Hayvan Dostu İşletme Olmak İster Misiniz?

 

Hayvan Dostu İşletmeler; hayvan sevgisini ve evcil hayvanlarınızla gidebileceğiniz mekanların varlığını desteklemektedir. Hayvanlara karşı daha sevgi dolu ve evcil hayvanları olanlar için daha yaşanılabilir bir kent Hayvan Dostu İşletmeler ile sağlanabilir. İşletme sahibi olarak siz de "Hayvan Dostu İşletme" olmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise ya da ¨Hayvan Dostu İşletme¨ kavramını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

 

Hipder, 2015 Kasım'da kurulmuştur. Eski kitapları, ikinci el kıyafetleri, bir heves alınıp kullanılmamış aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı alıcılarıyla buluşturarak elde edilen bağışlarla barınak ve besleme gruplarına tonlarca mama yardımında bulundular. Hali hazırda sosyal medya hesapları üzerinden açık arttırmalara, hayvan sahiplendirmelere, sokak hayvanlarının masraflarına vb. yardımcı olmaktadırlar. Sizce de şahane bir dernek değil mi? Patili meleklere kanatsız melekler sahip çıkıyor, büyüksün Funda Bonomo!

¨“Hip” çok kısa sürede çok sayıda iyi insanın aynı duygular ve aynı amaçlarla biraraya geldiği; katkıda bulunmak isteyen herkesin kendi imkanları doğrultusunda fark yaratabildiği keyifli bir oluşum haline geldi. Hayvan dostlarımızın yaşam haklarını savunmak, onlara layık oldukları hayatları sağlayabilmek için “Hip Melekleri”nin de destekleriyle yolumuza devam edeceğiz.¨ diyen Funda Bonomo'nun çağrısına kayıtsız kalmayın. Her bağış önem arz etmektedir, iyiliğin küçüğü büyüğü olmaz. 

 

Biz ise Otuzbeşlik Ailesi olarak Hipder ile Hayvan Dostu İşletmeler projesini hayata geçirmeye karar verdik çünkü eksikliğini hissettiğimiz bir alan olduğunu düşündük. Evcil hayvanı olanlar için maalesef büyük bir sıkıntı gidilecek mekanın hayvan kabul edip etmemesi. Hayvan Dostu İşletmeler ile gelen müşteriler de işletmeciler de rahat bir nefes alacağa benziyor. Gelin Hayvan Dostu İşletme projesini biraz daha yakından inceleyelim.

 

Nedir bu Hayvan Dostu İşletme?

Hayvan Dostu İşletme, hayvan sevgisini ve evcil hayvanlarınızla gidebileceğiniz mekanların varlığını destekleyen işletmedir. Daha yaşanabilir bir kent için çalışır. Hayvan Dostu İşletmeler, mekana evcil hayvanlarıyla giden müşterilerine özel indirimler sağlar, kampanyalar düzenler, mağazasında yaptığı fiziksel değişikliklerle hayvanlara yer açar, hayvan sahibi ve hayvanın güvenliğinin sağlanması için önlem alır, yönetici ve çalışanları bilgilendirilir.

 

Hali hazırda Hayvan Dostu İşletmeler var mı?

Günümüzde birkaç yerel işletme evcil hayvanlarla mekana girilmesini ya da sokak hayvanlarının mekanda rahat etmesini desteklese de bu durum yaygınlaştırılmalı, hayvan sevgisine daha fazla yer açılmalıdır. Tenten güzel bir örnek. Sokak hayvanları mekanda istedikleri gibi dolaşıp rahat hareket etmektedir ve hayvanların rahatsız edilmemesi müşterilerden özel olarak rica edilir. Bu güzel oluşumu neden daha fazla görmeyelim ki?

 

Peki Hayvan Dostu İşletme olmak için aranan kriterler nelerdir?

Aday işletme kriterlerimiz ise şöyle;

İşletme, müşterilerin evcil hayvanlarını güvenli olarak yer alabilecekleri bir ortam yaratmalıdır.

İşletmede mama ve su kapları bulunmalıdır.

İşletmenin duvarında Hayvan Hakları Bildirgesi yer almalıdır. 

İşletme amiri mekanın fiziksel güvenliğinden ve hayvan güvenliğinden sorumlu olmayı kabul ve taahhüt eder. 

Gerekli durumda hayvanlarle ilgili olan projeler için hazırlanan broşür, afiş veya benzer görsel çıktıları mekanın uygun yerinde asılması ve sergilenmesi için destek olur.

 

Hayvan dostu olmak isteyen işletmeler nereden başvuru yapabilecekler?

Başvurular otuzbeslik.com üzerinden yapılmaktadır. Başvuru formunu dolduran aday işletme otuzbeslik.com ve HİPDER - Hayvanlar İçin Projeler Derneği tarafından değerlendirilir. Sertifikayı almayı hak kazanan işletmeye Hayvan Dostu İşletme Sertifikası ve Sticker'ları teslim edilir. Sertifika 1 yıl süre ile geçerlidir.

 

 

Dip Not: Hayvan Dostu İşletme Projesi otuzbeslik.com ve HİPDER ( Hayvanlar İçin Projeler Derneği ) tarafından yürütülmektedir.