İzmir'den TEDxIzmir Rüzgarı Geçti!

Geçtiğimiz hafta cuma günü İzmir'den TEDxAlsancak 2018 rüzgarı geçti.

 

¨Yolculuk Nereye?¨ teması dahilinde gerçekleşen TEDxAlsancak'ta dünyada ve hayatımızda yaşanan gelişmeler farklı bir bakış açısıyla ele alındı. Bu bakış açılarının içinde toplumsal yaralarımızda vardı, yapay zekalar da...

 

Ayrıntılara geçmeden önce tekrar hatırlatmak istediğim konu ise TEDx'in açılımı. Technology, Entertainment ve Design (TED), ¨x¨ ise bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına geliyor.

 

İzmir'de böyle profesyonel platformları görmek çok gurur verici. Ayrıca TEDxAlsancak 2018'i organize eden Begüm Aydoğan ve Volkan Genç'in isimlerini anlamadan olmaz. Etkinlik öncesi 8 hafta süren günüllü toplantıları da oldu. Öğrencilerin dikkatine! Okulda öğrenebilecekleriniz kadar değerli bir deneyim TEDx'de sizleri bekliyor. TEDx deneyimi çok başka. 

 

Konuşmalar arasında Büşra Sanay, ¨ensest¨ kavramı üzerinden bir konuşma hazırlamıştı. Konuşma esnasında herkes pür dikkat onu dinliyordu ve bir konuşma kalbimize ancak bu kadar dokunabilirdi. Sanay, Türkiye'nin yaralı gerçeklerinden biri olan ensest meselesi üzerine yazdığı süreçte karşılaştığı zorluklardan da bahsetti. ¨Ben çocukluğumu yaşarken...¨ diye başlayan cümlesi bu süreçte ne kadar etkilendiğini ve empati kurabildiğini gösteriyordu. İşinin ehli olan Sanay, sunum esnasında da profesyonelliğini konuşturdu.

 

Diğer değerli konuşmacılardan Ozanser Uğurlu, pozitif olmak üzerine konuşmasını yaparken Hande Çilingir, yapay zeka hakkında ve girişimcilik için cesaret veren konuşmasıyla büyük beğeni topladı. Uğur Batı'nın konuşmasında geçen ¨Çiftlik Bank¨ espirisi ise herkes güldürdü. Deniz Selin Ünlüdağ ise genç yaşta yakaladığı başarının hikayesini bizlerle paylaştı.

 

Konuşmaların ayrıntılarına ve diğer tüm bilgilere TEDxAlsancak 2018'in Facebook, Youtube ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz.