09 Apr 2019
Senem Kiraz

Karşıkaya Aşktır, Karşıyakalılar Spora Aşıktır

 

"Karşıyakalılar spora aşıktır. Karşıyakada günün her saatinde spor yapan insanlara rastlayabilirsiniz. Düz ayak olması, deniz kenarında bisiklet ve yürüyüş yollarının olması, park ve bahçelerle dolu olması Karşıyaka'yı spor yapmak için cazibe merkezi haline getiriyor. 

 

 Fotoğrafta One Team Koşu Grubu üyeleri poz vermekte.

 

Gelelim Karşıyaka'da biz hangi sporları yapabiliriz, ne gibi olanaklarımız var. Öncelikle spora vaktim yok, sporu sevmiyorum gibi mazeretleri bir kenara bırakalım ve doğruca sahile inelim. Güne sahilde güzel bir yürüyüş ya da koşu ile başlamanın tadına doyulmuyor. Üyesi olduğum KSK ONE TEAM KOŞU GRUBU'na siz de üye olarak spor etkinliklerine katılabilirsiniz. Salı akşamları Bostanlı sahildeki Yasemin Cafe yanındaki potalarda ücretsiz spor etkinlikleri ve akabinde gece koşuları düzenliyorlar. Pazar sabahları da daha farklı etapta ve zorluk seviyesinde koşu antrenmanları sizleri bekliyor. Üstelik koşucular, pek çok sosyal sorumluluk projesine destek veriyorlar. (Örn.plastik kapak toplanması ya da köy okullarına kırtasiye yardımı gibi) Ne diyoruz KOŞMAYAN KALMASIN... SADECE KOŞMUYORUZ. 

 

Senem Kiraz One Team formasıyla poz vermekte. 

 

Sahil hattı uzun ve bakımlı bisiklet yoluyla bisikletseverler için adeta bir cennet. Tam 14 km’lik parkurda bisiklet keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Hafta sonları kalabalık sebebiyle bisiklet yolu yayalar tarafından işgal edilse de Bostanlı İskele sonrası daha sakin bir güzergah sizi bekliyor. 

 

Senem Kiraz arkasında çocuğu ile bisiklete binmekte. 

 

Bisiklet yordu mu, hemen sahildeki kafelerde mola verebilirsiniz. Benim favorim Karşıyaka Yunuslar'ı geçince sahildeki KSK Yelken Cafe. Sakin ve denize sıfır konumu ile muhteşem bir kaçış rotasındadır ayrıca çayı her zaman çok tazedir. Elbette burada Karşıyaka Spor Kulübü ve Yelken Kulübü’nün kurslarından bahsetmeden olmaz. Hem çocuk hem yetişkinler için yelken kursları bulunuyor, İzmir'in deniz kenti olmasının avantajını yelken yaparak doyasıya çıkarabilirsiniz. Ne de olsa yelken yarışları yaklaşıyor acele etmekte fayda var. Karşıyaka Spor Kulübü’nün futbol, basketbol, voleybol, tenis, bowling, bilardo, motosiklet ve yüzme alanında kurs ve etkinlikleri de bulunmakta. ARKAS Spor Kulübü’nün de yelken kurslarını ve geleneksel yelken yarışlarını saymadan olmaz elbette. 

 

Fotoğrafta Karşıyaka Belediyesi yüzme havuzunun girişini görmekteyiz. 

 

Yelken demişken su sporlarından devam edelim. Mavişehir Balıkçı Barınağı içerisinde Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün yetişkin ve çocuklar için deniz kanosu kursları bulunuyor. Kulübün okçuluk, bale, judo, tenis, masa tenisi, boccia, hentbol, su topu olmak üzere birçok farklı alanda kurs faaliyeti olduğunu buradan duyurmak istiyorum. Karşıyaka Belediyesi’nin spor ve sporcuya verdiği destek gerçekten çok önemli ve takdire değer. Özellikle çocuklu aileler için Karşıyaka bu anlamda bulunmaz bir nimet. 

 

Senem Kİraz elinde raketi ile tenis sahasında poz vermekte. 

 

Tenisseverler için de Yasemin Cafe yanında ücretsiz olarak kullanıma açık kortlar bulunmakta. Tenise başlamak veya ilerletmek isteyen çocuk ve yetişkinler için Karşıyaka Belediye Spor Kulübü, KSK Spor Kulübü, Mavişehir Tenis Kulübü, Efor Tenis Kulübü, İzmir Tenis Okulu, İZTİK (İzmir Tenis İhtisas Kulübü, Çiğli) gibi pek çok alternatif olduğunu da buradan duyuralım. 

Havalar da ısınmışken açık hava sporlarına ağırlık verdik ancak kapalı alanda spor yapmak isteyenler için de birçok seçenek bulunuyor. Mavişehir'deki Mustafa Kemal Spor Salonu aletli spor salonu (sauna odası da mevcut) ile uygun fiyatlı günlük ve aylık giriş seçeneği ile sporseverlere çok güzel imkanlar sunuyor. Elbette uzun kuyrukların oluştuğu KSK Spor Kulübü profesyonel lig basketbol maçlarını anmadan geçemeyeceğim. Spor yapmak kadar spor etkinliklerini izlemek de sporseverler için ayrı bir keyif. Özellikle çocuklarımıza spor aşkı aşılamak için bu maçları şiddetle tavsiye ediyorum, yetişkinler içinde terapi gibi oluyor. 

Mavişehir'deki Sports International Spor Merkezi de yüzme, yoga, pilates, aletli spor, kürek gibi birçok açık- kapalı alan spor alternatifi ile değerlendirilmesi gereken bir seçenek. Sports International, geniş park alanı ve konumu ile sporseverlerin gözde mekanlarından biri. Deniz sezonu açılmadan hala havuza kayıt olmak ve yaza formda girmek için fırsatınız varken Sports International, Arkas Spor Kulübü, Karşıyaka Spor Kulübü Tesisleri, Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Yüzme Havuzu gibi birçok alternatifi değerlendirebilirsiniz. Ekim ayından itibaren düzenli yüzen biri olarak çok fayda gördüğümü belirtmeliyim. Yüzmek vücudu şekle sokarken su da insanı gerçekten çok rahatlatıyor.

  

Özellikle kız çocukları için en çok önerilen sporların başında gelen jimnastik için de Karşıyaka, anne ve babalara birçok seçenek sunuyor. Başta ünü İzmir dışına taşmış ve birçok profesyonel sporcu yetiştiren ŞAVKAR Spor Kulübü olmak üzere, Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, Balejim, İzmir Kids Sport gibi pek çok adres mevcut. 

 

 Fotoğrafta Karşıyaka Belediyesi Cimlastik ve Okçuluk Salonu'nun tabelası görünmekte.

 

Son olarak Karşıyaka sınırları dışında olmakla birlikte Alsancak'taki Uluslararası Pilates Federasyonu'nun (IPF) Türkiye'nin sayılı pilates eğitim kurumlarından biri olduğunu belirtmeliyim. Ayağınıza kadar gelmişken ister sadece pilates yapmak ister eğitmen olmak için kurslarından faydalanmanızı tavsiye ederim.  

Uzun lafın kısası Karşıyaka'da spor yapmanın tadına doyulmaz. Sporu ve Karşıyaka'yı seven herkese enerjik ve güzel günler dileğiyle...