Yazılar

Otel: Kırık Bellek

Paylaş
13-09-2017
Seçil Şeker

Ömer Polat, Onsekiz Mart Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu. 7 yıldır İzmir Devlet Tiyatrosunda çalışan Ömer Bey özel tiyatrolarda yönetmenlik ve oyunculuk yapıyor. Gizem Tataroğlu ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olup Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Yüksek Lisans yapmaya başlamış...

Kaynak: vol:5 tiyatro
 

Onların kesiştiği ve bizim zevkle takip ettiğimiz şey ise Vol:5 Tiyatro. Otuzbeşlik olarak bizi Bellek Üçlemesi'nin yeni oyunu "Otel: Kırık Bellek"e davet ettiler. İzlediğim bu oyun kesinlikle farklıydı! Kullandıkları dekorlar, yalınlıkları ve dijital görseller ile oyunun bu kadar güzel harmanlanması oyun sonundaki alkışı kesinlikle açıklıyor. 

Tabii böyle güzel bir reji ve oyunculukla karşılaşmışken oyunu izleyip dönemezdik... Gizem Hanım ve Ömer Bey ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Samimiyetleri için ayrıca teşekkür ederim... 


Kaynak: vol:5 tiyatro


Vol:5 hakkında...
Yenilikçi işler yapan bir tiyatro. Hem fiziksel tiyatro hem de dinamik tiyatroya dayanıyoruz. Sahnelenen oyun illa bir metin olmak zorunda değil. Otel oyunundaki gibi bir şiir de olabiliyor. Daha disiplinler arası üretimler yapıyoruz. İçinde videonun ve müziğin de bir partnermişçesine eşlik ettiği oyunlar hazırlıyoruz. 

Kursiyerleriniz oluyor mu?
Eğitimlerimiz oluyor tabii ki. Eğitim verdiğimiz ve konservatuar kazanan öğrencilerimiz oldu. Hem Boyoz Akademi Sanat Merkezi'nde eğitim veriyoruz hem de Vol:5'in kendi bünyesinde eğitim veriyoruz. Vol:5'te eğitimler iki kanala ayrılıyor. Birincisi, Gizem Hanım'ın uzman olduğu fiziksel tiyatro. Diploma, sertifika yok. Kişisel gelişim amaçlı, atölye şeklinde oluyor. İkincisi, oyunculuk bölümlerine hazırlık odaklı eğitimler. 

Kaynak: vol:5 tiyatro
 

Oyun hakkında neler söylemek istersiniz?
Gizem Tataroğlu: Oyun, bellek üçlemesinin ikinci oyunu. İlk oyun Medea Belleği idi. Uluslararası bir projeydi. Yine aynı müzisyenle çalıştık. Kırık Bellek, Edip Cansever'in bir "Otel Katibi" ve "Otel" şiirinden yola çıkarak, benim metin oluşturmam üzerine çıkan bir oyun. Bellek üçlemesinin ikinci oyunu olması ve solo bir performans olması adına bizim için çok özel bir oyun.

Ömer Polat: Edip Cansever öğrencilik hayatımdan beri severek takip ettiğim bir şair. Otel Katibi benim için çok özgün bir şiir. Performanstan ziyade bu 1980'lerdeki çocukların alt bilincini anlatan bir oyun. Seyirciye "Otel" dramatik tiyatrodaki gibi şeyler sunmuyor. Farklı disiplinlerden çok besleniyor. Video tasarımlarına ve müziğe tabii ki yer verdik. 49 dakikalık oyunumuzun 40 dakikasında aynı zamanda bir videodan metaforlar izliyorsunuz. 

Kaynak: vol:5 tiyatro


Gelecek planlarınız neler?
Yurt dışında festivallere katılmayı düşünüyoruz. Taşınması çok kolay bir oyun. Dinamik dekorlar ve oyunculuk / performans odaklı bir işler yapıyoruz. Bu bakımdan yoksul tiyatro akımına benzetilebilir. Ocak ayında bellek üçlemesinin üçüncü oyununun hazırlığına başlayacağız. Mart gibi sunmayı düşünüyoruz. Daha sonrasında hedefimiz bellek üçlemesini arka arkaya oynamak. Gittiğimiz şehirlerde bir gün 2 oyun, diğer gün bir oyun ve söyleşi şeklinde izleyicimizle tanışmak istiyoruz. Bellek festivali olur belki ismi. (Gülüyor.) 

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Ömer Polat: Teşekkür ederiz.
Gizem Tataroğlu: Size ve otuzbeslik.com'a teşekkür ederiz.