Yazılar

İzmir'de Bu Hafta Neler Oluyor? (18-24 Şubat)

Paylaş
18-02-2019
Can Sue

Kontrol bir iki! Ruhu İzmirli burada mısın! Bu hafta evde oturup kahve, Netflix yapmayacaksın değil mi? Güneşli günler kapıda, kahveni dışarıda da içebilirsin. Sadece kahve mi? hayırrr! Merakla beklediğin haftalık etkinlik listesi ile seninleyiz. Bu hafta İzmir'de neler var neler yok gel birlikte göz atalım.

 

18 Şubat Pazartesi günü saat 19.00'da Rose Garden 1941 Cafe & Brasserie'de  İş Batırdım Geceleri İzmir Vol50 

Kaynak: İş Batırdım Geceleri

Görselde etkinliğin afişi yer almaktadır.

 

İş kurdunuz ve başarısız mı oldunuz ya da başarılarınızı, deneyimlerinizi mi anlatmak istiyorsunuz? O zaman bu etkinlik tam sana göre! Girişimcilerin aylık buluşma Network platformu İş Batırdım Geceleri 18 Şubat'ta sizlerle. 

Etkinliğe dair ayrıntılı bilgi için tıkla!

 

19 Şubat Salı günü saat 20.00'da Nazım Hikmet Kültür Merkezin'de Bugün Ne Yazsam?

Kaynak: Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Görselde Uğur Mumcu'nun fotoğrafı yer almaktadır.

 

Uğur Mumcu yaşasaydı son yıllarda tanık olduğumuz pek çok olay için neler yazardı? Hiç merak ettin mi? Türkiye’nin yetiştirdiği en korkusuz yazarlardan Uğur Mumcu’nun bir Ocak sabahı hain bir pusuyla aramızdan ayrılışının 26. yılında anısına saygıyla...


“Bugün ne yazsam?
İnsan içindeki sıkıntılarla boğuştu mu sözcükler, bir dönme dolap gibi beyninizde döner durur. Sözcüklerin kendi dünyaları vardır. Sözcükler, gün olur uzanamadığımız yıldızlar kadar uzak, gün olur hoyratça ezip geçtiğimiz kır çiçekleri gibi yakın olurlar.
Bugün hiç yazı yazmasam diyorum, gitsem bir dağ başına… Gitsem, kır çiçekleri toplasam, bunları bir demet yapsam; desem ki, bu çiçeğin adı Erdem, bunun adı Onur, bunun inanç.
Bugün ne yazsam ?
Çevrenize söyle bir bakın… Akıp geçen olaylara… Tanık olduklarınıza. Onur çiçeklerine de, inanç çiçeklerine de. Bin bir yalanın belini bükenlere de, yolsuzlukların saçaklarında cambazlık yapanlara da.
Bugün ne yazsam?
Ne yazsam hep eksik… Bir dağ başına gitsem, kır çiçekleri toplasam! Ve sonra… Evet sonra… Ve… Ve… Ve…”
Uğur Mumcu

Etkinliğe dair ayrıntılı bilgi için tıkla!

 

20 Şubat Çarşamba günü saat 23.00'da MRF & Grogi & Maho G Konseri!

 

Hala Grogi röportajımızı okumadıysan seni şöyle alalım.

Etkinliğe dair ayrıntılı bilgi için tıkla!

 

20 Şubat Çarşamba günü saat 20.00'da Nazım Hikmet Kültür Merkezinde Deli Kadın Hikayeleri

Kaynak: Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Görselde etkinliğin afişi yer almaktadır.

 

Altı hikayeden oluşan oyunda; toplumdaki namus kavramı üzerinden hak görünen cinayetlerin sorgulanması, travmatik bir evlilikten sonra aklını yitirmiş bir kız kardeşe ve uyuşturucu bağımlısı oğluna bakmak zorunda olan hemşire bir kadının hikayesi ile birlikte yaşadıkları semtteki kadınların hayatları anlatılmaktadır. Diğer hikayelerde ise yaşlı bir kadının kız kardeşi olan şair kadının, çocuk yaşta yaşadığı, atlatamadığı istismar olayı ve yıllar sonra neden intihar ettiği sahneleniyor. Yaşlı kadın üzerinden devam eden oyunda, toplumsal bellek sorgulaması yapılmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye yakın tarihinde yaşanan siyasi kaos dönemlerinde annelerin çocuklarını nasıl kaybettikleri ( 80 öncesi ve sonrası, Deniz Gezmiş, Erdal Eren, Sivas katliamı ) anlatılmaktadır.

Etkinliğe dair ayrıntılı bilgi için tıkla!

 

21 Şubat Perşembe günü saat 19.30'da Soldout'da PechaKucha Night Izmir vol.20

Kaynak: Pechakucha İzmir

Görselde etkinliğin afişi yer almaktadır.

 

PechaKucha İzmir 21 Şubat 2019 günü 6'ncı yaşına giriyor! Çağdaş sanat, illüstrasyon, moda, girişimcilik, tiyatro, sosyal girişim, sanal gerçeklik ve mimarlık, inovasyon alanında İzmir'de ilham veren hikayeleri öğrenmeye hazır mısınız? Kapı açılışı 19.30. Etkinlik Başlangıcı 20:20. SoldOut Mekan girişi 2 kişilik bilet: 30TL
Tarihi not edin, kimseye o akşam söz vermeyin!

PechaKucha röportajını okumak için tıkla!

Etkinliğe dair ayrıntılı bilgi için tıkla!

 

22 Şubat Cuma günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde Alternatif Kısa 11

 

Birikim Atölyesi ve Otuzbeslik.com'un düzenlediği "ALTERNATİF KISA" film etkinliğimizin on birincisiyle karşınızdayız. Bu seçkimizin konusu: Sahip olma dürtüsü ve açgözlülük. Sahip olma dürtüsü bizi açgözlülüğe itmeseydi daha farklı yaşamlar sürer miydik? Toplumsal ve bireysel hayatımızda bunu nasıl yorumlarız? Bu sorunları işleyen dört kısa film izleyecek, her filmin ardından yönetmenleriyle sohbet edecek, sorular soracağız. Dünyayı nasıl gördüğünü bizlerle paylaşan yönetmenlerimizle keyifli bir ortamda görsel algımızı tartacağız. 

Kısa filmlerin ve kısa sohbetlerin bir arada olacağı bu güzel etkinlik için 22 Şubat Cuma günü saat 19.30'da Fransız Kültür Merkezi'nde buluşalım. 

Kısa Film İyi Gider! 

Not: Biletler 7 TL. Biletinizi girişte alabilirsiniz.

Not: Görme engelli arkadaşlarımız için filmlerin betimlemeleri yapılacaktır. Destek isteyenler bize info@otuzbeslik.com adresinden ulaşabilir.

 

Etkinliğe dair ayrıntılı bilgi için tıkla!

 

23 Şubat Cumartesi günü saat 21.00'da İzmir Arena'da Athena Konseri! 

Etkinliğe dair ayrıntılı bilgi için tıkla!