Yazılar

İzmir’de Sevgiliyle Gidilecek 13 Mekan

Paylaş
18-07-2018
Batuhan Öner

İzmir'de sevgiliniz ile gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer bakıyorsunuz?

"Gürültü patırtı olmasın, rahatsız olmasın."

“ Öyle bir yer olsun ki hayatında hiç unutamasın.”

“Şşş… Kimse bizi duymasın.”

“İçelim, güzelleşelim…”

“ Off, fotoğraf çekilmelik.”

“Elimizde kahve olsun, şiirler okuyalım birbirimize…”

Siz hangisini diyorsunuz? “ Sizler ve sevgilileriniz için en iyi, en güvenilir, en eğlenceli yerleri derledik. İdda ediyoruz en az beş mekan sizlerin ve sevgililerinizin fovori mekanı olacak. Haydi başlayalım…

Ne demişler, Can boğazdan gelir…

 

İtalyanın dar sokaklarında, şarabın kokusunda… Neyse neyse hiç öyle girmeyeceğim konuya, birazcık çatal bıçak kullanacağız, malum hayatınızda görebileceğiniz en ince hamurlu pizza olacaktır kendisi…

Pizza Locale

Kaynak: Pizza Locale

Geniş menüsüyle, her zevke uyacak tadlarıyla sevgilinizle karşılıklı “Mmmmhhhh” diyeceğiniz, güvenilir, lezzetli, standart fiyatların biraz üstünde olan pizzacı...

 Genellikle sakin yerleri tercih ediyorsanız, sevgilinizle birlikte farklı tatlara sahip mekanları denemeyi düşünüyorsanız, listenizin en başına Pizza Locale'i yazabilirsiniz...

(Çikolatalı pizzasıyla farklı bir deneyim sunuyor.)

Detaylar için tıklayın!

 

"Hamburger en fazla ne kadar güzel olabilir ki?" demişsinizdir belki ama Ohannes'in hamburgerleri aklınızdaki soru işaretini tamamıyla kaldıracak, lezzeti ile damağınızda iz bırakacak.

Ohannes

 Kaynak: Ohannes

Fiyatları da hamburgerleri kadar güzel, eşi benzeri olmayan ikili menülere bakmanızı öneririm. 

"Hamburgerini kendin yarat!" sloganları. Hamburgerin ekmeğinden tutun da içindeki soğanına, sosuna kadar siz seçebiliyorsunuz. Siz menüye değil, menü size uymuş oluyor.

Bir konuyu atlamadan geçmeyeceğim, çalışanlar o kadar sevgi dolu ki hamburgerlerinizi beklerken ya muhabbete dalarsınız ya da mekanın içindeki aile samimiyetini izlerken bulursunuz kendinizi. "Ay ağzıma yüzüme bulaşır, ay dökerim üzerime." şimdi hiiiç demeyin, hamburgerlerinizi yerken tadından birbirinizi göremeyeceksiniz.

 

Öyle bir yer düşünün ki menülerdeki fiyatlara bakmadan da sipariş verebileceğiniz, gençlerin kahkahaları, sohbetleriyle bütünleşen, her güne bir şiir sığdıran, sıcak ve samimi bir mekan...

Poetika Babıali Kahvecisi

 

Mantısı, makarnası... Bir de cezve ile gelen Türk kahvesi...  Saatlerce vakit geçirebilirsiniz...

Size bir şey söyleyeceğim çaktırmayın sakın, menünün arasına birer dörtlük şiir yazıyorlar, ne yiyeceğinize karar verirken, sevgilinizin kulaklarına bir şiir fısıldayabilirsiniz. 

Poetika'ya gençler, çiftler, kendini genç hissedenler, sanki haberleşip bir araya gelmişler gibi...

Sevgilinizle Alsancak'ta geziyorsunuz hem karnınız aç hem de yemekten sonra birer Türk kahvesinin yanında da tatlısının eksik olmasını istemiyorsunuz, gün içinde mekan mekan gezmeye de üşeniyorsanız, tercihlerinizin arasında olması gereken, öğrencinin bütçesi ile dost olan, nadir mekanlardan biri Poetika.

Detaylar için tıklayın!

 

Herkesin vardır bir hayali...

Gezmek için zengin olmak gerektiğine inanmayan, imkânsızı mümkün kılan bir grup gerçekçi hayalperestin kurduğu mekan…

Varuna Gezgin Cafe Del Mundo

Kaynak: İzmir Mekan

Varuna Gezgin'in ekranında birçok ülkeye yaptıkları yolculuklarını anlattıkları, izlenimlerini sundukları belgeseller dönmekte. Mekanın dekorasyonu ise her biri başka bir ülkeye ait eşyalardan oluşmakta. Dünya üzerindeki çoğu alkol markasını burada bulabilirsiniz. Hiç bilmediğiniz şehirlerden gelen hiç görmediğiniz objeler arasında, loş ışıkların altında "Sevgiliiim dünya turuna çıkalıııım" cümlesini duyup hayallerinizi bardaklarla tokuşturmanız kuvvetle muhtemel. Fiyatları iyi, kokteyller ortalamanın biraz üstü. Mutlaka gidilip bu Avrupai havayı solumalısınız.

İster sevgilinizle baş başa olun ister çift arkadaşlarınızla olun kimsenin sizin ne konuştuğunuz hakkında kulak misafiri olamayacağı, "Sessiz olur musunuz?" sorusunun sorulmayacağı Varuna Gezgin'de her ne kadar kalabalık ve eşya karmaşası içinde olsanız da yeriniz hiçbir zaman sıkışık olmayacak. Rahatlıkla sohbet edip, saatlerinizi geçirebileceğiniz gezginler diyarı: Varuna Gezgin.

 

  

Eskiye dayalı tarihi eşyalarla dekore edilen 25 çeşit gazozun bulunduğu tarih meraklıların vazgeçilmez mekanı…

Münire

Münüre; çok ufak ve şirin bir mekan olduğundan yer bulmak her ne kadar zor olsa da bekleyip tarihin keyfini çıkarmaya değer.

"Nerede o eski gazozlar, ah neredee..." Ton ton amcalarımızın cümlesindeki o gazozlar Münire'de ama ton ton amcalarımız yok. Kulaklarında papatya, ellerinde kitapla dolaşan genç çiftler var. Fiyatları Alsancak kafelerine göre inanılmaz uygun. Tüm gazoz çeşitleri 5, kahveler 4-5, frappe 7, su ise 2 TL..

Yemekten sonra ağzınızın tadıyla gelip birer yorgunluk kahvesi, üstüne de birer gazoz için. Oh miss... Çok çok sakin, baş başa ders çalışabileceğiniz, kitap okuyabileceğiniz, dert anlatabileceğiniz, kahkahalar atabileceğiniz bir yer minnak Münire.

 Detaylar için tıklayın!

 

Farklı dekor ve auraya sahip TenTen; 2014 yılından bu yana Alsancak Gönül Yazar Sokak'ta kitap severleri ağırlıyor…

Tenten

Tenten'in en büyük özelliklerinden birinin kitapların hoş edasıyla sahaf ruhunu müşterilere tanıtmak. Ayrıca kullanılan dekorlardan bardak altlığına kadar her şeyin el yapımı olması müşterilerin sempati duymasını sağlıyor.

Şehrin gürültüsünden, kalabalık caddelerinden kaçın kaçın, sevdiğinizi alın, ten tene gelin.

"Şimdi cebimde az param var, neresi var ki güzel bir yerde sohbet edebileceğimiz, güzel içeçeceklere sahip mekan ?" Bu sorunun cevabı: Tenten.

Sakin bir sokakta, loş ışıkların altında baş başa oturup saatlerce sohbet etdebilir; sohbetin yanında kahvenizi, meşrubatlarınızı yudumlayabilirsiniz. 

Mekan'da gördüğünüz her şey ama her şey satılık sadece kitaplar hariç. 2 kitap getirene bir kitap hediye ediyorlar. Kitaplarla iç içe olan insanlar kadar, kitapları tümüyle yaşatan sahaflar kadar sımsıcak, kitap kokan mekan Tenten.

 Fiyatları da mekan gibi hoş. 2-8 TL arasında değişiyor.

 Detatlar için tıklayın!

 

Sevgiliniz ile tatlı sohbetlerinize eşlik eden, atmosferiyle birlikte “Ye beni, ye beni” diye bağıran, müthiş tatlıları barındıran mekan…

Cafe Ponte Chessecake House

Kaynak: Cafe Ponte

 Uyarı: Balkabaklı ve şeftalili chessecake'sini denemeden masadan kalkmayın!  Kendinize balkabaklısını, sevgilinize şeftalilisini alın. bir ondan, bir ondan... Hayat chessecake'nizi paylaştıkça güzel...

Sevgilinizin damak tadığını bilemeyiz ama eminiz ki bir sürü çeşidinden bir tanesini çok sevecek. Sizinle paylaşamayacağını da bir o kadar biliyoruz.

Üzülerek söylüyoruz ki sevgilinizle sohbetinizi chessecake'ler bölecek... 

" Benim sevgilim en güzellerine, en özellerine, en lezizlerine layık." diyorsanız Ponte Chesscake House sizin favori adreslerinizden biri olacak. Fiyatlar da oldukça uygun. 

 

Kendinizi prens/prenses hissedeceksiniz!

Ice Cloud

Kaynak: Ice Cloud

Alsancak Lozan’da kısa süre önce açılan Ice Cloud müşterilerinin yoğun ilgisi sayesinde 2. şubesini açtı. Ice Cloud'ta kendinizi adeta masal ve şeker dünyasında hissedeceksiniz.

Şekerlemeleri ve sunumlarıyla farklı bir bakış açısını yansıtan, daha önce hiçbir kafede görmediğiniz tasarımlarla ilke imza atan bu güzel mekana mutlaka gitmelisiniz. Şekerleme ve tatlıları görünce fiyatları unutacağınız bu yerde, bütçeyi çok zorlamayacak ortalama bir fiyat listesi bulunmakta. Görüntüsü o kadar hoş ki fotoğraflarınızı süsleyecek renkleri ve servis ettikleri pamuk şekerli dondurmalarıyla kendinizi ve sevgilinizi bayramlıklı çocuklar gibi hissedeceksiniz.

“O, her şeyin en iyisine layık.’’

“ Off, fotoğraf çekilmelik.”

Üzgünüm, damağınızdaki tadın gitmemesi için pek sohbet edemeyeceksiniz.

Detaylar için tıklayınız! 

  

Derler ki iyi bir gün geceden başlar…

Tayfa Balık Evi

Kaynak: Düğün.com

Gitmekten sürekli olarak keyif alacağınız, kaliteli bir hizmet sunan Alsancak merkezdeki balık evi hafta sonlarınızın vazgeçilmezi olacak.

Her köşesinde tarihi ruhu ve Atatürk’ü hissedebileceğiniz, gramafondan çıkan şarkılarla maziye dönebileceğiniz bir yer, Tayfa Balık Evi.

180 yıllık evin içinde yanan kömür sobasının kokusu ve siz...

Mekan olarak sıcak, fiyatları ortalama bir balık evi olup Ali Kocatepe'nin doğup sanatını icra ettiği evdir.

Yıl dönümlerinizi tarihi balkonunda kutlayabilir, arkadaş gruplarınız ile rahatça dertleşip kahkaha atabilirsiniz. Muhabbetleriniz siyah beyaz fotoğraflar eşliğinde geçecek. Tayfa Balık Evi son derece nezih, gürültüsü patırtısı olmayan bir yer ayrıca çalışanları hızlı ve özenli.

“İçelim, güzelleşelim…”

"Gürültü patırtı duymasın, rahatsız olmasın."

Diyorsanız, güvenli, huzurlu bir akşam yemeği geçirmek istiyorsanız, sevgilinizle baş başa ya da arkadaşlarınızla birlikte gidebileceğiniz nadir meyhanelerden bir tanesi Tayfa Balık Evi. 

 

İzmir körfeziyle bütünleşmiş, müziklerin hangi saatte olduğunuzu unutturan atmosferiyle ünlü mekan...

Tac Mahal

Kaynak: Tac Mahal

 

Hafta sonları sanatçılara ev sahipliği yapan Tac Mahal, her daim kalabalık ve canlı. Fiyatlar ortalamanın üstünde olsa da yaz aylarının vazgeçilmez gece kulüplerinden bir tanesi, Tac Mahal. Sevgilinizle yakamoz ışığını izlemeyi başka gecelere bırakın, müziğin ritmine kapılın...

"Sevgilimle çılgınlar gibi eğlenelim."

"Aklım sağda solda kalmasın."

"Huzurlu ve mutlu bir gece geçirelim." Diyorsanız, Tac Mahal tam size göre.

 

80’li 90’lı yılların efsane şarkıları eşliğinde ve Yeşilçam artistlerinin hatıralarıyla birlikte nostaljik bir gece geçirebileceğiniz, şarkı sözlerini bilmeseniz bile sevgilinizle güle oynaya rahatça dans edebileceğiniz 45'lik; gece kulüplerinin kalabalıklığından, sıkışıklığından uzak, son derece ferah, geçmişi özleyen insanlarla dolu bir mekan...

45’lik

Kaynak: 45'lik

Uygun fiyatlı içecekleri geçmişe olan özlemimizi dindirmeyi başarıyor.

"İstediğimiz gibi dans edelim, şarkı söyleyelim."

"Kimseyle iç içe olmayalım, sıkışmayalım."

"Rahat rahat hareket edelim, gecemize ferahlık katalım." Diyorsanız Alsancak civarlarında görebileceğiniz en nezih mekanlardan bir. Sadece şarkıyla bütünleşen insanlarla dolu bir gece kulübü: 45'lik.

  

İzmir'e bir de tepeden bakın...

İzmir Balçova Teleferik

Kaynak: İzmir Belediyesi

Muhteşem körfez manzarası, dağları, tepeleri... İzmir'i en güzel buradan görebileceksiniz.

Adına şiirler yazacaksınız bu şehrin, şarkılar söyleyeceksiniz içinizden, uzaklara dalacaksınız hem de çook uzaklara...

Tertemiz, baş döndüren havasıyla, her türden kafelerin bulunduğu, eşi benzeri olmayan, İzmir Büyük Şehir Belediyesine ait, ailelerin ve gençlerin eksik olmadığı bir ter teleferik.

İçinde neler var?

Et evinden kahvecisine, tatlıcısından dondurmacısına, aradığınız her şey burada var...

"Öteberimizi oraya kadar nasıl taşıyacağız, bunun kömürü var, ateşi var ohoo zor iş" Demenize gerek kalmayacak çünkü içinde bulunan bütün mekanlar belediyeye ait; temiz, güvenli. Her şey self servis. İstediğiniz et türünü seçip mangal için ayrılmış özel alanda pişirttirerek kendinize ait masalarda, istediğiniz sofrayı hazırlayabilirsiniz. Siz ne yiyeceğinize karar verin, gerisini mangal ustalarımız halletsin.

Yemeğinizi yedikten sonra kahveciden kahvenizi alıp yanına da tatlınızı aldınız mı doğanın içinde, manzaraya karşı bakarak deriiin bir nefes çekin...

“ Öyle bir yer olsun ki, hayatında hiç unutamasın” cümlesinin cevabı...

Sevgilinizle unutulmaz bir gün geçirmek, en önemlisi İzmir'i tüm ihtişamı ile izlemek, doğanın yemyeşil kollarında ziyafet çekmek, serin ve temiz havasıyla keyif yapmak istiyorsanız,  İzmir Balçova Teleferik'e mutlaka ama mutlaka çıkınız...