14 Mar 2022
Otuzbeşlik

İzmirli yazılımcı Ozan E. Bilgen tarafından kurulan Base64.ai 1.8 milyon dolar yatırım aldı

2020 yılında İzmirli yazılımcı ve girişimci Ozan Eren Bilgen tarafından New York'ta kurulan Base64.ai ilk yatırım turunun tamamlandığını duyurdu. Şirket, diğer önde gelen melek yatırımcıların yanı sıra Long Journey Ventures and Data Community Fund'dan 1.8 milyon dolar yatırım aldı.

Base64.ai kimlik, ehliyet, pasaport, fatura, makbuz, form ve daha yüzlerce belge türü dahil olmak üzere birçok dosya formatından OCR metni, veri, el yazısı ve fotoğraf ve imzayı anında ve doğru bir şekilde tanımlayıp çıkaran yapay zeka tabanlı bir ürün. Devrim niteliğindeki teknolojisi ile 60 dilde OCR metni, verileri, tabloları, yüzleri ve imzaları ayıklayarak tek bir API çağrısı aracılığıyla herhangi bir belgeyi %99'un üzerinde doğrulukla çıkarıyor. Kolaylaştırılmış otomasyon çözümü, resim, PDF, Word, Excel ve ZIP gibi tüm dosya türlerini destekliyor. Yakın zamanda kimlik ve fatura tanımlama teknolojilerinde ilerleme kaydedilmiş olsa da bu ürünler uluslararası müşteriler için tatmin edici bir çözüm sunmuyordu. Base64.ai'nin tüm dosya türlerini tanıyan AI altyapısı ile tüm sorunlar ortadan kalkıyor.

Base64.ai CEO'su Ozan Eren Bilgen “Base64.ai, otomatik belge tanıma teknolojisinin kullanımını teşvik edecek güçlü, kullanıcı dostu ve AI odaklı bir API ile OCR teknolojisini yeniden icat ediyor. Her şirkette, her departmanda kullanılabilecek Base64.ai, veri girişi endüstrisini yeniden icat edecek önemli teknoloji" dedi ve ekledi: "Bu finansman önemli bir kaynak. Teknoloji, pazarlama ve satış girişimimizi genişleterek hedeflerimize ulaşma yolunda bir kilometre taşı. Base64.ai, tüm operasyon yöneticilerinin ve yazılım mühendislerinin yalnızca birkaç tıklamayla gerçek zamanlı belge işleme çözümleri oluşturmasını sağlıyor. 2021'de 20 kat artarak ayda yüz binlerce karmaşık çok sayfalı formu işleyecek kapasiteye ulaştık ve gelecek için heyecanlıyız. Şirketlerin AI ile daha hızlı iş yapmasına yardımcı olma yolculuğumuzda yeni yatırım ortaklarımıza hoş geldiniz demek istiyorum."

“Veri otomasyon teknolojileri ilerledikçe, daha fazla şirketin yapay zeka tabanlı belge işleme yazılımını benimsemesi kaçınılmaz.“

Forrester Başkan Yardımcısı Huard Smith, kamuoyuna tahminde bulundu ve 2030 yılına kadar büro görevlerini ve veri girişini içeren işlerin yaklaşık %73'ünün yerini otomasyon hizmetlerinin alacağını belirtti. Şirketlerde veri girişinin %99'u hala manuel olarak yapılıyor ve bu da yapay zekaya dayalı alternatif teknolojiler için daha fazla büyüme fırsatı sunuyor. Base64.ai'nin çok amaçlı belge tanıma ve işleme yapay zekası, herhangi bir şirketin belge işlemesini zaman ve çaba harcamadan otomatikleştirmesini sağlayarak bu geçişe öncülük ediyor. Aldığı yatırım sonrasında Base64.ai, Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki operasyonlarını genişletmeyi planlıyor. Şirket, küresel ortakları UiPath ve Microsoft aracılığıyla erişimini artırıyor ve LATAM'daki Practia, Orta Doğu'daki Evolvant ve Birleşik Krallık'taki Propel Consult gibi bölgesel ortaklarla işbirliği yapmaya hazırlanıyor.