R
GIRIŞ
TR
EN

Her Pazartesi Originn'de Organik Pazar Kuruluyor

#SAĞLIK
#YEMEK
Kardelen Uysal
28 Nis 2018

Originn, yeni nesil bir çalışma ortamı. Hem çalışma hem etkinlik ortamı olan Originn'in kurucularıyla daha önce Seçil Şeker röportaj yapmıştı. Buraya tıklayarak o röportajı okuyabilirsiniz. Originn kendi Gıda Topluluğu’nu kurdu ve her pazartesi Originn'de sağlıklı besinlere kavuştukları küçük bir pazar kuruluyor. İsteyen yemek yiyor, isteyen daha önceden sipariş ettiği ürünleri alıyor. Peki Gıda Topluluğu ne demek? Bu güzel fikir ortaya nasıl çıktı ve nasıl işliyor? Hepsinin cevabı röportajımızda.  

 

 
 

İstanbul’dan Kaçıp Köye Yerleşen ve Üreten Gonca- Erhan Çetinbağ Çifti 

Erhan-Gonca Çetinbağ İstanbul’da finans alanında çalışırken her şeyi bırakıp Foça’da bir köye yerleşmiş. Foça’da yaşayan Fadime-Kaplan Zülfikar çiftinin, yine Foça'dan Renan Hoşgörün Ala Bahçesi'nin ve Seferihisar'dan Pınar Öztopçu'nun Pınara Çiftliği'nin de ürettiği ürünler masada yer alıyor. Üreticiler, her pazartesi Originn çalışanlarını sağlıklı, doğal ve lezzetli yemekler ile buluşturuyor. Ekmeklerinin buğdayını bile kendileri yetiştiriyorlar. Yumurtaları da tamamen doğal. Ot, böcek, buğday yiyen tavuklara ilaç olarak da sirke ve sarımsak veriyorlar.  On beş günde bir de sipariş açıyorlar. Originn’e liste yayınlanıyor, isteyen kişiler de diledikleri ürünleri sipariş edip yine pazartesi günü o ürünlere kavuşuyorlar. Bu arada liste dışarıya da açık, yakın bölgede yaşayan herkes e-posta adresini ileterek ve dağıtım günü ürünlerinin tedariğini sağlamak üzere Originn'de bulunarak katılabiliyor. Ürünler arasında zeytin, zeytinyağı, reçel çeşitleri, sirke çeşitleri, domates konserveleri mevcut. Yaratıcı bir üretici topluluğu var. Mesela Fadime Hanım’ın yaptığı çeşnili tuzlar var. Gediz tuzundan çeşnili tuzlar yapan Fadime Hanım, sebzeleri bile kendisi kurutuyor, öğütüyor ve çekiyor. Bunlar kişnişli, sarımsak-acı biberli, domates-soğan-acı biber ve pancar-sarımsak-karabiberli tuzlar.  Ala Bahçe'nin, güneş enerjisi kullanarak çalışan ve kendi üretimi makinasından çıkan nefis mandalina, portakal, elma kuruları var. Pınara Çiftliği de oldukça yaratıcı; zeytin ürünlerinin yanı sıra bar şeklinde el kremleri, dudak kremleri ve tentürler yapıyorlar. 
Çetinbağ çifti, 3 senedir ekolojik yaşamın içinde. İstanbul’dayken Yonca mali müşavir, Erhan ise finans denetçiliği yapıyormuş. Çift ekoloji, tarım, sağlıklı beslenme gibi konularla eskiden beri ilgiliymiş. Ancak şehirde bunlarla ilgilenebilmek lafta kalmış. Bir gün harekete geçmeye karar vermişler ve işlerinden istifa edip şehir hayatlarını bırakıp tarım yapan çiftlikleri ziyaret etmişler. Sekiz ay boyunca bu böyle devam ettikten sonra Foça’ya yerleşmişler.  Fadime Kaplan Zülfikargil Çiftliği’nde bir hafta kalmayı planlarken bir ay kalan Yonca ve Erhan, Foça’yı da çok beğenip “bizim mutlaka burada yaşamamız lazım” deyip yerleşmişler köye. Üç senedir de orada üretim yapıyorlar. Her şeyi geride bırakmakla ilgili ise kendilerini çok iyi hissediyorlar. Bir daha İstanbul’a dönmek gibi bir planları yok. Erhan köy hayatıyla ilgili rutinlerine dair şunları söylüyor: “Biz güneşle hareket ediyoruz. Onun doğuşuyla uyanıyoruz, batışıyla eve giriyoruz. Örneğin geçen hafta ortasında nohut ekimi yaptık. Haftanın bir-iki günü ekmek yapıyoruz. Sürekli bir üretim ve iş var.” 

Yonca da ekliyor: “Uyanınca ilk iş tavukları açıyoruz, kümesinden çıkarıyoruz. Özellikle havalar iyiyse hiç içeri girmiyoruz. Sürekli bahçede yapılacak bir şey buluyorsunuz çünkü. ‘Toprağın işi bitmez’ diye boşuna demiyorlar. Boşuz dediğimiz günde de ot yolma, budama, bahçe düzenleme işlerini hallediyoruz.  

Erhan köye yerleştikten sonra sırt ağrılarının baş ağrılarının daha doğrusu kronik ağrılarının hiçbirinin kalmadığını söylüyor. Hatta hasta bile olmuyorlar. Daha mutlu, sağlıklı ve zinde bir biçimde yaşamlarına devam ediyorlar. Bu cesur, çevreye duyarlı, üretken çifti Instagram ve Facebook’tan takip edebilirsiniz. 

 

 

Nazey Erdilek, Originn’in kurucu ortaklarından. Kendisi aynı zamanda Gediz Ekoloji Topluluğu gönüllüsü. Yalnızca etkileşim içinde olduğu kişilerin değil, herkesin doğru ve bilinçli gıdaya kavuşmasını istiyor. Gıda toplulukları büyüsün, bölünerek çoğalsın istiyor. Süreci bir de ona sorup kendisinden dinledim. 

 

Aklınıza nereden geldi Originn çalışanları için böyle bir beslenme günü düzenlemek? 
Originn Gıda Topluluğunun Bostanlı'da toplanan "Gediz Ekoloji Topluluğu’nun kardeş topluluğudur, gücümüzü ve motivasyonumuzu onlardan alıyoruz.  

Bostanlı bölgesinde yaşayanlar için söyleyebilirim ki on beş günde bir Bostanlı'da Enki Cafe'de toplanıyorlar, tabii son döneme kadar bize kapılarını açan İro Cafe'yi de unutmadan geçemeyiz. Onlar da bize çok destek oldular. İşte buradan bile anlaşılacağı üzere bu bir 'doğru gıdaya ulaşma ve paylaşma' hikayesi: bazen elinizdekilerini paylaşma bazen bilginizi bazen gönlünüzü bazen de alanınızı açma hikayesi.   

Ben zaten gönüllü olarak Gediz Ekoloji Topluluğu’na destek verip ve alışverişlerimi de oradan yapıyordum. Originn ise bir alan, bir çatı, birçok kişinin ve kurumun buluşma noktası. Hepimizin belli ihtiyaçları var. Yiyecek de bunların en başında. Daha iyi gıdaya nasıl ulaşırız diye hepimiz düşünüyoruz. Biz sadece düşünmeyelim, harekete geçelim istedik. Aslında yine içimizdeki Originn FoodLab’in kurulma hikayesi de böyle oldu. Tarım ve gıda başlıklarında İzmir'e katkı sağlayacak bir mutfak etrafında kurumları, üniversiteleri, sektörün ileri gelenleri ve küçük üreticileri buluşturmak için kurduk.  

İlk önce biz Gediz Ekoloji Topluluğu’na gitsek nasıl olur diye düşündük ancak mesafe ve Gıda Topluluğunun kendi felsefesi olan çoğalma nedeniyle, üreticilerle bir toplantı yaptık bir alana daha gitmek ister misiniz diye sorduk. Onlarında desteği ile Originn Gıda Topluluğu kuruldu. Foça’dan, Seferihisar’dan gelen üreticilerimiz var. En baştaki özveri onların özverisi aslında.   

Gıda Topluluğu’nda olmak demek, sadece alışveriş yapmak değil. Toprağı, mevsimleri, doğanın takvimini öğrenmek, sabrı ve özveriye destek olmak, yardımlaşmak ve paylaşmak demek. 

 


 

Gıda Topluluğu’na üretici olarak girmek mümkün mü? Nasıl işliyor süreç? 

“Ufak bir bahçem var” diyerek gelebiliyor kişiler. Bir gönüllü türetici ekibimiz var, hemen plan yapıp gidiyoruz.  Türetici demek, üretime destek veren, saygı gösteren demek, sadece tüketmek değil üretime katkısı olan birey demek. Ata tohumu olması, üretim yöntemleri, kimyasal kullanmaması gibi kriterlerimiz var. Ziyaretler esnasında, sohbet edip birbirimizi tanıyoruz. 

Bunun dışında topluluk destekli tarım var Gediz Ekoloji Topluluğu’nda, mesela bir üretici gelip topluluğa 'ne ekeyim' diye sorabiliyor.  Topluluk da fikirlerini sunuyor. Örneğin mercimek ekilmesi kararı alındıysa eğer destekleyenler kaç kilo alacağının teyidini veriyor. Yani türetici önceden üreticiye kredi sağlamış oluyor.  Birbirimize bu şekilde destek oluyoruz. Türetici de ürün ile ilgili tüm süreci izleyebiliyor. 

 Esas derdimiz daha bilinçli daha doğru gıdaya ulaşmak için hem üreticileri desteklemek hem de kendi ihtiyacımızı en doğal en güzel şekilde en yakın insandan almak. Bu arada da öğrenmek.  
 

Originn’de çalışan kişiler bu beslenme etkinliği ile ilgili nasıl tepkiler verdiler? 

Originn olarak sorduk: Gıda Topluluğundan beklentiniz ne diye? Evet zeytinyağı var, çok güzel sabunları, zeytinleri var. Bunların dışında ne olabilir diye sorduğumuzda “ne güzel olur bahçeden soframıza yemekler gelebilse” cevabını aldık. Şimdi haftada bir, biz  

Originn olarak yemek ihtiyacımızı gıda topluluğundan sağlıyoruz. Aslında biz karşılıklı ihtiyaçlarımıza göre hala konuşmaya devam ediyoruz. Bitmiş bir süreç değil. Keyifli. Biz istiyoruz ki çoğalalım sadece Originn’de olmasın. Kurumlarda da olsun, okulların da kendi gıda toplulukları olsun. Daha çok üreticiye ulaşalım. Daha çok üreticiyi tekrar toprakla barıştıralım.  

 

Tüm kurumlara, herkese yetecek kadar gıda topluluğu var mı? 

İzmir’de beş tane var.  
 

Nazey Hanım’la sohbetin ardından aramıza Gediz Ekoloji Topluluğu türeticisi Esin Pamuk katıldı. Tüm süreci detaylarıyla anlattı. Esin Hanım anlatmaktan yorulmayan, merak ettiğiniz her soruya içtenlikle sabırla cevap veren bir gönüllü, bir türetici. 

 

Süreci sizden dinleyebilir miyiz? 

Biz Nazey’le beraber yeni bir gıda topluluğu kurduk. Baştan başlamak gerekirse; ben Buğday Derneği’nde çalışıyordum aktif olarak. Buğday Derneği, İstanbul merkezli ve Çanakkale Kaz Dağları’nda daha çok aktif olarak çalışan ekolojik yaşamı destekleme derneği. Ama yerelde ne yapabiliriz ne kadar ekolojik yaşamı destekleyebiliriz sorularından çıkan bir proje ‘Gıda Topluluğu’. Fikir tohumu orada atıldı. Önce biz Urla’da bir gıda topluluğu kurduk. Baktık her şey çok iyi gidiyor, Urla’ya Karşıyaka’dan da gelenler var. O zaman bir tane de Karşıyaka’da kuralım dedik. Gıda topluluğu yerel olsun, pratik olsun istiyoruz çünkü gönüllü bir organizasyon. Karşıyaka bölgesi bambaşka bir gölge çünkü biz Gediz Deltasıyız. Hatta sonra Bornova’da Homeros Gıda Topluluğu kuruldu. İzmir çok bereketli olduğu için İzmir’de pek çok gıda topluluğu hareketi oluştu. Ben Gediz Ekoloji Topluluğu’nun kolaylaştırıcısıyım. Buğday Derneği ve Urla’daki oluşumdan edindiğim tecrübelerle ve ekiple beraber biz Gediz Ekoloji Topluluğu’nu kurduk çünkü Karşıyaka’da, Bostanlı’da kendi mahallemizde olması çok pratik. İki haftada bir toplanıyoruz, yazın haftada bir toplanıyoruz.  

Esnek bir yapıya sahibiz ve küçük ilerliyoruz. Ne zaman büyüyoruz o zaman başka bir gıda topluluğu kuruyoruz. Bunun bir örneği de Originn aynı zamanda. Originn’in gıda topluluğunu kurduk ve iki haftada bir de buraya geliyoruz. Gediz Ekoloji Topluluğu cumartesi günleri toplanıyor, Urla perşembe günü toplanıyor. Herkes kendi içinde pratik bir biçimde kendi düzenlemesini yapıyor yaşadığı bölgeye ve ihtiyaca göre. Hayalimiz bölünerek büyümek.  

 

Gıda Topluluğu fikri nasıl çıktı? 

Gıda topluluğu dünyada çok yaygın bir proje. Ekolojik ve doğal tarım çok gelişiyor. Özellikle Avrupa’da çok yaygın şu anda. Konvansiyonel tarımın zararlarını onlar bizden çok daha önce keşfettiler ve farkındalığa sahipler. 

 

Siz bu işi neden yapıyorsunuz? 

Şehirdeyim, doğru gıdayla beslenmek istiyorum, bilinçli olmak istiyorum, çocuğum var, ailem var. Bunun için de oturup beklemem doğru bir şey değil. Orada bir taraftan sürekli çalışan, emek veren üreticiler var. Onlara bir şekilde destek verip bu tarz organizasyonlar yapmazsak onların pazarlama ya da satış ağını genişletemeyiz. Onlar az üretim yaptıkları için haftanın bir-iki günü pazara çıkıp satış yapmakla geçiremezler. Her şeyi hazır beklememek adına kolları sıvıyoruz. Hep beraber bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ben kendim üretemediğim için, şehirde yaşadığım için organizasyonda gönüllü çalışıyorum. Originn Gıda topluluğu, Gediz Ekoloji Topluluğu’ndan türediği için üreticilerimizin de bir kısmı ortak. 

 

 
 

Gıda Toplulukları’nın hepsinin kuralları ortak mı? 

Gıda Toplulukları kendi içinde organize olup kararlarını veriyor. Gıda ile ilgili her Gıda Topluluğu ne kadar esnek olmak istiyorsa bunu kendi içinde değerlendiriyor. Bunun bir standartı yok. Örneğin  doğal bir salçayı ele alalım. Bazı Gıda Toplulukları için domatesin doğal olması yeterliyken, bazı topluluklar salçanın içindeki tuzun da  doğal olmasını isteyebilir. Bu her Gıda Topluluğu’nun kendi insiyatifinde olan bir durum. Mesela Gediz Ekoloji Topluluğu’nun bir sunumu, sahip olduğu ilkeler var. Biz kendi içimizde bunları aramıza yeni katılanlar için yazılı hale getirdik. Bizim en önemli ilkelerimizden bazıları aracısız olmak, doğal tarım olması, yerel olmak.  

 

Bu çevre ve insan için de çok önemli bir durum değil mi? 

Esin Pamuk: Gıdanın Türkiye’de tekelleşmesiyle ilgili bir durum var. Bir kere zaten konvansiyonel tarımla zehirleniyoruz. Bir de bunun alternatifi olarak çıkan organik ürünler var. Sertifikasyon sistemi çok mantıklı, kesinlikle organik ürünlere karşı değiliz. Organik ürünler konvansiyenel ürünlere göre çok güvenilirdir. Konvansiyonel ürün o kadar zararlı ki… Organik ürünlerde sertifikasyonun bir denetleme süreci var, yasaları, kanunları var.  Organik tarıma ve sertifikasyona asla karşı değiliz. İmkanı olup her türlü gıdayı sertifikalı organik ürünlerden alanlar var. Bir de bizler varız arada kalmış. Bizler dediğim iki grubuz. Organik gıda tüketmek istiyoruz ama maddi olarak çok para harcamak istemiyoruz. Üretici kanadında da şöyle: Elli kilo domatesi var, beş birim kazanıyor. Bu beş birimin iki birimini de organik sertifika ve testlere harcamak istemiyor. Bu üreticiyle bu tüketiciyi biz birleştiriyoruz. Biz arada kalan kesimiz.  

Nazey Erdilek: Sertifikasyonlar aslında o ürünlerin üzerine ilave ücretlerin koyulmasını da beraberinde getiriyor. Küçük bir üreticinin organik sertifikasyonu alması mümkün olamaz çünkü çok maliyetli. Organik kötü değil ama küçük üretici için bir yük.  

Esin Pamuk: O yüzden bizim gibi bu işe gönül vermiş ve bir şeyler yapmaya çalışan insanlar olarak gidiyoruz küçük üreticileri buluyoruz, onlarla tanış oluyoruz, ahbap oluyoruz. Birbirimizin ihtiyaçlarını gideriyoruz. Onlar güven esaslı doğal gıda üretiyorlar. Biz de bu organizasyonla o gıdayı şehre taşıyoruz. Onların da organik sertifikası almadan, çok zorluklarla ürettikleri gıda ile ilgili yükü hafifletiyoruz. Biz bunlara doğa dostu ürün diyoruz. Doğal gıda üretmek hiç kolay değil; yerli tohum kullanmak, ilaç kullanmamak, doğaya uyumlu hareket etmek… Yani buradaki ürünler organik ürünle tamamen aynı. Biri sertifikasyonlu, biri değil. Bizim ürünlerimiz ekolojik olarak üretilmiş, doğa dostu ürünler. Sertifikasyonları yok diye de biz de onlara karşı güvensiz bir tutumla yaklaşmıyoruz çünkü gidiyoruz tarlada beraber çalışıyoruz, kontrollerimizi yapıyoruz, ziyaretler düzenliyoruz. Aramızda organik sertifikası olan üreticiler de var. Aynı zamanda üreticiler birbirleriyle deneyimlerini de paylaşıyorlar, destek de oluyorlar. Ayrıca sadece gıda üretilmiyor. 

 

Gıda dışında ürünler var mı? 

Dudak kremi, yaşlanma karşıtı krem, deterjan, sabun, lavanta sirkesi gibi ürünler de üretiliyor.   

Benzer yazılar
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak: İzmir Devlet Opera ve Balesi   Operadan Müzikale; Unutulmayan Melodiler 13 Haziran’da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda…   İzmir Devl...
Editör
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
(