25 Feb 2020
Kardelen Uysal

Mart Ayı Sahnesi

Toplumsal dayatmaların sorgulandığı, büyük ustaların anıldığı, Charlie Chaplin Komedi Ödülü sahibi oyunlar bu ay İzmir'e geliyor. Ayrıca 4. Karşıyaka Tiyatro Festivali ve 14. İzmir Uluslararası Kukla Festivali'nde de birbirinden değerli oyunlar sizleri bekliyor. Mart ayında izlenebilecek en güzel oyunları derledik, iyi seyirler.

Karanlıkta Komedi

03 Mar 2020
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Peter Shaffer'in yazdığı, Ebru Kara'nın yönettiği oyunun konusu şöyle: Ülkenin en zengin kolleksiyoncusu George Bumberger, bohem bir heykeltıraş olan Brindsley'i eserlerini görmek için evinde ziyaret edecektir. Nişanlısı Carol ise bu durumu kendi açısından fırsata çevirmek ister ve babası Albay Melkett’i aynı akşam Brindsley’in evine davet eder. Carol, Brindsley’in eski eşyalarla dolu evinde konukları ağırlamak istemez ve Brindsley’in eşyalarıyla komşusu Harold’un eşyalarını gizlice değiştirir. Ana sigortanın bir anda atmasıyla elektrikler kesilir, davetsiz misafirler gelir ve gizlice alınmış eşyaların vakitsiz gelen Harold’dan saklanarak zifiri karanlıkta geri götürülme telaşı başlar. Üst üste gelen bu içinden çıkılmaz durumlarla Brindsley başa çıkabilecek midir? Karanlıkta Komedi'nin oyuncu kadrosunda Burcu Kara, Gökçe Özyol, Ahu Yağtu, Attila Olgaç, Akasya Asıltürkmen, Bülent Alkış, Barış Kıralioğlu var. 

Aziz Nesin Kabare

07 Mar 2020
Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi (BKM)

Hicvin büyük ustası Aziz Nesin, toplumsal olaylara farklı açılardan bakmamızı sağlarken güldürmeyi de başarırdı. Aziz Nesin Kabare, büyük ustanın adını yaşatmak ve yeni kuşaklara tanıtmak için yollarda. Cengiz Toroman'ın uyarladığı ve yönettiği oyunda Levent Üzümcü, Ali Hakan Beşen, Mehmet Küçükgünaydın, Cengiz Toraman rol alıyor. Saygı duruşu niteliğindeki Aziz Kabare, büyük ustanın öykülerinden ve şiirlerinden yola çıkıyor, izleyicilere birlikte daha güçlü olduğumuzu hatırlatıyor.

Karagöz’ün Denizler Macerası - 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri

10 Mar 2020
Türkan Saylan Kültür Merkezi

Dünya klasiklerinde önemli bir yere sahip Denizler Altında Yirmi Bin Fersah adlı kitaptan uyarlanan gölge oyununda Karagöz, Kaptan Nemo ile maceradan maceraya atılıyor. İnsanlığa küsen ve bir denizaltında yaşayan Kaptan Nemo'yu, Karagöz tekrar denizlere çıkarmaya çalışıyor. Farklı gölge tekniklerinin de kullanıldığı oyun 14. İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında gösterilecek. 

Seni Unutmak İstemedim ki

10 Mar 2020
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Senaryosunu ve yönetmenliğini Kayra Şenocak'ın üstlendiği Seni Unutmak İstemedim ki, 11 senelik evliliklerini kurtarmaya çalışan bir çiftin psikodramasını konu ediniyor. Evlilikte kadınların ne istediğini, erkeklerin bu isteklerin ne kadarını anladığı sorularına mizahi bir dille cevap arayan oyun, ilişkileri ayakta tutmanın püf noktalarına da değiniyor. Temaşa Gösteri Sanatları'nın hayatlarınızdan parçalar bulacağınız oyununun kadrosunda Ferdi Akarnur, Kayra Şenocak, Dost Elver, Pelin Öztekin var.

 

"Peki ya siz 11 yıllık bir evliliği ayakta tutmak için en fazla ne yapardınız? Mesela sırf karınızı mutlu etmek için hamile kalır mıydınız?"

Şen Makas

12 Mar 2020
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

1979 yılından beri Boston'da oynanan Şen Makas, Charlie Chaplin Komedi Ödülü'nün de sahibi. Guiness Rekorlar Kitabı’na Amerikan Tiyatro Tarihinin En Uzun Süreli Oynanan Oyunu olarak geçen Şen Makas, Özgür Yetkinoğlu tarafından günümüze uyarlandı. Nedim Saban'ın yönettiği oyunun yeni versiyonunda sosyal medya kullanımına yoğunlaşılmış. Şen Makas'ta seyirciler, bir kuaför salonunda gerçekleşen olaya tanıklık ederek oyuna katılıyorlar. Kuaför salonuna sızan katil oyunculara soru sorarak belirleniyor ve seyircinin oy oranına göre oyunun sonu değişiyor. Oyuncu kadrosunda Melek Baykal, Bülent Seyran, jess Molho, Özgür Yetkinoğlu, Müge Kement, Cem Güler var.

Şişman Güzeldir

15 Mar 2020
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Yaşadığımız düzen içerisinde bize dayatılanlar arasında fiziksel görünüşlerimiz de var. Şişman Güzeldir, bu ideolojiyi eleştirel bir bakış açısıyla ele alıyor. Kilo vermek sağlık açısından mı gereklidir yoksa estetik açıdan mı? Oyun bu soruları eşi tarafından terk edilen, mide küçültme ameliyatı olmakla diyet yapmak arasında gidip gelen Mattea karakteri üzerinden soruyor. Kadınların dış görünüşleriyle ilgili kaygılarına, streslerine, maruz kaldıkları baskılara ve modern hayatın yozlaşmış yanlarına ışık tutan Şişman Güzeldir'in oyuncu kadrosunda Füsun Demirel, Mert Küçülmez, Demet Ergün, Ayşegül Sağlam yer alıyor.

Amiral Battı Kaçıyorusss

16 Mar 2020
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Haldun Dormen ve Göksel Kortay'ın yazdığı oynunun konusu şöyle: Olaylar 1980'lerde emekli bir amiralin evinde geçmektedir. Ünlü bir dansçı olan Rudiyef, emekli amiral Kemal Ertürk'ün arabasının bagajına saklanarak onun evine gelir. Amacı Türkiye'ye iltica etmektir. Bu sırra ilk başta amiralin kızı ortak olmuştur. Çok geçmeden müstakbel damadı Caner de eve gelir ve olaylara dahil olur. Evin bahçıvanı, iç işlerinden bir memur ve polis müfettişinin gelmesiyle olaylar içinde çıkılmaz hale gelir. Oyunun kadrosunda Kadir Doğulu, Hakan Eratik, Çiğdem Batur, Yeliz Şar, Oliver Spence, Sedat Bilenler, Oytun Terzi, Murat Buyruk, Neslihan Yavuz var.

Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım

17 Mar 2020
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Semih Çelenk’in yazdığı ve yönettiği Gelin Tanış Olalım da Fırat Tanış bir Abdal hikayesi ile sahneye çıkıyor. Tanış'ın büyüleyici performasına sahnede Cem Erdost İleri, Mehmet Taylan Ünal, Sitar Sertaç Şanlı ve Mesut Ulusan enstrümanlarıyla eşlik ediyor. Oyunun ses mühendisliğini Metin Bozkurt ve Alper Antmen yapıyor. Gelin Tanış Olalım hikâyeye türkülerin, deyişlerin eşlik ettiği bir müzikal.Hamlet - 4. Karşıyaka Tiyatro Festivali

26 Mar 2020
Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

William Shakespeare'in unutulmaz oyunu Hamlet, 400 yıldır konuşuluyor, tartışılıyor ve dünyanın her yerinde oynanıyor. İnsanın ruhsal karmaşıklığını eşssiz bir biçimde yansıtan oyun, 4. Karşıyaka Tiyatro Festivali kapsamında oynanacak. Oyuncu kadrosunda Onur Ünsal, Esra Kızıldoğan, Kübra Kip, Murat Tüzün, Timur Acar, İnan Ulaş Torun, Çağlar Yalçınkaya, Hasan Demirtaş, Alper Baytekin yer alıyor.