Sichuan Biberli Trüf Çikolata Tarifi

 
 

 

 
 
Trüfleri hazırlaması ne kadar basitse tadı da bir o kadar güzel. Hazır trüf almak yerine kendiniz deneyin derim. İstediğiniz aromaları işleyebilirsiniz. Ben Sichuan biberi ile hazırladım. Bir kısmını çekilmiş Antep fıstığı diğer kısmını ise kakao tozu ile kapladım.
 
Malzemeler
 
  •  260 gr. bitter çikolata. Ne kadar kaliteli ise o kadar iyi sonuç alırsınız.
  •  250 gr. krema
  •  2 yemek kaşığı Sichuan biberi
  •  50 gr. tereyağı veya hindistan cevizi yağı
  •  Kakao tozu
  •  Çekilmiş Antep fıstığı

 

 

 

 
Hazırlanışı
 
Çikolatayı küçük parçalara ayırıp ısıya dayanıklı bir kaba alın. Daha sonra ısıttığımız kremayı bunun üzerine dökeceğiz. Cam bir kase kullandım ben. Sichuan biberi ve kremayı bir tencereye koyup kaynayana kadar ısıtın. Kaynamaya başladığı an ocaktan alın. 10 dakika boyunca bekletin. Biberin aroması kremaya işleyecektir. Beklettikten sonra süzün ve biber tanelerinden ayırın. Şimdi kremayı tekrar kaynama noktasına kadar ısıtın. Kaynamaya başladığı an kremayı ocaktan alın ve çikolataları koyduğunuz kaseye boşaltın. Çikolatalar eriyene ve karışana kadar karıştırın. Yağı ekleyin. Yeterince karıştıktan sonra buzdolabında 5-6 saat bekletin. Ben Gece hazırlayıp sabaha kadar beklettim.
 
Şimdi ganajı şekillendirebiliriz. Bir tepsi veya tabağa kakao tozunu ekleyin. Aynı şekilde çekilmiş Antep fıstığını da başka bir tabağa ekleyin. Avuç içlerinize biraz kakao tozu sürün. Bir kaşık yardımıyla ganajı alın ve avucunuzda ufak toplar haline getirin ve kakao tozu veya çekilmiş Antep fıstıklı tabağın içine atın. Şeklinin mükemmel olmasına gerek yok. Bu kadar basit. 
Afiyet olsun!