 13 Nisan Cumartesi günü İzmir Fuar Golf Gazinosu'nda!

Özgün prodüksiyon tekniği ve dinleyenlerini her defasında sasirtan mix becerileriyle ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahip Acid Pauli, 13 Nisan Cumartesi İzmir Fuar Golf Gazinosu'nda olacak. Gecenin ev sahipligini ise Ali Kuru ve Headwaters üstlenecek. 

 Saat: 23:00 - 05:00

 

Anlıyorum Ama Konuşamıyorum, her pazar Cinatı'nda!

Bu atölye biraz İngilizce bilen ancak konuşma konusunda çok fazla güveni ve pratiği olmayan kişiler için tasarlanmıştır. Bu program sayesinde hata yapmaktan korkmadan, kaygılardan sıyrılıp İngilizce konuşma pratiği yapmak mümkün. En keyifli yanı ise bir çocuk gibi oyun oynarken eğlenerek öğrenmek. “Ben İngilizce biliyorum aslında ama konuşamıyorum” diyorsanız eğer bu atölye tam size göre. İngilizce'yi eğlenceli ve rahat bir şekilde konuşmak için doğaçlama ve drama oyunlarını kullanılıyor.
Tiyatro geçmişine ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan istekli olmanız! B1/B+ İngilizce bilmeniz gerekir.
Kontenjan 12 kişi ile sınırlıdır.
Pazar günleri saat 18.00-20.00
Yer : Cinatı'nın üst katı
Ücret : 50TL / 160 TL - 4 haftalık paket
 
 
BİR VAR-LIK BİR YOK-LUK Sergisi 12- 22 Nisan tarihleri arasında İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi'nde!
 

 

Ozan Ünal "Bir Var-lık Bir Yok-luk" sergisi ile yüceltilmiş, evrenin merkezine konumlandırılmış ama gözünün önündekini wikipedik bilgiyle yorumlamaya çalışan "tanrı-insan" ın içine küçük ama mide bulandırıcı bir kuşku düşürüyor. O'na "post"larından değil "ayna"sının arkasından bakıyor.
"BİR VAR-LIK BİR YOK-LUK" kabuğunu, küresel sermayenin pazar ekonomisi adına sınırlarını yeniden düzenlediği ülkelerde, halkları (müşterileri) istiflediği demir / çelik, beton kafeslerden alıyor. İçini; bilgilendikçe cahilleşen, iletiştikçe yabanileşen yeni Olimpos'ta ömrünü varoluş bunaltısıyla geçirmiş "tutunamayanlar"ın, "yerini yadırgayanlar"ın hikayeleriyle dolduruyor.
Saat: 10:00 - 17:00 
 
 
Color Sky 5K İzmir Renkli Koşusu, 14 Nisan'da Mavisehir Sahile Renk Katacak!
 
Dünyayı kasıp kavuran en çılgın, en eğlenceli, en renkli 5 km koşusu İzmir'de! Her yaştan, her bedenden insanın ister koşarak ister yürüyerek ama mutlaka çok eğlenerek tamamlayacağı Renkli Koşu bir yarış değil, bir koşu festivali. Bu etkinlik davetine aileniz ve arkadaşlarınızla beraber katılabilir ve bu sıra dışı deneyimi birlikte yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle unutamayacağınız bir pazar günü geçirmeye hazır mısınız?
Saat: 14:00 - 20:00
 
14 Nisan'da Bahara Yeni Bir Başlangıç Yaparak Yenilenin
 
 
Yeniden başlamanın, yenilenmenin mevsimi bahar. Bu baharın sizin için bir başka anlamı olmalı. Unuttuğunuz, es geçtiğiniz, üzerine düşmediğiniz yeni bir şeyler... Kendinize kendinizi armağan edin. Zaman biraz da sizin için size doğru aksın.
Astrolog ve yazar Gülden Bulut, gökyüzünün rehberliğinde sizi bir keşfe çıkaracak. Yıldızlardan kendinize doğru yol alacaksınız. Eşlerimizi neye göre seçeriz? Neden birine aşık olurken bir başkasına tutulmayız? İlişkilerimizde gölge yönlerimiz nasıl iş başında oluyor? gibi soruların cevaplarına birde astrolojik yönden bakın… Ve daha da ötesini burçlar çerçevesinde dinleyin.

Rüya yorumcusu ve yazar Zeynep Ergen ile rüyalarla tanışın. Gördüğünüz rüyaların anlattıklarını, neden rüya gördüğümüzü duyun... Ayrıca, ayın etkileri öğrenirken mitoloji hakkında daha fazla bilgi edinin. Gökmen Küçüktaşdemir ile de yogayla tanışıp, bedeninizin tazelenmesine fırsat verin. İlk kez yoga yapacaklar güzel bir deneyime hazırlanın... Kendinize armağan ettiğiniz keyifli bir pazar günü yaşanacak...

14 Nisan 2019 Pazar günü düzenlenecek etkinlik İzmir Karataş'taki Gazeteciler Cemiyeti Lokali'nde saat 13.00'te başlayacak. Etkinliğe katılma bedeli 125 TL.
Bilgi için: 0 534 789 61 26

Program:

13.00 - 13.15 Etkinliğe hazırlık ve tanışma
13.15 - 15.00 Bedende tazelenme: Yoga'yla tanışma (Gökmen KÜÇÜKTAŞDEMİR)

15.00 - 15.20 ARA

15.20 - 17.00 Gökyüzünün rehberliği ile yenilenme: Astroloji (Gülden BULUT)

17.00 - 17.15 ARA

17.15 - 19.15 Bilgelikle tazelenme: Rüyalarla yolculuk (Zeynep ERGEN)